ב-2004 אובחן המנכ"ל לשעבר והמייסד של חברת הטכנולוגיה אפל, סטיב ג'ובס כחולה במחלת סרטן הלבלב, סרטן קטלני ביותר אשר הסיכויים לשרוד אותו הוא קלוש. אתמול בלילה, לאחר מאבק של שבע שנים בסרטן, בגיל 56, הלך לעולמו האיש ששינה את הדרך בה אנחנו חושבים. אנשי טכנולוגיה נפרדים.

נעם ניסל

לפני שאני מתחיל לדבר על סיפור חייו המרתק המלא עליות וירידות, אני רוצה לדבר על ההתוודאות הגדולה שלי לעולם הטכנולוגי בזכות מכשיר קטן ומדהים ביופיו שיצא לאוויר העולם. הודות לאיש אחד, מאז ההערצה שלי לאפל ולסטיב רק גברה, גם כשקצת התרחקתי מאפל, ההערצה שלי לאיש המפתח בחברה לא פחתה אפילו לא במעט.

מה בעצם הוא שינה?
הדבר שהוא שינה, הוא העולם הטכנולוגי, אותו הוא שינה מהקצה אל הקצה. תארו לכם איפה היינו עכשיו, אילולא המקינטוש הראשון, אילולא האייפוד הראשון, אילולא האייפון הראשון, אילולא האייפד הראשון? כל הטלפונים החכמים שאתם מחזיקים עתה בידיכם, גם אם סמל התפוח האכול לא מתנוסס עליהם, לא היו מגיעים למה שהם כיום לולא האיש הזה.

קצת היסטוריה
סטיב ג'ובס נולד בשנת 1955 לזוג הורים לא נשואים ולאחר זמן קצר אומץ. לאחר התיכון, גו'בס התחיל ללמוד בקולג' אחר נשר לאחר חצי שנה – למרות שהמשיך לבוא להרצאות. בשנת 1976, הקים סטיב ג'ובס ביחד עם סטיב ווזניאק את אפל, במוסך של הוריו. המחשב הראשון שהם הוציאו – אפל1 זכה להצלחה מועטה לעומת המחשב השני, אפל2. לקראת סוף שנות ה-70 התחיל ג'ובס לפתח מערכת הפעלה גראפית שידועה כיום בשם מקינטוש.

בשנת 1978, נולדה לג'ובס בת, אשר בהתחלה התכחש אליה. לאחר מכן בשנת 1991 נישא ללורן פאול ונולדו להם 3 ילדים.

בשנת 1983, גייס ג'ובס לחברה את ג'ון סקאלי על מנת שינהל במקומו את אפל, אך לאחר שנתיים, נזרק ג'ובס מאפל באופן פומבי והקים את חברת נקסט שפיתחה מערכת הפעלה חדשנית. בשנת 1986, קנה סטיב את חטיבת הגרפיקה הממוחשבת, פיקסאר (Pixar) מג'ורג' לוקאס, שלימים הפכה להיות חברת האנימציה הגדולה בעולם שאחראית בין השאר על סדרת הסרטים "צעצוע של סיפור", “מכוניות”, “מוצאים את נמו” ועוד. כעשר שנים מאוחר יותר, רכשה אפל את חברת נקסט בכחצי מיליארד דולר, וכך שב ג'ובס לניהול החברה שהוא ייסד. מערכת ההפעלה נקסט תרמה לשיפורה של מערכת ההפעלה מבית אפל, ויצרה אט אט את מה שאנו מכירים כיום.

קרא עוד:  דיווח: 5G הראשון של אפל בשנה הבאה, כל הדגמים יעברו שנה לאחר מכן

לאחר מכן, אפל נכנסה לצמיחה כלכלית, כאשר החל משנת 2000 ג'ובס הציג עוד ועוד חידושים טכנולוגיים, כגון ה-iMac, והאייפוד. בשנת 2004 אובחן סטיב כחולה בסרטן הלבלב נדיר, שהיה ניתן לרפאו ללא טיפול כמוטרפיה. לאחר כשנתיים מכר ג'ובס את פיקסאר בעסקת חילופי מניות של 7.4 מיליארד דולר.

