גוגל (Google) אמנם משחררת גרסת אנדרואיד (Android) חדשה בכל שנה, אך חולף זמן רב עד שזאת עושה את דרכה לכל המכשירים הנתמכים, ולעיתים כבר מתחילים להציג את הגרסה הבאה עוד לפני שהקודמת מצליחה להגיע לנתח שוק משמעותי. לפי הערכות שונות ייתכן כי גוגל פועלת בתקופה האחרונה על מנת להפוך את אנדרואיד ממערכת הפעלה בקוד פתוח למערכת קניינית, וזאת כדי להבטיח תאימות מהירה ושלמה עם שלל מוצרי גוגל.

את ההערכות לכך שגוגל רוצה להפוך את אנדרואיד לקניינית מעלה אנליסט הטכנולוגיה ריצ'ארד ווינדסור בבלוג האישי שלו. בגלל שהיא פתוחה מדי, ובגלל שבעצם כל מפתח יכול להוריד את ליבת מערכת ההפעלה ולבנות מעליה ממשק משתמש כראות עיניו.

מכיוון שכך, בכל פעם שגוגל משחררת גרסה חדשה, אותו מפתח צריך להתאים את הממשק שיצר לגרסת מערכת ההפעלה החדשה, וכל עוד הוא לא יעשה זאת, המשתמשים בממשק שלו לא יוכלו לעבוד עם גרסת האנדרואיד החדשה. נתונים מראים שעד שגרסה חדשה של אנדרואיד תופסת נתח שוק רב אפשר להמתין אפילו כמה שנים, בעוד שלמערכת ההפעלה הקניינית של אפל, ה-iOS, השדרוג לוקח חודשים ספורים בלבד.

ווינדסור מבסס את הערכותיו על רצף של אירועים שהתרחשו בתקופה האחרונה. ראשית, בכנס שנערך בתחילת החודש, השתתף מנכ"ל גוגל בדיון בנושא כיצד לשפר את התפקודיות של מכשירי הנקסוס (Nexus), אותם מכשירים שפותחו בשיתוף גוגל ושמריצים את גרסתה הנקייה של מערכת האנדרואיד. עם שיפורם יהפכו המכשירים לאטרקטיביים יותר בעיני הציבור, גם ללא ממשקי המשתמש של היצרניות השונות.

קרא עוד:  ה-Razr החדש של מוטורולה יהיה הראשון עם eSim בלבד

כמו כן, זו כבר תקופה ארוכה שאמנם בסיסה של מערכת האנדרואיד בקוד פתוח, אך כדי שהיצרנים יקבלו אישור לשימוש באחד מהכלים המרכזיים של גוגל, כלי השירותים הניידים, המכשיר צריך לעמוד בדרישות סף של גוגל ולקבל אישור תאימות. כך שבסופו של דבר נראה שהצעד המתבקש הבא הוא להפוך את כלל מערכת ההפעלה לקניינית, וייתכן שבשנת 2017.

גוגל החליטה שלא להגיב לטענות, אך אין זה הדיווח היחיד שמגיע בתקופה האחרונה ורומז על חוסר שביעות הרצון שלה בנוגע לקצב שחרור העדכונים. בסוף החודש האחרון פורסם שהיא שוקלת לפרסם רשימת "שיימינג" של יצרנים שלא עדכנו את גרסאות האנדרואיד של מכשיריהם בזמן. עם זאת, הדעות חלוקות עד כמה מהלך שכזה יהיה אפקטיבי. בנוסף מדובר יהיה במקרה כזה בוויתור על אחת מנקודות המפתח שהקנו לאנדרואיד פופולאריות: 'היו ביחד. לא אותו דבר.'