כנס המפתחים השנתי Google I/O נפתח בהכרזה משמעותית ראשונה: גוגל חשפה את מערכת האנדרואיד בגרסת L זאת מבלי לכנותה בשם כינוי או מספר ועם המון שינויים בעיצוב, ממשק וצבעים.

מפתחים תחילה
במהלך מפתיע אך נדרש, גוגל משיקה גרסת מפתחים קודם להשקה הרשמית, כך שלמפתחים וליצרניות יהיה זמן להתכונן לבואה כשבמהלך התקופה היא תשחרר עדכונים שונים למפתחים ותתקן באגים שהתגלו. תהליך זה יאפשר הטמעה טובה יותר של המערכת ועמידה בלוחות זמנים של שחרורי גרסאות ולמעשה זהה לאופן שבו אפל משחררת גרסת iOS חדשה.

android-l-notificationsעוברים ל-ART
כפי שציפינו, גוגל מעבירה את פיתוח האפליקציות לסביבת הרצה חדשה, ובמקום Dalvik יעברו המפתחים ל-ART עם גרסת ה-Android L. בגוגל אומרים כי המעבר יקפיץ את ביצועי האפליקציות, יציע ניהול זיכרון יעיל יותר ויותאם לתמיכה במעבדי 64 ביט ו-x86. הדבר ידרוש כמובן התאמות של המפתחים.

עיצוב משופר
אחד הדגשים שגוגל שמה ב-Android L היא העיצוב הגרפי ושיפור הנראות. הגרסה החדשה כוללת שינויים באלמנטים רבים במערכת כמו במעברים בין מסכים, אייקונים חדשים, מערכת התראות משודרגת המכונה Material.

מדובר ביכולת של הדגשת התראות מסוימות עם אפקט תלת מימד עם אלמנטים צפים אחד מעל השני באפקט של צל והדגשה כך שזו שכבה נוספת לשם הבלטה או שימוש להתראות שונות שבמערכת. היא הדגימה זאת על גבי מסך הנעילה, אשר יזכה למערכת התראות ישירות ללא צורך בפתיחת המכשיר מנעילה וכן בחייגן הטלפון.

קרא עוד:  בסכנת ביטול? עוד חברות הודיעו שלא יציגו ב-MWC 2020

נכנסים לכושר
Android L גם תוכל לבצע ניתור הכושר האישי עם Google Fit. כן, בדומה לחשיפת אפל ב-iOS 8 עם HealthKit, גוגל תטמיע את פלטפורמת הכושר שלה במערכת ותוכל להשתלב עם מגוון מוצרים לבישים כמו Nike Fuleband, מוצרי Polar ו-RunKeeper וכן ממגוון יצרניות אחרות. Google Fit יציע אפשרויות מוכרות כמו מד צעדים, תוכניות כושר, איסוף מידע ואחסון בענן, ואינטגרציה מלאה למפתחים.

נעילה אישית
גוגל חשפה מנגנון משופר לנעילת המכשיר המכונה Personal Unlocking אשר מסייע לפתוח את המכשיר מנעילה בצורה מהירה יותר. כך לדוגמה, באם הוגדרה נעילה בתבנית ולמשתמש קיים שעון חכם המותאם למכשיר, המערכת תזהה כי השעון מקושר ולא תדרוש מהמשתמש להקיש את התבנית כדי לפתוח מנעילה. כאשר היא לא תזהה כי השעון בסביבה, היא תחזיר בחזרה את הנעילה המקורית.

שיפור בביצועים ובחיי סוללה
כחלק מהמעבר ל-ART, גרסת L תתמוך לראשונה בתמיכה של 64 ביט בשבבי ARM, אינטל ו-MIPS. היתרונות של מעבר זה הוא בעיקר באפליקציות שיידעו לנצל אוגרים ב-64 ביט (registers). בצד הגרפיקה המערכת תדע לצל טוב יותר את החומרה המתקדמת של המכשירים כיום וכחלק מכך המערכת תכלול סט של תוספים המכונה Android Extension Pack שיסייעו למפתחים.

חיי הסוללה גם כן ישופרו בגרסת ה-L על ידי שימוש בניהול משימות יעיל יותר מבעבר והורדת העומס מהמעבד. פרויקט Volta שנחשף גם הוא יספק למפתחים פרטים מדויקים יותר לגבי המשאבים הנצרכים על ידי הסוללה בשימוש באפליקציות כל שיוכלו לייעל אותן בהתאם לצורך.

קרא עוד:  עוד מכשיר דגל בדרך: Realme X50 Pro 5G יוצג בברצלונה באופן גלובלי

battery-saver

המשתמשים יוכלו לחסוך בסוללה גם כן על ידי העברת המכשיר למצב חסכון בסוללה באופן אוטומטי (או ידני) ולדברי גוגל מכשיר Nexus 5 סטנדרטי יכול לזכות לעוד 90 דקות של שימוש ביום כאשר מופעלת האפשרות.

את Android L גוגל תשחרר תחילה למפתחים והחל ממחר יהיו זמנים ערכות הפיתוח (SDK) וכן גרסאות הדגמה Android L Developer Preview למכשירי ה-Nexus 5 וה-Nexus 7.