כשחושבים על מחשב, מדמיינים לרוב קופסה גדולה ומרעישה היושבת על הרצפה או במקום ייעודי בשולחן הכתיבה, תופסת מקום ומסביבה כבלים רבים, לכן, קשה מאוד להאמין כיצד הקופסה הקטנה הזו שהשתמשנו בה בשבועות האחרונים מסוגלת להחליף מחשב שלם, והפלא ופלא, היא עושה זאת באופן מושלם.

הדורות האחרונים של המחשבים המבוססים על שבבי ה-Ivy Bridge וה-Haswell של אינטל, מצוידים ביכולות רבות העונות על רוב הצרכים הבסיסיים של המשתמש: גלישה באינטרנט, כתיבת מסמכים, צפייה בסרטים באיכות גבוה וכו'. על בסיס זה, Gigabyte (גיגהבייט), יצרנית החומרה המפורסמת מטיוואן הציגה את מחשבי ה-Brix (בריקס), מחשבים קטנים וזעירים המכילים את כל מה שמחשב צריך. יש להם מעבד, זיכרון, כרטיס רשת אלחוטי, אחסון פנימי, מגוון יציאות ומה לא, כשגודלו של מחשב ממוצע הוא כגודל כף היד (107.6 מ"מ על 14.4 מ"מ ליתר דיוק). למעשה, את הטרנד של המחשבים הזעירים אנחנו מכירים עוד מעבר, כשחברת קומפילאב הישראלית הציגה מגוון רחב של מחשבים המבוססים על מעבדי אינטל ו-ARM שגם אותם סקרנו, אולם מאז שאינטל הכניסה את נעליה הגדולות לשוק עם פלטפורמת ה-NUC (נוק), שוק המחשבים הקטנים תפס תאוצה משמעותית ויצרניות רבות החלו להתבסס על המוצר של אינטל ולייצר בעצמן מחשבים שכאלה, ו-Gigabyte בניהן.

את היתרון הגדול של מחשב ה-Brix רואים ישר בפתיחת הקופסה. הוא קטן, אלגנטי, ושקט להפליא. הוא יכול לשבת על שולחן העבודה שלנו בלי לתפוס בכלל מקום, ואם ממש נרצה נוכל לחבר אותו לגב מסך המחשב באמצעות קיט הרכבה ייעודי המגיע בערכה (VESA Mount). הוא אינו מגיע עם זיכרון או דיסק קשיח מהיצרן, דבר הדורש קצת ידע טכני ופתיחת 4 ברגים, אבל גולת הכותרת היא הביצועים: המחשב שבדקנו, מדגם GB-BXi3H-4010 מצויד בשבב הבסיסי אותו משווקת החברה – Core i3-4010U, כפול ליבה 1.7GHz אשר סיפק יכולות טובות מאוד בשילוב השבב הגרפי Intel HD 4400, זאת בהתחשב כי מדובר במעבד המיועד עבור שוק הניידים. במגוון האפשרויות שקיימות לחברה, יש גם את דגם GB-BXi7-4770R המצויד במעבד i7-4770R מרובע ליבה 3.90GHz עם השבב הגרפי החזק Iris Pro Graphics 5200, כך שגם המשתמשים הכבדים יוכלו להינות ממחשב קטן, אם כי הוא במעט גבוה יותר מאשר הדגם שאצלנו.

וידאו: Gigabyte Brix

למרות גודלו, ישנם לא מעט חיבורים ויציאות. תחילה, כפתור ההדלקה הקטן נמצא בחלק העליון המציג נורית LED כחולה כשהוא פועל או נורית מהבהבת כשהמחשב בהמתנה (Standby). בקדמתו ישנם שני חיבורי USB 3.0 ויציאת אוזניות, בגבו, ישנם עןד 2 חיבורי USB 3.0, יציאת HDMI ו-mini DisplayPort לתצוגה, חיבור רשת RJ45 וכניסת DC לחיבור שנאי חיצוני המצורף גם לערכה. נוסף לכך, נמצא בפנים כרטיס המשלב WiFi ו-Bluetooth בכרטיס mini-PCIe.

כפי שציינו קודם לכן, המחשב מגיע מהיצרן ללא זיכרון או דיסק קשיח. לכן, במידה והוא לא נרכש מהמשווק המקומי עם פריטים אלה, יש צורך להתקין את הרכיבים בעצמנו. לא מורכב מידי אך יש צורך בידע טכני בסיסי. אנחנו התקנו זיכרון 4GB DDR3 1600MHz ודיסק קשיח 2.5" (של ניידים) SATA בנפח 500GB. ניתן  אם נרצה להשתמש בחריץ ה-mSATA להתקנת SSD, אם כי מחירם עדיין יקר בשוק ולכן זה גם היתרון של מחשבי Gigabyte לעומת אינטל, המאפשרים שימוש בדיסק 2.5" סטנדרטי.

Gigabyte-Brix-s-review-open

המחשבים הזעירים זה לא טרנד חולף, זו לא תופעה, זה כנראה עתיד המחשבים כשלרוב המשתמשים הוא יוכל לספק את הביצועים הדרושים, ואילו הגיימרים ימשיכו וירכשו מחשבים עם כרטיסי המסך (GPU) הגדולים. הדבר הנותר שהוא רק לפתור את בעיית המחיר, שכן הדגם הבסיסי עומד על מחיר סביב של 1,600 שקל עוד לפני התוספות של זיכרון ואחסון פנימי, כך שיש עוד לאן לשאוף.