נוזקה באנדרואיד

מספר רב של טלפונים זולים שנמכרו במדינות מתפתחות מכילים אפליקציות מותקנות מראש אשר אוספות בחשאי נתוני משתמש, כך על־פי דיווח שפורסם בוול סטריט ג'ורנל (Wall Street Journal).

החשד העיקרי היא אפליקציה ששולחת נתונים לחברת פרסום טייוואנית בשם GMobi ומותקנת על טלפונים חכמים שנמכרו על ידי במדינות המזרח, בין היתר במיאנמר, קמבודיה, ברזיל, הודו וסין. האפליקציה נועדה לאסוף נתונים כדי להתאים מודעות למשתמשים, אולם Upstream Systems, חברת פרסום ושיווק ניידת שצוטטה במאמר, אמרה כי בבדיקתה, אפליקציית GMobi שלחה מספרי IMEI, כתובות MAC ובמקרים מסוימים אף נתוני מיקום.

אפליקציית GMobi מתברר מותקנת על גבי לא מעט מכשירים, כאשר לפי נתוני אתר החברה היא תומכת ב־2,000 מכשירי Android עם יותר מ־150 מיליון משתמשים. פול וו, מנכ"ל GMobi, אמר לוול סטריט ג'ורנל כי יצרנים אפשרו לחברה להתקין את האפליקציה שלה בטלפונים כדי שיוכלו לשלוח עדכוני תוכנה בחינם למשתמשים. הוא הכחיש כי חברתו מפרה חוקי איסוף נתונים. באתרה, מונה GMobi עשרות יצרני טלפונים, ביניהם Huawei ,Xiaomi ו־BLU, בעוד ששלוש החברות הכחישו כי עבדו אי־פעם עם GMobi.

איסוף נתוני משתמשים עלה לכותרות לא פעם בחודשים האחרונים, כאשר, בין היתר, לאחר שנמצאה מוכרת מידע לחברות, פייסבוק נחקרה בארה"ב, בריטניה והאיחוד האירופי. יתרה מזאת, בתחילת השבוע פרצה מחלוקת סביב נוהל של גוגל (Google) לתת ליצרני צד־שלישי גישה לתוכן ב־Gmail.

בזמן שמשתמשים בעולם המערבי ובאיחוד האירופי בפרט, נהנים משמץ של הגנה משפטית, אנשים במדינות מתפתחות הם המטרות העיקריות עבור אוספי נתונים, זאת בשל הגנת הפרטיות החלשה במדינות רבות.