המבחר של מצלמות אקסטרים עלה באופן משמעותי בשנים האחרונות. היצרניות הסיניות ביקשו והצליחו לנגוס בנתח השוק שהיה שמור לגו-פרו (GoPro) בעזרת ייצור מצלמות בעלות אטרקטיבית מאוד. גו-פרו ידעה שעליה להציע עכשיו מוצר עם יכולות חדשות, כאלו שיגרמו למתחרים להתאמץ קצת יותר ומצד שני יקנו לה שוב את הבכורה. מכאן נולדה HERO5 Black. המצלמה הושקה בחודש שעבר, ועל פניו יש לה מאפיינים בולטים שאמורים ליצור שוב בינה לבין המתחרות את הפער. האם זה הצליח לה גם בפועל?

אפשרויות שליטה רחבות

מצאנו ב-HERO5 Black חמישה מאפיינים מתקדמים שלדעתנו מהווים קפיצת מדרגה גדולה מהדגם הקודם, HERO4, וגם יוצרים פער מהמצלמות האחרות בשוק. הראשון והמשמעותי ביותר הוא מסך מגע מובנה בגודל 2 אינץ'. מסך זה מאפשר לשלוט במצלמה באופן מלא ובכך מסיר מהמשתמש את התלות באפליקציית Capture או ברכישת מסך מגע ייעודי בנוסף. השליטה באמצעות המסך נוחה מאוד, ונדרש יחסית מעט זמן כדי ללמוד לנווט במסך ולשלוט בכל האפשרויות השונות.

GoPro HERO5 Black מצלמת אקסטרים

גו-פרו, כדי להבטיח שהמשתמשים יידעו לנצל את שלל היכולות של HERO5 Black, שיבצה הסברים המוצגים על המסך ומראים בדיוק מה צריך לעשות. המסך גם מתאים לשימוש במהלך היום בזכות תאורה חזקה במיוחד המותאמת לעבודה גם באור שמש ישיר, והמגע מגיב היטב. עם זאת, לעתים נתקלנו בתגובה אטית לפעולות שלנו, אך היא לא הפריעה יותר מדי לשימוש במצלמה.

שדרוג נוסף שמוצאים ב-HERO5 Black, והשני בחשיבותו לטעמנו, הוא העמידות למים. כעת אין יותר צורך בכיסוי ייעודי העמיד למים, שהיה האביזר המבוקש ביותר עבור הדגמים הקודמים. ניתן לצלול עם המצלמה עד לעומק של עשרה מטרים, והמצלמה נהנית גם משדרוג עיצובי ושיפור יכולות ההקלטה והשמע שנפגעו מאוד בשימוש עם כיסוי.

השדרוג השלישי הוא מייצב התמונה האופטי המסייע לייצוב צילומי הווידאו ומפחית באופן ניכר את הרעידות. יש גם רכיב GPS מובנה המאפשר תיוג מיקום בקובץ התמונה והווידאו, כך שניתן להיזכר מאוחר יותר במיקום הצילום. אולם, השימוש ברכיב GPS משפיע ישירות על צריכת הסוללה, כך שאם המידע אודות המיקום אינו חשוב באותו הזמן, כדאי לכבות את הרכיב.

המאפיין הבולט האחרון הוא הפעלה קולית, אשר מאפשרת לתפעל את HERO5 Black באמצעות 12 פקודות קוליות ב-7 שפות שונות. עברית היא לא אחת מהן, ולא עתידה להצטרף בדגם זה. הסתדרנו מצוין עם אנגלית וכל פקודה שאמרנו, גם אם היא הייתה במבטא ישראלי, המצלמה זיהתה היטב וביצעה במדויק. בין הפקודות הקוליות הזמינות אפשר לבקש לבצע צילום תמונה (GoPro Take a Photo), להקליט וידאו (GoPro Start Recording), לעצור צילום וידאו (GoPro Stop Recording), לכבות את המצלמה (GoPro Turn Off) ועוד, כאשר בכל סיום פקודה ישמע צפצוף אישור ומיד לאחר מכן תתבצע הפעולה. את רשימת הפקודות המלאה ניתן למצוא באתר של GoPro.

קרא עוד:  הדור השני לאוזניות AirDots Pro של שאומי מציע זמן סוללה של 14 שעות

הסגנון החדש של HERO5 Black

HERO5 Black מציגה עיצוב חדש לחלוטין. הגימור החלק בדגמים הקודמים הוחלף בגימור גומי מחוספס, כאשר גם הפינות עוגלו מעט יותר כך שהמראה הכללי אלגנטי יותר. חיפוי הגומי מאפשר אחיזה נוחה יותר במצלמה אך מקשה מעט כאשר מעוניינים להשתמש באביזרים ולחברם למצלמה, פעולה שנעשית בתדירות גבוהה במיוחד כשצריך לחבר את המצלמה למטען או למחשב על מנת להעביר קבצים.

התפעול של HERO5 Black גם הוא מעט שונה כי היא בעלת שני כפתורים בלבד. האחד להדלקה או כיבוי ומעבר בין מצבי צילום והשני לצילום או צילום מהיר גם כשהמצלמה במצב המתנה.

GoPro HERO5 Black מצלמת אקסטרים

כיאה למצלמה העמידה למים, כל היציאות בעלות כיסוי אטום למים וכדי לפתוח אותם יש ללחוץ על כפתור הנמצא עליהם ולהחליק את המכסה הצידה. בעוד שאת מכסה הסוללה וכרטיס הזיכרון היה קל מאוד לפתוח, נתקלנו בקשיים בעת פתיחת המכסה של כניסת ה-HDMI וחיבור ה-USB Type C. זה נכון שהמכסה צריך להיות אטום היטב, אבל עדיין הוא צריך להיות קל יחסית לפתיחה.

