כרטיסי אשראי, כרטיסי מועדון, כרטיסי מתנה והרשימה עוד ארוכה. הארנק מנופח, ולא רק הישראלי, והוא מחזיק בקרבו כיום קצת יותר מידי כרטיסים בצורה ובסגנון של כרטיסי אשראי אותם רוצים וצריכים לשמור ממש קרוב 'לכל מקרה שאולי יבוא'. אבל מה אם נספר שאת כל אותם כרטיסים אפשר להחליף בכרטיס אחד בודד? בדקנו את Fuze Card שמבטיח לעשות בדיוק את זה.

הוא לא דומה לאף כרטיס אחר

Fuze התחיל כפרויקט מימון המוני. במסגרת זו החברה גייסה בהצלחה 2.5 מיליון דולרים. הוא נראה כמו כל כרטיס רגיל כשמוציאים אותו בפעם הראשונה מהקופסה, וכבר בנקודה הזו הוא קצת מפתיע כי עוביו וגודלו כשל כרטיס אשראי ולא ממש יותר. היכן מתחבאת כל הטכנולוגיה שהוא אמור לכלול ולהציע?

עם צבעו השחור בולט במיוחד והוא אינו נראה כמו אף כרטיס אחר שיש בדרך כלל בארנק. הוא גם קצת גמיש יותר באופן יחסי לכרטיסי פלסטיק רגילים, ובהתחלה זה עורר חשש לגבי עמידותו – חשש שהתפוגג במהירות: הגמישות היא דווקא מה שגורם לו לשרוד תחת לחץ מסיבי בכיס המכנס כששומרים אותו בכיס המכנס.

הערכה כולל, מלבד הכרטיס, גם עמדת טעינה וכן מתאם לזיווג כרטיסים אליהם נתייחס בהמשך. נציין לטובה את העובדה כי באריזה מוצאים גם הוראות מתורגמות לעברית, היבט חשוב בעיקר בגלל שמדובר במוצר שסביר כי המשתמש נתקל בו בפעם הראשונה ולא ממש יודע כיצד לתפעל אותו.

על Fuze יש גם צג קטן צבעי שחור-לבן בגודל  0.03 אינץ' הפועל בטכנולוגיית דיו אלקטרוני (E-Ink). צג זה משמש כדי לדפדף ולעבור בין סוגי הכרטיסים השונים השמורים ב-Fuze וכן להצגת מידע נוסף. הצג ברור וקריא מאוד גם באור שמש ישיר. מתחת לצג יש שלושה כפתורים, כשהשמאלי מיועד להפעלה וכיבוי והשניים הנוספים לניווט בהגדרות.

תהליך ההתקנה הראשוני מתבצע, איך לא, באמצעות אפליקציה המלווה את המשתמש צעד אחר צעד. תחילה יש לפתוח חשבון בשירות, להפעיל את הכרטיס ולבצע זיווג ראשוני באמצעות בלוטות'. צעד זה עבר חלק למדי, כאשר השלב הבא והיותר מעניין היה להצמיד כרטיס חדש ל-Fuze.

באפליקציה הכרטיסים מחולקים לשתי קטגוריות – 'תשלומים' (Payment) תחתיה נשמרים כרטיסי האשראי וכרטיסי התשלום שונים ו-'חברויות' (Membership), שם נשמרים כרטיסי מועדון, קופת חולים וכדומה.

תהליך הצמדת כרטיס חדש מתבצע באמצעות סריקת ברקוד, הזנה ידנית או שימוש ב-קורא כרטיסים מגנטי המצורף לערכה. קורא זה מתחבר ליציאת האוזניות 3.5 מ"מ  – עבור המכשירים של אפל (Apple) אפשר להשתמש במתאם – והוא ומסוגל לזהות את תוכן הכרטיס לצורך הזנת הנתונים ל-Fuze. לא מדובר בתהליך מאוד מסובך, אבל כבר בהתחלה נתקלנו בחוסר הצלחה בסריקת כרטיסי האשראי ואחת הסיבות העיקריות לכך הייתה העובדה שלא ממש ברור באיזה כיוון צריך לבצע את הסריקה. בהזדמנות זו נציין כי האפליקציה כולה באנגלית, כולל ההוראות הרבות בעת צימוד כרטיס חדש, אבל התהליך הרגיש לא לגמרי ידידותי, וטוב שצורפו לערכה הוראות בעברית.

לאחר הצמדת הכרטיס הראשון הצמדת שאר הכרטיסים הייתה מהירה וחלקה יותר, אולי כי כבר מבינים טוב יותר את התהליך ולא נבהלים יותר מכמות ההוראות הרבה המוצגת באפליקציה. לכל כרטיס נותנים שם או כינוי באנגלית, ולצורך הבדיקה סרקנו לתוך Fuze שני כרטיסי אשראי, שלושה כרטיסי קופת חולים, כרטיס לתשלום במסעדות וכרטיס של מקום העבודה. למעשה בשלב הזה עבודתה של האפליקציה הסתיימה והיא כבר אינה נדרשת יותר לשימוש, אלא אם רוצים לשנות הגדרות אחרות או להוסיף כרטיסים. בסך הכל מאפשר Fuze לאחסן עד 30 כרטיסים שונים.

