טכנולוגיות רבות שאנו משתמשים בהן כיום התחילו כטכנולוגיות עזר לבעלי מוגבלויות ונכויות. הרבה לפני האפליקציות שמקריאות דברים בקול של חתול מטופש, היה את המחשב של סטיבן הוקינג – שעלה לא פחות מ-200,000 דולר – וידע להפוך תנועות עיניים ומצמוצים לטקסט שהוקרא בקול רובוטי, שהפך בהמשך למזוהה עם הפיזיקאי הנכה. טכנולוגיות פורצות דרך שמיועדות לציבור מצומצם תחילה, יכולות להפוך לרלוונטיות לכלל המשתמשים. אם משכילים לעצב את המוצר להיות נוח, נגיש, וכמובן יודעים איך לשווק אותו.

השבוע נתקלנו במוצר כזה באתר מימון ההמון אינדיגוגו (Indiegogo). הכירו את GlassOuse – משקפיים שהם עכבר. המוצר הלביש הזה מיועד ראשית כל לאנשים שלא יכולים להפעיל את ידיהם בשביל להשתמש בעכבר או להצביע באצבע על כפתורים במסך המגע של הסלולרי. ה-GlassOuse משתמש בתנועות ראש להזזת הסמן וכדי לזהות 'לחיצות'. עושים זאת באמצעות חיישן שמותקן במכשיר אותו ניתן לנשוך או להזיז עם הלשון.

משקפכבר לחבר

הסיפור מאחורי המוצר די מרגש. היזם מאחוריו הוא צעיר ממוצא טורקי המתגורר ועובד בסין שחברו נפגע בגבו בטיול צלילה ונותר משותק. בניסיון למצוא פיתרון לחוסר היכולת של החבר לתפעל עכבר מחשב, עיצב הטכנולוג הצעיר והמוכשר את ה-GlassOuse.

המפרט פשוט, אבל מדוייק – חיבור בלוטות', סוללה שמחזיקה עד עשרה ימים, משקל של 50 גרמים בלבד ופיה עמידה במיוחד שאפשר לנשוך חזק בלי לדאוג. המוצר יודע להתממשק כאמצעי קלט מול מחשבי חלונות, מקינטוש וגם מכשירי אנדרואיד.

קרא עוד:  בלאק פריידיי 2019 מתחיל עכשיו: כל המבצעים באמזון ועוד (מתעדכן)

בדף הקמפיין באינדיגוגו נכתב שחלק מההכנסות של הפרוייקט יועברו לייצור מכשירי GlassOuse עבור ארגונים ללא מטרות רווח שיוכלו להעניק את אלה למי שאין ידו משגת. עוד תוספת נחמדה שלא רואים הרבה בפרוייקטים של מימון המון, ולדעתנו חבל שכך.

ה-GlassOuse צפוי לעלות כ-299 דולרים, אך נכון לזמן כתיבת שורות אלה, עדיין ניתן לרכוש אותו במחיר למקדימים – 159 דולרים בלבד, ועוד תוספת של 30 דולרים על משלוח בינלאומי.

לא לנטולי ידיים בלבד?

מה שמעניין במיוחד בטכנולוגיה הזו, הוא היישומים הפוטנציאליים שלה גם בקרב מי שאינו סובל ממחלה ניוונית או פגם מולד. האפשרות להצביע עם הראש ולהקיש באמצעות הפה יכולה להתאים בעצם לכל מצב בו ידיו של מפעיל המחשב עסוקות. למשל, רופא בעת ניתוח שצריך לנווט בין תמונות שונות במסך בעוד ידיו במעמקי גופו של מישהו, או טבח שלא רוצה ללכלך את הטאבלט שלו בעודו מחפש את המתכון עם ידיים מלאות בשום ושמן זית.

האתגר העיקרי בהפיכת הטכנולוגיה הזו לשיטת קלט מקובלת בקרב כלל המשתמשים הוא כאמור עיצובה ושיווקה ככזו. ה-GlassOuse כפי שהוא מוצע כיום למשתתפים בפרוייקט מימון ההמון אולי מתאים למי שזקוק לו, שהם נכים ובעלי מוגבלויות, אבל בשביל ההמונים, הוא יצטרך להשתנות. אין ספק שאת הרכיב באמצעותו לוחצים עם הפה יהיה צריך להקטין למשהו שלא בולט מדי לסובבים. כמו כן, יהיה צורך במיתוג מחודש של המוצר כחלופה לעכבר למי שלא רוצה להשתמש בידיים ולא רק כמוצר לשיפור איכות חייהם של בעלי מוגבלויות ולקויות.

קרא עוד:  קוראים ביקורות באתרי קניות? ייתכן והן מזויפות