עידן חדש בממלכה המאוחדת. גוגל (Google) ומיקרוסופט (Microsoft) הגיעו להסכמה על קוד גלישה חדש בבריטניה לפיו לא תתאפשר גלישה לאתרים פיראטיים ואתרי תוכן לא חוקיים באמצעות מנועי החיפוש שלהן. כך מדווח הגרדיאן הבריטי (The Guardian).

הכוונה היא שחיפוש אחר סרטים, שידורי ספורט, ספרים, מוסיקה וכדומה, שלעיתים קרובות מבוצעים כדי לחפש תכנים לא חוקיים מתאימים להורדה, יפנו בקרוב את הגולשים לאתרים חוקיים בלבד. גוגל ובינג לא יוכלו למנוע לגמרי את הופעתם של האתרים והפורטלים הפיראטיים במנועי החיפוש, אך הם יפגעו קשות בדירוג שלהם ויקדמו במקומם את האתרים המורשים כך שיעלו ראשונים בחיפוש.

גוגל כבר ביצעה מספר מהלכים על מנת להלחם באתרים הפיראטים אך מטרת הקוד החדש הינה למזער עד כמה שאפשר את הפרת זכויות היוצרים ברחבי האינטרנט והפגיעה בקניין הרוחני שהפכו למגיפה של ממש, מהלך שבוודאי ישמח את בעלי זכויות היוצרים אך קצת פחות את הגולשים.

לאורך שנים ניסתה גוגל למצוא לעצמה מקום טוב באמצע במלחמה באתרים הפיראטיים ולא נקטה באמצעים חד משמעיים כדי להגן על זכויות היוצרים ברשת היות וחששה מבריחה המונית של גולשים לאלטרנטיבות אחרות. לאחרונה שינתה החברה גישה והחליטה להצטרף למלחמה פעילה על מנת להגן על הגלישה ברשת וגם על עצמה מפני תביעות אפשריות.

קוד הגלישה החדש במנועי החיפוש טרם הופץ לציבור אך השינויים צפויים להיכנס לתוקף כבר במהלך הקיץ הקרוב. הצלחה עתידית של ההגבלות החדשות ייאלצו את גוגל ומיקרוספוט, ככל הנראה, ליישם אותם גם ברחבי הגלובוס על מנת לישר קו ולהבטיח גלישה חוקית בכל העולם. האם גם הגולשים הישראלים צריכים להתכונן?