בעקבות החלטת האיחוד האירופי להטיל על גוגל (Google) ​​קנס על התנהגות אנטי תחרותית – סכום חסר תקדים העומד על 5 מיליארד דולרים, פרסם מנכ"ל החברה, סונדאר פיצ'אי, הודעה המתארת ​​את עמדתה של החברה, וכן מציין מדוע גוגל דורשת מיצרני טלפונים חכמים להגדיר את דפדפן כרום (Chrome) ואת שירות החיפוש של החברה כיישומי ברירת המחדל.

"אם יצרני טלפונים ומפעילי רשתות סלולריות לא יוכלו לכלול את היישומים שלנו במגוון המכשירים שלהם, זה יפריע לאיזון של המערכת האקולוגית של אנדרואיד (Android)", מסביר פיצ'אי, ובאותה נשימה רומז על כך שמודל העסקים החופשי והחינמי עליו שמרה החברה לאורך כל הדרך במשך שנים תלוי בפרקטיקה של השירות. "אנחנו חוששים שההחלטה שהתקבלה ​​היום תפגע באיזון הדקדקני שקיים באנדרואיד, ושהיא שולחת איתות מטריד לטובת מערכות קנייניות על גבי פלטפורמות פתוחות", הוא מסכם.

Android might not remain free because of new EU ruling

כחלק מהפסיקה, נאמר כי על החברה להפסיק לאכוף את דפדפן האינטרנט ושירות החיפוש שלה על היצרניות, וכן להפסיק כל מאמץ לחסום גרסאות מותאמות אישית של אנדרואיד. עדיין מוקדם לדעת כיצד ענקית החיפוש תגיב לפסק הדין, אך צופים רבים מיהרו לציין כי ההודעה של סונדאר מכילה את מה שניתן לפרש כיריות אזהרה בנוגע לפתיחותה של אנדרואיד. כך במידה ותסכים לדרישות הנציבות האירופית (EC), גוגל רומזת כי היא תתחיל ולחייב יצרניות עבור רישוי ליישומים שלה.

טיעונה של הוועדה מתבסס במידה רבה על חוזים שיש לגוגל עם היצרניות, אלה נועדו כדי להבטיח שיישומי החברה ושירותיה יותקנו מראש במכשירי אנדרואיד. בהודעה, טוען פיצ'אי כי יצרני מכשירים אינם מחויבים לעמוד בהסכמים אלה, ומצביע על מכשירי סדרת Fire של אמזון (Amazon), אשר מפעילים גרסה של אנדרואיד ללא חנות Play, דפדפן כרום או כל יישום אחר מטעם גוגל. כמו כן, מציין פיצ'אי את המספר הרב של חלופות ליישומים המותקנים מראש של החברה, כאשר ציין דפדפנים כמו Firefox ו־Opera שהותקנו מיליוני פעמים.Removing and replacing preloaded apps

קרא עוד:  פייסבוק הכריזה על מטבע וירטואלי, אבל לא כמו ביטקוין

מספר חברות ויצרניות טלפונים חכמים כמו סמסונג (Samsung), פיתחו דפדפני אינטרנט משלהם, אך עדיין נאלצות לשלב את דפדפן כרום במוצרים שלהם. אם החלטת האיחוד האירופי תיכנס לתוקף, חברות אלה יוכלו להחיל את הדפדפנים שלהם כאפשרות ברירת המחדל וגם לשנות את מנוע החיפוש המוגדר של גוגל. זה, במידה רבה, יכול לגרום להשלכות קשות על ההכנסות של החברה ממודעות במכשירים ניידים, המהוות יותר מ־50% מהכנסות שלה ממודעות דיגיטליות.

עם זאת גם אם תתקבל ההחלטה, לא ברור כמה הדבר אכן ישפיע על גוגל שכיום דפדפן כרום ושירות החיפוש שלה נחשבים לפופולריים ונפוצים, ורוב האנשים שמשתמשים בהם על בסיס יומי ימשיך לעשות זאת בעתיד.