את המחשבים הקטנים של גיגהבייט (Gigiabyte) כבר הספקנו להכיר. מדובר על סדרת Brix, מחשבים קטנים למדי המסוגלים, למרות גודלם, להחליף את המחשב האישי. הם מעוצבים בתור קופסה מרובעת קטנה, לא תופסים יותר מדי מקום ואפשר אפילו לשלב אותם בקלות בסלון לצד הטלוויזיה בלי שזה יראה מכוער מדי. לקחנו דגם חדש מהסדרה הזו ובדקנו מה השתנה.

אל תסתכלו על הקנקן

מחשב ה-Brix החדש שבדקנו, מדגם GB-BXi3H-5010-BN, נראה מאוד דומה לקודמו. הוא מגיע בכמעט אותן מידות (4.6×10.7 ס"מ, גובה 11.4 ס"מ), הצבע שלו הוא אותו שחור וגם החיבורים הם כמעט אותם חיבורים. מצד שני, זוכרים שלימדו אתכם לא להסתכל בקנקן? אז גם כאן, למרות הדמיון החיצוני, מה שקורה מבפנים שונה לגמרי.

תחילה, מדובר במעבד מסדרת Broadwell מדגם Core i3-5010U. אמנם לא מדובר בארכיטקטורה העדכנית (Skylake) שהושקה כעת, אך גם מעבד זה מיוצר בליתוגרפיית ייצור של 14 ננו-מטר, בהשוואה ל-22 ננו-מטר של דגם ה-Haswell שבדקנו בעבר, וזה בלבד הוא שיפור טכנולוגי משמעותי. דוגמה טובה לשינוי זה ראינו כאשר הוצאנו את המחשב מהקופסה והסתכלנו על ספק הכח של המחשב: הזרם שהוא מספק ירד מ-7.1 אמפר ל-3.42 אמפר כאשר המתח נותר בעינו (19V), כלומר ההספק המקסימלי שהמחשב דורש ירד מ-135 וואט ל-65 וואט בלבד.

זה כמובן אינו מעיד על ביצועים, אלא על צריכת הספק שירדה כאמור באופן משמעותי, זאת בזמן שתדר המעבד, כפול ליבה אם לא ציינו, עלה ל-2.1 ג'יגה-הרץ לעומת 1.7 גי'גה-הרץ לעומת הדור הקודם. גם המעבד הגרפי שופר וכעת הוא מסדרת Intel HD Graphics 5500 בתדר בסיס של 300 מגה-הרץ ודינאמי עד 900 מגה הרץ. הוא מסוגל לתמוך במסכים ברזולוציה מקסימלית של 4096 על 2304 פיקסלים ליציאת HDMI ועוד 3840 על 2160 פיקסלים ליציאת Display Port במקביל.

אבל נכנסנו יותר מידי לעובי הקורה לפני שדיברנו על השימושיות של המחשב. אז מלבד העובדה כי הוא קטן מימדים, הוא גם ללא מאווררים כלל (Fanless), כך שניתן להניח אותו לצידנו על שולחן העבודה ולא לסבול מרעשי רקע וזמזומים מעצבנים. כמו גם, הוא מגיע עם מתאם VESA שמאפשר לחבר את אותו לגב מסך המחשב, כך שהוא אינו תופס מקום על שולחן העבודה. החיסרון הבולט במצב עבודה זה הוא שכפתור ההפעלה פחות נגיש.

קרא עוד:  למקרה שהקודם היה זול מדי: אפל מציעה גרסה יקרה אף יותר של ה-Mac Pro

Gigabyte Brix PC GB-BX3H-5010 back

מבחוץ הוא נראה כמו קופסה שחורה, מבריקה ונאה. המארז הוא מתכתי וחלקו העליון מיוצר מפלסטיק מבריק, שם גם נמצא את כפתור ההפעלה הראשי. בקדמת המחשב ישנן שתי יציאות USB 3.0 התומכות בזרם גבוה המתאים להטענת גאדג'טים וטלפונים בפרט, זאת לצד יציאות אוזניות ומיקרופון 3.5 מ"מ. בחלק האחורי יש עוד מגוון יציאות כמו HDMI, מיני Display Port, עוד שתי יציאות USB 3.0, כניסת רשת RJ45, חיבור חשמל חיצוני והכנה לנעילת Kensington למי שמשתמש.

את המחשב רוכשים לרוב ללא זיכרון או דיסק, מה שנקרא בשפה המקצועית Barebone, כך שעל המשתמש להתקין זאת בעצמו, זאת במידה ולא רכשתם את הרכיבים דרך החנות המקומית. לא דרוש להיות טכנאי גדול כדי להתקין אלא רק להסיר את ארבעת הברגים שבתחתית המחשב, אלה המחזיקים למעשה את המכסה, וכך להגיע לכל מה שצריך. יש מקום לעד שני רכיבי זיכרון שבמקסימום ניתן להגיע ל-16 גיגה-בייט זיכרון מסוג SO-DIMM DDR3L התומך בתדר מקסימלי של 1,600 ג'יגה-הרץ, חריץ מסוג mSATA המשמש ככונן ראשי, חריץ mini-PCIe להרחבה (שתפוס על ידי כרטיס WiFi ו-Bluetooth המגיע עם המחשב) וכן מקום לכונן 2.5 אינץ' סטנדרטי (עד לגובה 9.5 מ"מ) המורכב על גבי תחתית המארז, זה עם הברגים, כאשר נדרש לחבר את כבל ה-SATA היוצא מהלוח לפני הסגירה.