כרטיס כל יכול

השימוש היומיומי ב-Fuze פשוט למדי. כל שצריך הוא לשלוף את הכרטיס מהארנק, להפעילו ולבחור את הכרטיס המבוקש מתוך הרשימה. לא צריך אפליקציה או הכנה מיוחדת, ורגע לפני שנותנים את הכרטיס פיזית למוכר או המלצר במסעדה, אפשר גם ללחוץ על הכפתור Hold באמצע כדי לקבע את הכרטיס הנבחר למשך 10 דקות, זאת כדי שלא ישתנה בטעות במהלך השימוש.

כל נותני השירות שראו את Fuze הופתעו, שאלו שאלות וחלקם אף לא ממש שיתף פעולה, זאת עד שהסברנו במה מדובר. באחד המקרים אף חששו שמא מדובר בכרטיס גנוב, שכן לא חרוט על הכרטיס השם המלא כפי שמקובל בכרטיסי האשראי.

כך או כך, גילינו כי הארנק שלנו הצטמק מאוד. הוצאנו ממנו כמעט את כל הכרטיסים שברשותנו ואף חסכנו את הצורך להסתובב עם מספר כרטיסים שבהם משתמשים לעיתים רחוקות, כמו כרטיס קופת חולים של הילדה או כרטיס מתנה שקיבלנו ושכחנו כמעט מקיומו.

לא נתקלנו בבעיה טכנית בתשלום באמצעות Fuze, כל עוד מדובר במכונות המבוססות על קורא מגנטי. גם בחניון בו מכניסים ומוציאים את הכרטיס לא נתקלנו בבעיה. החברה אומרת כי ניתן להשתמש בו גם בקופות התומכות בתשלום דיגיטלי בקרבה באמצעות טכנולוגיית NFC, אבל זה משהו שכמעט ולא קיים בישראל.

המגבלה שיש ל-Fuze, לפחות בדגם הנמכר בישראל, הוא חוסר תמיכה בשבב EMV המאפשר למשוך כספים בכספומטים. לכן, מי שנוהג לעבוד עם מזומן, יידרש להמשיך ולשאת את הכרטיס המתאים בארנק. דבר נוסף שיש לציין כי הוא לא יכול להחליף את כרטיסי הקרבה העושים שימוש בטכנולוגיית HID לפתיחת דלתות.

מי חושש מאבטחה?

אי אפשר להתעלם מכל נושא האבטחה. בכל זאת מדובר בכרטיס אחד המכיל את כל תכולת כרטיסי הארנק השונים, כולל אלה שמשלמים איתם בקופה. במהלך חיבור הכרטיס לטלפון, האפליקציה משתמשת בפרוטוקול בלוטות' מאובטח, אולם גם זה אינו חסין ובעבר כבר נתגלתה פרצה שנפתרה בעדכון תוכנה. לשם הרחבת יכולות האבטחה, ניתנת למשתמש אפשרות להגדיר באפליקציה רמות אבטחה שונות.

מנגנון האבטחה הראשון והבסיסי ביותר הוא הסתרת המספר המלא של אמצעי התשלום ובמקום הספרות יוצגו רק כוכביות. כך שאם מישהו זר ירצה להעתיק את הנתונים הוא לא יוכל. אפשרות זו מופעלת כברירת מחדל והעדפנו להשאיר אותה כך.

שכבת אבטחה נוספת, ואולי חשובה יותר, היא שימוש בסיסמה. זו בנויה על צירוף של הקשות על הכפתורים שבכרטיס, וזאת על מנת לפתוח אותו בכלל לשימוש. אנחנו קבענו צירוף של 6 הקשות, כמות ההקשות הנדרשת המינימלית, אולם חייבים להודות שזה מעט מעיק כאשר ממהרים לשלם עם הכרטיס אם כי לטעמנו זהו צורך בסיסי וחשוב.

אבל לעיתים זה לא מספיק, ועבור מי שלא רוצה לקחת סיכון, אפשר גם להגדיר כי בכל שימוש עם כרטיס ה-Fuze, הטלפון של בעל הכרטיס חייב להימצא בסביבה. כלומר כל עוד הכרטיס אינו בקרבתנו, לא ניתן להשתמש בכרטיס. במצב זה, האפליקציה פועלת ברקע ובכל הפעלה של כרטיס ה-Fuze נעשה חיבור בבלוטות' לטלפון שגם מאפשר לאתר את המיקום בו נעשה שימוש בכרטיס לאחרונה.

