ארגון Gnome, שאחראי לשולחן העבודה הפופולארי לסביבות לינוקס (Linux) ו-GNU השיק השבוע אתר חדש שמוקדש לגרסה הבאה של שולחן העבודה, Gnome 3.0. באתר זה מציג בארגון את התכונות החדשות של שולחן העבודה החדש, וממנו ניתן גם להוריד את קוד האלפא של שולחן העבודה ולהדר אותו באמצעות ההוראות המפורטות באתר. הגרסה הסופית של שולחן העבודה אמורה להיות מושקת באפיל 2011, אך עדיין אין לוח זמנים מוגדר להשקת גרסאות בטה וגרסת RC של המוצר החדש.

G3-overview-bigההשקה של Gnome 3.0 כבר נמצאת באיחור של מספר חודשים לעומת המועד המתוכנן שהיה בתחילת המחצית השנייה של 2010, ומאז מאלץ הארגון גם להתמודד עם "הנטישה" של הפצת הלינוקס הפופולארית אובונטו (Ubuntu) שלגביה הוחלט להחליף את ברירת המחדל של שולחן העבודה מ-Gnome ל-Unity, שולחן העבודה שיצרה החברה עבור ההפצות שלה ויהפוך לברירת מחדל החל מהגרסה הקרובה 11.04. עם זאת Gnome 3.0 יהיה ככל הנראה זמין גם בחבילת התוכנות שמגיעה עם אובונטו עבור אלו שיעדיפו להשתמש בה במקום ב-Unity.

G3-search-big"פרויקט Gnome 3 התחיל מאפס במטרה ליצור שולחן עבודה חדש ומודרני שמתוכנן לשימוש בידי הטכנולוגיות והמשתמשים של ימינו", נכתב באתר, "שולחן העבודה החדש של Gnome לוקח את האלגנטיות לרמה חדשה ויצרנו סביבת עבודה נקייה, פשוטה וקלה לשימוש. מעבר לכך זה שולחן העבודה מבוסס Gnome הכי יפה שיצרנו אי פעם".

ההיבט הבולט ביותר בגרסה החדשה היא העברת פס הבקרה הראשי לצד השמאלי של שולחן העבודה, בדומה למה שמכירים משתמשי Unity. עם זאת חלק מהפס התחתון יישאר בתמונה בעיקר לצורך ניהול תוכניות שקשורות להודעות מיידות ויצירת קשרים אחרים ברשת.