בשנים האחרונות דובר רבות על הפרויקט המודולרי של גוגל (Google) , פרויקט ארה (Project Ara) שמטרתו להביא לעולם טלפון המורכב כולו בחלקים בהתאמת מלאה של המשתמש. אולם, לקראת ההיערכות להשקת דגם המפתחים, מתקבל כעת דיווח רשמי לפיו גוגל החליטה להפסיק את הפרויקט.

בחודש מאי האחרון הציגה גוגל אב-טיפוס ראשון ל-Project Ara, זאת כשלוש שנים לאחר שגוגל ומוטורולה (Motorola) הציגו יחדיו את הפרויקט. השאיפה המרכזית של גוגל הוא לספק פתרון חומרתי שיאפשר ללקוח להרכיב טלפון מודולרי ממספר חלקים, אותו יהיה ניתן לשדרג חלק ממנו בלבד בעתיד – בלי לרכוש טלפון חדש.

אותו מכשיר היה מבוסס על מסך 5.3 אינץ' וניתן להרכיבו על ידי מודולים שונים שיציעו החברות השונות (טושיבה, סוני, סמסונג וכו') ולהחליפם בכל עת. ניתן יהיה לשדרג את המצלמה, הרמקולים, להוסיף צג משני בטכנולוגיית E-INK ועוד הרחבות נוספות שיוצרו על ידי מספר החברות בפרויקט.

במהלך השנים, גוגל השיקה מספר מכשירים על בסיס הפרויקט וביניהם ה-Spiral 2. מכשיר זה נבנה על ידי טושיבה (Toshiba) וכלל מסך ברזולוציה 720p עם מעבד PXA1928 של חברת מארוול (Marvell) או Tegra K1 של NVIDIA ומצלמת 5 מגה פיקסל.

גוגל היא אינה היחידה שעבדה על פרויקט מסוג זה. PuzzlePhone הוא מכשיר שהועלה למימון ההמונים ומאפשר החלפת רכיבים כמו מעבד, זיכרון RAM, מעבד גרפי, מצלמה, אחסון, מסך ואף מבנה חיצוני וסוללה. מכשיר נוסף שניתן להביא כדוגמה הוא ה-FairPhone 2 אשר זכה למחיר של 525 יורו וכלל מסך 5 אינץ', מעבד מרובע ליבות Snapdragon 801, זיכרון RAM 2 ג'יגה בייט, מצלמה 8 מגה פיקסל, תמיכה בסים כפול ומריץ אנדרואיד 5.1. במקרה שלו, ניתן להחליף כל חלק במכשיר החל מהסוללה ועד למסך והמצלמה.

קרא עוד:  בעקבות רכישת פיטביט: חשש מפני דליפת מידע רפואי רגיש לידי גוגל

על אף שגוגל בחרה לסגור את Project Ara, נראה כי זהו אינו הסוף וזאת על סמך דיווח נוסף, ייתכן והחברה תחליט להעביר אותו לחברות אחרות על מנת להביא את הטכנולוגיה המודולרית לשוק הרחב.