על אפם וחמתם של המלעיזים, אחרי הצהרות מצערות והכחשת שמועות זדוניות, מגיע דו"ח גארטנר לרבעון השני של 2011, והופך את הקערה על פיה – לפחות לכאורה.

על פי גרטנר, ובניגוד לדיווח של ה-Financial Times, נוקיה עדיין מובילה על אפל במכירות סמארטפונים, כאשר סימביאן תופסת את המקום השני במכירות סמארטפונים בעולם. הדו"ח של גרטנר מסתמך על נתוני מכירות מהמשווקים ולא מהיצרנים, שהרי לא כל משלוח שיוצא ממפעלי סמסונג ונוחת בסלקום, בהכרח נמכר. לפי הנתונים של גרטנר, ברבעון החולף נמכרו כמעט 47 מיליוני מכשירי אנדרואיד, קרוב ל-24 מיליוני מכשירי סימביאן, ולא רחוק מאחור, 19 מיליוני מכשירי iOS. בעוד מכשירי אנדרואיד מיוצרים ע"י חברות רבות – יותר מכפי שניתן למנות – מכשירי סימביאן מיוצרים כיום אך ורק על ידי נוקיה, ו-iOS רק על ידי אפל, כך שייתכן בהחלט שנוקיה מכרה ברבעון האחרון יותר מכשירים מכל חברה אחרת. לספקנים שתוהים איך זה ייתכן – רוברטה קוזה, אנליסטית שאחראית על חלק מהדו"ח, מסבירה שבגלל קשיי מכירות, נוקיה יצאה במהלך של הוזלת מכשירים. הדבר גרם לרווחים פחות גבוהים למכשיר, כשבין השאר נמכרים גם מכשירים ישנים יותר של נוקיה, אבל גרם לעלייה במכירות.

מלבד מכירות הסמארטפונים בפרט, נוקיה עדיין מובילה בשוק הסלולאר בכלל, ועומדת במקום הראשון במכירות מכשירים סלולאריים עם כמעט 98 מיליוני מכשירים שנמכרו ברבעון. הרחק מאחוריה נמצאת סמסונג עם כמעט 70 מיליון מכשירים, ובמקום השלישי LG עם 24 וחצי מיליוני מכשירים – שוב הפרש עצום. הבאה בתור היא אפל עם כמעט 20 מיליון, ובמקום החמישי חברת ZTE הסינית, שעוקפת את RIM הדועכת.

קרא עוד:  זה לא מהיר - זה כבר סופר מהיר: ויוו תציג טעינה ב-120 וואט

נוקיה מראה שהיא עדיין לא לקחה את נשימתה האחרונה,  עם מכשירי Windows Phone שעשויים לצוץ באוקטובר הקרוב ומכשירי סימביאן חזקים וזולים, המראים שהחברה אינה בתהליכי הגסיסה, אלא בתהליכי העלייה מתוך האפר וזינוק מהיר חזרה לחוד החנית הטכנולוגית. (תמונת המחשה: יאיר מור)