הקלות היחסית בה ניתן כיום לייצר טלפונים, ולמען האמת גם טאבלטים, מושכת לשוק הזה גם חברות שלאו דווקא קשורות לשוק הטלפוניה בעבותות, כולל כאלו שבמשך השנים שמן נקשר יותר עם מחשבי PC ועם החלקים שמרכיבים אותם. כך, לדוגמה, ראינו את המעבר של אסוס (Asus) שהייתה מלכת הנטבוקים (Netbook) ולאחרונה הכריזה שהיא אף שוקלת להתרכז אך ורק בייצור טלפונים וטאבלטים, ובמקביל לה גם ג'יגה-בייט (Gigabyte), שהתרכזה בייצור לוחות אם, כרטיסים גרפיים ושאר רכיבים כולל ועד מחשבים ניידים, אך מזה זמן מה מייצרת גם טלפונים חכמים תחת מותג GSmart. לקחנו את מכשירה החדש של החברה, Gigabyte GSmart Mika M3 הנמכר בישראל ב-869 ש"ח וגם את ה-Akta A4 שעדיין לא הושק ובדקנו האם יש לחברה פוטנציאל בשוק העמוס מכשירים בישראל.

עיצוב קלאסי
ה-Mika M3, טלפון שמסכו הוא בגודל 5 אינץ', הוא ללא ספק מכשיר קלאסי, במובן שוק הכניסה של המילה. זה בא לידי ביטוי במראה, בחומרים ממנו הוא מיוצר והן בהרגשה הכללית. הוא שוקל 146 גרם, מעט כבד לטעמנו למכשיר עם מסך כזה, וצורתו מלבנית עם מסגרת בעובי של 8.3 מ"מ וגב מעט קמור המספק אחיזה נוחה יותר. על פניו, וכלפי חוץ, נראה ה-M3 כמו כל מכשיר אחר שנמכר בארץ בתחום המחירים הזה, וכן, כולל תמיכה בסים כפול. החברה מתגאה כי את מכשיריה היא מעצבת ומתכננת בטייוון, בבית, אולם אלו עדיין מיוצרים בסין. בגבו, או יותר נכון מתכת למכסה המיוצר מפלסטיק נעים למגע, ממוקמת הסוללה שמציעה הספק עבודה של 1,900mAh כשמעליה ממוקמת תושבת להרחבת זיכרון ושתי תושבות לכרטיסי ה-SIM. מסגרת המכשיר מיוצרת גם היא מפלסטיק מבריק, המקנה לו מראה מעט יותר מתכתי בהמשך. הופתענו לגלות כי בניגוד למכשירים אחרים, בחברה בחרו כי לחצן הכיבוי/הפעלה ימוקם מתחת ללחצני עוצמת השמע בדופן הימנית של המכשיר, אולם לטעמנו זו החלטה נכונה שכן קל יותר להגיע לכפתור הנמצא בדיוק במרכז. בנוסף לכך, באותה הדופן נמצא גם כפתור להפעלה מהירה של המצלמה, uבבדיקתנו לקח כשלוש שניות עד אשר היא הייתה מוכנה לצילום.

בגבו של המכשיר ממוקמת המצלמה הנמצאת בקו אחד עם גוף המכשיר. מדובר במצלמה באבחנה של 13 מגה-פיקסל ובקדמתו בחלקו התחתון ניתן למצוא את שלושת כפתורי הניווט הווירטואלים שמהוויים חלק מהממשק הרגיל: כפתור ימני לפעולת החזרה, כפתור אמצעי למסך הבית והכפתור השמאלי שמשמש ככפתור הגדרות. שקע הטעינה ממוקם בחלקו העליון של המכשיר לצידו של שקע האוזניות הסטנדרטי בקוטר של 3.5 מ"מ. מעט לא נוח לטעמנו והיינו מעדיפים שהוא ימוקם בחלק התחתון של המכשיר.