מסך ה-LCD בחלק הקדמי של המצלמה מוכר כבר מהדגמים הקודמים, והוא מציג את הגדרות הצילום ומאפשר לנווט, בעזרת כפתור המצבים או השלט, בין מצבי הצילום מבלי צורך להתבונן במסך הראשי או באפליקציה. למצלמה שתי נוריות המשמשות כדי לוודא שהיא במצב צילום: אחת ממוקמת בקדמת המצלמה בפינה הימנית העליונה, כאשר בצילום באור יום קשה מאוד לזהות האם היא דולקת, השנייה בגב המכשיר, משמאל למסך המגע אותה רואים ללא כל קושי, גם בתאורת שמש ישירה.

צילום

התוספת הבולטת שהעניקה גו-פרו ל-HERO5 Black היא זווית צילום חדשה בשם Linear וזאת בנוסף לארבע הזוויות האחרות. מצב זה מאפשר צילום בזווית רחבה יחסית אך ללא עיוותים בקצוות התמונה, כאלה המאפיינים את זוויות הצילום הרחבות המוכרות כמו עין הדג, לדוגמה.

למצלמה חיישן המאפשר צילום תמונות סטילס בגודל מרבי של 12 מגה-פיקסל עם אפשרות בחירה בין ארבע זוויות צילום. התמונות המתקבלות חדות אך כמעט ללא עומק שדה, והן נהנות מצבעים טובים התואמים לאלה במציאות. עם זאת, כאשר יש מספר מקורות אור שונים בתמונה, למשל אור שמש יחד עם תאורת פלורוסנט ותאורת ליבון, המצלמה מתקשה לפעמים לבצע איזון לבן (WB) נכון לפי מקור האור העיקרי, והתמונה המתקבלת מעט ירוקה.

קרא עוד:  הכיסוי הזה לאוזניות AirPods הוא מחווה למחשב המקינטוש הראשון

למצלמה אפשרות להפיק, מלבד קבצים בפורמט JPG, גם קבצים בפורמט RAW הניתנים לפתיחה ועריכה באחת מתוכנות עיבוד התמונה השונות. כמו בדגם הקודם, גם הדגם זה ניתן לצלם וידאו באיכות 4K במהירות 25 תמונות/בשנייה. אם בוחרים לצלם באיכות וידאו נמוכה יותר, ניתן לצלם במהירות גבוהה יותר עד 240 תמונות/בשנייה ברזולוציית HD. בנוסף למצלמה אפשרות לשליטה אוטומטית בהקלטה כך שהיא תדע לדלג בין הקלטה בסטריאו לבין סינון רעשי רוח. בבדיקה שעשינו המצלמה ידעה לסנן כמעט את כל רעשי הרוח שהיו ואלו שנקלטו לא מפריעים כלל. בסך הכל איכות הווידאו גבוהה כמקובל במצלמות של גו-פרו, עם חדות וחשיפה טובים, גם כאשר מצלמים בתנאי תאורה חלשים (לא בחושך).

מלבד צילום וידאו וסטילס יש עוד שני מצבי צילום במצלמה. הראשון, מצב Brust, מאפשר צילום רציף ומהיר של מספר תמונות, ולכל היותר 30 תמונות. מצב זה מאפשר לתפוס את הרגע הנכון, במיוחד כאשר מדובר בפעילות אקסטרים. בנוסף ניתן לערוך את כל התמונות לכדי תמונה אחת בעלת מספר חשיפות. השני, Time Laps, הוא מצב בו מצלמה מצלמת תמונה אחת כל מספר שניות – לפי הגדרה, מ-חצי שנייה ועד ל-60 שניות – ולאורך זמן, כאשר בסופו של דבר ניתן ליצור סרטון וידאו המראה את כל התהליך.

GoPro HERO5 Black מצלמת אקסטרים אביזרים

סוללה

אם יש משהו שהצליח לאכזב אותנו במצלמה היא הסוללה. עם הספק עבודה של 1,220 מילי-אמפר/שעה, הסוללה של HERO5 Black לא הצליחה לשרוד יותר מ-5 משעות וזה מבלי להשתמש באחת מאפשרויות הקישוריות או רכיב ה-GPS. כל משחק עם המסך ומעבר בין ההגדרות, הפעלת רכיב GPS, הדלקת קישוריות ה-WiFi והבלוטות' וחיבור למכשיר הסלולרי יכול להוריד את זמן הסוללה עד כדי שעתיים וחצי של שימוש, דבר שאילץ אותנו להסתובב עם סוללת גיבוי חיצונית.

השורה התחתונה

מצלמת האקסטרים HERO5 Black החדשה היא בדיוק מה שציפינו לראות מגו-פרו. מדובר במצלמה עם גימור אלגנטי ונוח לאחיזה, תוספות נהדרות כמו מסך מגע מובנה המאפשר גם שליטה מלאה בהגדרות וגם צפייה בכל מה שהמצלמה רואה ללא חיבור לטלפון הנייד, עמידות למים ללא מארז חיצוני וכן מייצב תמונה אופטי המאפשר לצלם וידאו חלק ללא קפיצות כמעט בכל פעילות וזווית צילום חדשה המאפשרת לצלם צילום רחב ללא עיוותים. רק חבל שבגזרת הסוללה, הביצועים קצת פחות מרשימים ולא מאפשרים שימוש של לפחות יום שלם. המצלמה נמכרת בחנויות במחיר 1,999 שקלים על ידי היבואן DAA.