בשנת 2007, הציג ג'ובס לראשונה את האייפון, מכשיר הטלפון הראשון של אפל בעל מסך מגע וחווית משתמש חדשנית. כחודשיים לאחר מכן הציג את נגן האייפוד טאץ', שכיום הוא קונסולת המשחקים הניידת הנמכרת ביותר, כמו גם נגן האייפוד הנמכר ביותר.

בשנת 2008 יצא סטיב לחופשת מחלה נוספת בעקבות חוסר איזון הורמונלי כאשר שנה לאחר מכן עבר ניתוח להשתלת כבד. בשנת 2010 הציג את מכשיר האייפד, הטאבלט הראשון ואת האייפון 4. בתחילת שנת 2011 הודיע ג'ובס על חופשת מחלה נוספת אך הופיע למרות זאת להצגה של האייפד 2.

באוגוסט 2011 התפטר ג'ובס מתפקיד מנכ"ל אפל, והוריש את התפקיד לטים קוק, מנהל התפעול.

ב-5 לאוקטובר, כיממה לאחר ההכרזה על האייפון 4S, הלך לעולמו סטיב ג'ובס, בן 56, והשאיר אחריו אישה, 4 ילדים, ומיליוני לקוחות וטכנולוגיים.

זהו ההספד שלי על הגאון הטכנולוגי, ששינה.

עמיאל לוזון

אחד מחלוצי הטכנולוגיה הגדולים ביותר בעולם המחשוב בין דורנו, סטיב ג'ובס הלך הלילה לעולמו. הוא היה בסה"כ בן 56 שמחלת הסרטן וגבתה ממנו ומאתנו מחיר כבד. לא, אינני חסיד של ג'ובס ובטח לא של אפל' וגם לא מסכים עם דרכה, אבל עם כל הקושי והרצון פשוט קשה לי שלא להודות שהיום עולם הטכנולוגיה העולמי ובעיקר עולם הגאדג'טים והמחשבים הגיע לנקודת תפנית משמעותית.

קרא עוד:  אפל תחייב מפתחים להשתמש בחיבור עם חשבון ה-Apple ID

עוד כשהייתי בן 10, התרשמתי רבות ממסכי המגע שעמדו בגן החיות התנ"כי בירושלים לפני כ-14 שנה. אני זוכר את עצמי כילד ממש מתלהב ומשתגע מהעובדה שאפשר באמצעות מסך בלבד לעבור בין הנתונים השונים שהמסך הציג ובצורה כל כך פשוטה. לא חלפו להם 10 שנים וג'ובס הגאון הכניס כמעט לכל בית את מסך המגע המופלא הזה עד כדי שג'ובס הפך את הסלולרי להיות סטאטוס חברתי.

תוסיפו לכך את העובדה שג'ובס גרם לכולנו לבדוק האם יש את האפליקציה הקיימת באייפון גם באנדרואיד ולהפך והתחרות הבלתי פוסקת והריב הבלתי נגמר בין אנדרואיד ל-iOS ויש כאן שיחת היום, כל יום. אני רואה בשעות הלילה את כמות הסטאטוסים והציוצים בעולם על שסטיב ג'ובס נפטר ונראה כאילו מדובר לא פחות ממנהיג מדינה.

ג'ובס, הכנסת לכל בית מחלה של קידמה, אתה הכנסת את המחלה הכי חיובי שיכול להיות בבית של כל אחד, מחלה שכל אחד היה משווע אליה, מחלת הקידמה. הסרטן אמנם לקח אותך למנוחות, אבל אתה יושב עכשיו בבית של מעלה מתבונן עלינו וצוחק, רואה שניצחת את כולנו, כי לפחות בשנים הבאות, לא יהיה מישהו שייזכר כאדם שהשפיע על חיינו כמוך.

-פרסומת-
אתר TGspot.co.il, המתמקד בסיקור עולם המחשבים, המובייל והגאדג'טים מביא את החדשות האחרונות בתחום בזמן התרחשותם. האתר נוסד בשנת 2007 ומאז נחשב למקור החדשות הגדול והעצמאי ברשת הישראלית ומבין המובילים בתחום.