קרא עוד:  סקירה: Oral-B Genius X, העתיד של מברשות השיניים

gigabyte-gsmart-mika-m3-2-big_ies1876520מסך בינוני פלוס
מסך ה-IPS של ה-Mika M3 מציע רזולוציה של 1280×720 פיקסלים ביחס תצוגה של 16:9. ראוי לציין שמורגש שהרזולוציה נמוכה יחסית, לאור המסך הגדול יחסית, וכזה הוא גם מדד הפיקסלים לאינץ' שהוא 256ppi. לעתים רחוקות אכן נתקלנו בצבעים חיוורים למדי שבאו לידי ביטוי בעיקר בהטיית המכשיר, ולהפתעתנו, לא נתקלנו בקושי מיוחד להביט במסך המכשיר אל מול אור שמש ישירה.

ביצועים: דרוש שיפור
תחת מכסה המנוע, מצוייד המכשיר במעבד מרובע ליבות מבית היצרנית מדיה-טק (MediaTek) מדגם MT6582 במהירות שעון של 1.3 ג'יגה-הרץ ובזיכרון עבודה של 1 ג'יגה-בייט RAM. על פניו, מדובר במפרט בינוני לכל הדעות, שבהחלט בא לידי ביטוי בעיקר במשחקים כבדים או באפליקציות בהן נדרש כוח עיבוד מקסימלי. אבל, בשימוש השוטף לא נתקלנו בבעיות מיוחדות למעט עיכוב קל בעליית האפליקציות במספר שניות כאשר המכשיר עמוס, או בגלילה בין הדפים השונים ובכניסה למגירת האפליקציות. נפח אחסון המכשיר עומד על 8 ג'יגה-בייט בלבד, שנמוך משמעותית בהשוואה לסטנדרט כיום המגיע לכל הפחות עם קיבולת של 16 ג'יגה בייט, אך ניתן להגדיל זאת בקלות באמצעות כרטיס סטנדרטי מסוג MicroSD עד 32 ג'יגה-בייט נוספים לכל היותר.

בבדיקה שערכנו, בה פתחנו מבעוד מועד כשש אפליקציות וניסינו להריצן בשנית ממחליף היישומים, נתקלנו בהשתהות מסויימת (תלוי באפליקציה), שלעתים נמשך עד כדי 4 שניות עד אשר האפליקציה הייתה מוכנה לפעולה. לצורך הבדיקה בלבד, באפליקציית מבחני ביצועים AnTuTu קיבלנו תוצאה של 18,000 נקודות שבהחלט משקפת את חומרת המכשיר. גם באפליקציה Basemark OS קיבלנו תוצאה דומה ביחס לחומרה, שהסתכמה ב-366 נקודות בלבד.

אנדרואיד נקי למדי
מערכת ההפעלה אותה מריץ מריץ המכשיר היא אנדרואיד 4.4 (KitKat) בגרסתה הנקייה (ונילה). אולם, כמו מרבית היצרנית הסיניות האחרות בחרה החברה להטמיע מספר אלמטים הייחודיים לה כגון אפשרות ניטור הגלישה הסלולרית ישירות ממסך הנעילה, מה שניתן לשנות בהגדרות המכשיר, וכן מספר אפליקציות ייעודיות כגון אפליקציית המוזיקה, ניקוי קבצים זמניים עם Clean Master, אפליקציית החיסכון בסוללה Battery Doctor ועוד. מלבד זאת, תפריטי המערכת כמו גם חלון ההתראות זהה לזה הקיים בגרסה הנקייה ולא נעשה בו כל שינוי חיצוני.

בכל הנוגע לעברית המכשיר מתפקד כראוי, כולל יישור לימין כחלק מהתמיכה של מערכת האנדרואיד, אולם דווקא בחייגן המובנה, ישנה בעיה עם העברית ובאופן מפתיע לא יכולנו לראות את שמותיהם של אנשי הקשר. כאשר חייגנו לאחד מאנשי הקשר ברשימת השיחות כן הוצג לנו השם כראוי. חשוב לציין שהבעיה קיימת אך ורק באפליקציית אנשי הקשר והחייגן המובנה בשפה העברית, והיא נעלמה כאשר הגדרנו את המכשיר בשפה האנגלית או כאשר השתמשנו באפליקציה חיצונית. לעומת זאת, בתפריטי המערכת ובשאר חלקי מערכת ההפעלה לא נתקלנו בבעיה כלשהי עם השפה העברית.