כדי להדגים מה זה אומר בפועל, נספר שחיברנו למחשב בכוחות עצמנו 4 גיגה בייט זיכרון וכונן SSD בנפח 64 גי'גה-בייט תוצרת סמסונג (Samsung) כולל הפתיחה והסגירה של המארז כל התהליך לקח לנו חמש דקות בדיוק – והמחשב היה מוכן לשימוש.

לשימוש יומיומי אבל לא רק

השלב הבא היה להתקין את מערכת ההפעלה. כבר הכנו מבעוד מועד התקן USB עם Windows 10 באמצעות ה-Media Creation Tool של מיקרוסופט (Microsoft), וכל שנותר לנו היה להגדיר את ההתקן לעלות ראשון ומשם להתחיל את ההתקנה, שלקחה כעשרים דקות בלבד. עלייה של מערכת ההפעלה זריזה למדי, כ-10 שניות והמחשב מוכנה לשימוש, זאת כמובן אפשר לייחס לשימוש בדיסק מבוסס הפלאש שהשתמשנו בו, שהוא כבר בגדר חובה במחשבים חדשים.

כפי שכתבנו לפני כן, המחשב הקטן יכול להוות תחליף למחשב משרדי, ולכן עבדנו איתו במשך כשבוע כאשר הוא מחובר למסך מחשב ושימש אותנו לעבודה יומיומית – גלישה מאסיבית בחלונות מרובים (דרך כרום), עריכת מסמכים אונליין עם Google Docs וגם דרך וורד ואקסל, מעט שימוש בתוכנות לעריכת תמונות כמו Photoshop ומידי פעם ניגון של סרטונים מ-YouTube. במהלך השימוש ראינו כי הוא עובד יפה, לא נתקע ורץ חלק יחסית, בטח בהתחשב בעובדה כי מדובר במעבד i3, החלש מבין הסדרה. אמנם מדי פעם המחשב קצת "נחנק", בעיקר כשהעמסנו יותר מדי לשוניות על כרום, אבל זה בהחלט מובן במחשב כזה, וסביר להניח שאם היינו מתקינים זיכרון בנפח 8 גיגה בייט במקום 4 אז אפילו בזה לא היינו מרגישים.

קרא עוד:  אסוס השיקה את הכרטיס הגרפי Dual GeForce RTX 2070 MINI

Gigabyte Brix PC NUC Hardware Memory GB-BX3H-5010 open

בעוד את רוב הזמן שלנו עם ה-Brix הקדשנו לשימוש יומיומי, לא פספסנו גם את ההזדמנות להשתמש בו כמחשב סלוני Home Theater PC. חיברנו אותו למסך הטלוויזיה, התקנו עליו קודי (Kodi) עם חבילת הרחבה ישראלית, הכנו פופקורן והתחלנו לצפות בסרטים. אחרי ההתנסות הקודמת שלנו, לא הופתענו כי סרטי 720p ו-1080p עבדו מצוין ללא כל בעיה, אז החלטנו לא לרחם ולבדוק ניגון וידאו גם ב-4K. בדקנו מספר סרטוני תדמית קצרים באיכות UHD מסוג MP4, אשר נוגנו באמצעות נגן ברירת המחדל של המערכת. גם כאן המחשב לא אכזב ואלו פעלו מהר וחלק. יש לציין כי את כל הבדיקות ביצענו בהזרמה מתוך כונן רשת כאשר המחשב חובר לנתב בחיבור קווי (ולא אלחוטי).

לסיכום

אנחנו מאוד אוהבים לראות מוצרים גדולים המגיעים באריזות קטנות, במיוחד שאין כל כך סיבה להמשיך ולרכוש את המחשבים הענקיים והמרעישים עבור השימוש הממוצע. יתרה מכך, לסלון כמחשב בידור הוא עושה עבודה מצוינת וגם אינו בולט ומתאים מאוד להניח אותו על המזנון. יש לזה גם חסרונות כמו חוסר היכולת לשדרג בעתיד, וחלקים כדוגמת הזיכרון, המיועדים רק למחשבים מסוג זה או מחשבים ניידים, כך שאין להם שימוש במידה ונרצה למחזר אותם למחשב אחר. מחירו, לפני חלקים כמו דיסק וזיכרון עומד על כ-1,500 שקל כך שעם התוספות זה יכול לצמוח לכדי 2,000 שקל למחשב שלם וזה לא מעט ביחס לחומרה שהוא מציע.

אם עניין הגודל חשוב מבחינתכם ואתם מוכנים להתפשר על החומרה ביחס למחיר – זה בהחלט המחשב הכי אלגנטי שתוכלו לרכוש.