קרא עוד:  סקירה: Star Wars Jedi: Fallen Order - לא רק למעריצים

Gigabyte GSmart Mika M3 (2)

צילום
בגב קופסת המכשיר מצוין כי המכשיר מצויד במצלמת 13 מגה-פיקסל שאמורה על הנייר, לספק איכות תמונות גבוה יחסית. מכובד לכל הדעות, אם כי ידוע שכמות המגה-פיקסל אינה מדד לאיכותה של מצלמה, במיוחד כשלא מדובר בחיישן של חברה ממותגת. מה רבה הייתה אכזבתנו כאשר נתקלנו בתמונות מגורענות וחשוכות למדי כאשר צילמנו בתנאי תאורה אופטימלים, שגם הצבעים נראו כהים למדי ולא טבעיים. הבעיה החריפה למעשה כאשר ניסינו לצלם תמונות עם תנאי תאורה לקויה, שם נתקלנו במבזק שלא עמד כלל בציפיות הדרושות ומספק כמות אור נמוכה מהרגיל. בנוסף, כאשר ניסינו לצלם ולהתמקד באובייקט כלשהו, נתקלנו במיקוד איטי שלעתים נראה כמו נצח עד אשר המצלמה החלה להתמקד. גם מצלמת הסלפי הקדמית לא הפיקה תוצאות טובות במיוחד, למרות שהיא מצוידת בחיישן 8 מגה-פיקסלים.

אפליקציית המצלמה המובנית אינה נראית שונה בהשוואה לכלל מכשירי האנדרואיד המריצים את גרסת מערכת ההפעלה הנקייה של גוגל. ניתן למצוא שני מצבי צילום (וידאו וסטילס) וביניהם נוכל לעבור באמצעות החלקת אצבע פשוטה. חלקה העליון של ממשק המצלמה לעומת זאת, מוקדש לכמה מצבי צילום עיקריים שלא נופלים מהמכשירים הגדולים כמו למשל: מצב צילום פנורמי, צילום HDR וכן פונקציה מיוחדת של צילום אוטומטי כאשר מזוהה חיוך. בכפתור ההגדרות המצוי בחלקה התחתון של האפליקציה נוכל לכוון את איזון הצבע הלבן, רמת החשיפה, רמת הניגודיות וכן לקבוע טיימר לצילום סלפי ועוד.

סוללה לא מספקת
אחת החולשות של המכשיר נמדדת דווקא בקיבולת הסוללה שנאמדת ב-1900 מילי-אמפר, וזה נפח יחסית נמוך בהשוואה לסטנדרט של היום. חסרונה של הקיבולת הנמוכה תבוא לעיקר לידי ביטוי אם אתם דברנים גדולים, ומשתמשים במכשיר כדרך קבע להאזנה למוזיקה, גלישה, פייסבוק, וואטסאפ ועוד – אז תאלצו להסתובב עם מטען בכיס שכן הסוללה לא תחזיק עד הצהריים. מצד שני, אם אתם משתמשים במכשיר לשיחות קצרות ובמרבית הפעמים הוא זרוק בצד או בכיס – תוכלו גם להגיע ליום שלם.

השורה התחתונה
קשה לומר למי מתאים המכשיר המדובר. מראש לא ציפינו לתוצאות יוצאות מגדר הרגיל לאור המפרט הנמוך, אך מצד שני גם מעט התאכזבנו כאשר העמדנו אותו בשורה אחת עם מכשירים דומים בעלי טווח מחירים זהה, והוא לא סיפק את הסחורה כמצופה. מטבע הדברים, המכשיר אינו מתיימר להתחרות במכשירי הדגל המוצעים לאחרונה, אך בהחלט יכול לספק משתמשים שאינם בעלי דרישות גבוהות במיוחד, או כטלפון חכם ראשון על מנת לטעום מיתרונותיו.