בהמשך מבטיחה החברה כי תהיה אפשרות למחיקה מרחוק של הכרטיס, אם הגנב ינסה להתחבר עם הכרטיס לאפליקציה ובכל מקרה זה לא ממש יעזור לו כי הנתונים נשמרים בכרטיס בלבד ולא בטלפון. כמובן, שמי שבכל זאת לא סומך על פתרונות דיגיטליים, יכול לוותר על סריקת כרטיסי האשראי ולהשאיר ב-Fuze רק את כרטיסי המועדונים השונים, שהם בעיקר אחראיים להגדלת הנפח המעיק שבארנק.

זמן סוללה

הסוללה הזעירה שבתוך Fuze מחזיקה כ-30 יום, זאת אם משתמשים בכרטיס כ-4-5 פעמים מדי יום. זמן סביר שמשתנה בהתאם לכמות השימוש. כדי להטעין את הכרטיס משתמשים במתאם טעינה אשר מתחבר ב-microUSB לכל שקע USB ומסוגל להטעין את Fuze במלואו תוך כשעה וחצי.

זהו פתרון חכם ונוח כי המתאם אינו משמש רק לחיבור הטענה, אלא גם כמטען נייד בפני עצמו. בתוכו יש סוללה נוספת המאפשרת לבצע הטענה לכרטיס בכל מקום. שימושי במיוחד כאשר נמצאים זמן רב מחוץ לבית כמו בטיול ארוך.

השורה התחתונה

Fuze Card הוא כרטיס שמצליח סוף סוף לעושת סדר בארנק. גודלו סטנדרטי לחלוטין, הוא נוח לשימוש וזמן הסוללה שלו מספק. הוא עדיין לא יכול להחליף לגמרי את כל הכרטיסים והתוכנה מרגישה עדיין לא מספיק בשלה, וגם מחירו לא ממש זול, אבל הוא בהחלט פותר בעיה מעיקה להמון משתמשים.

Fuze מוצע במחיר של 490 שקלים, אך בתקופת ההשקה ניתן לרכוש אותו ב-100 שקלים פחות אצל הנציג הישראלי עם קוד הטבה FIRST100 ל-100 הרוכשים הראשונים. עוד מידע בעמוד הפייסבוק.

14 תגובות

 1. יש לי את הכרטיס מאינדיגוגו.
  הכרטיס מת אחרי תקופה מסויימת ומאד קשה להשיג תמיכה.
  לאחר שהחליפו לי כרטיס אחד גם השני נתקע ואין עם מי לדבר.
  הייתי נזהר לפני הקנייה.

 2. אחרי 3 חודשי שימוש בכרטיס המסך התקלקל, שליש ממנו כוסה בפסים שחורים. בחברה טענו שזה עקב נזק פיזי. הכרטיס יושב אצלי בארנק שנמצא בכיס האחורי (יושב עליו מן הסתם). מבחינת החברה זה שימוש לא סביר ולכן נזק כזה לא מכוסה באחריות.
  הסכימו לפצות אותי ב-170 ש"ח החזר, הסכמתי כי הכרטיס עדיין היה שמיש, רק ויזואלית לא תקין.
  כעבור כחודש נוסף הכרטיס הפסיק לעבוד בכלל, המסך לא מגיב ללחיצות ואין אפשרות להשתמש בו.
  החברה לא מסכימה להחליף או לפצות יותר, באותה טענה של נזק עקב שימוש לא סביר.
  אם מבחינתם לשים את הכרטיס בארנק בכיס האחורי זה שימוש לא סביר – זה הופך אותו ללא רלוונטי לרוב הגברים שאני מכיר. מעבר לזה – חוסר התמיכה ב-EMV גם הופכת אותו ללא שמיש ברוב העסקים ב-2019, אז לא רואה היגיון להשקיע ברכישה שלו עכשיו.

 3. אם מאבדים אז צריך לבטל 30 כרטיסים
  מי שמוצא את זה יכול להשתמש בכל הכרטיסים שלך ולקנות דברים
  ללא אבטחה של זיהוי האדם שמשתמש זה ממש לא שווה

  • הצלחת לסרוק את הרב קו לזה? מעניין אותי לדעת אם זה אפשרי
   חוץ מ2 כרטיסי מועדון הצלחתי הכל
   מה יכולה להיות הסיבה של אי הצלחה ?

  • הצלחתי את כל הכרטיסי מועדון + כרטיסי קופת חולים של כל המשפחה + כל כרטיסי האשראי שלי + כל כרטיסי התדלוק שלי. אין לי רב-קו, אז אין לי מושג. סורי

 4. בתור מישהו שעקב אחרי התחום מהגיוס הראשוני של coin ו-plastc אני חייב להמליץ לאנשים להתרחק מהמוצר הזה.
  הסיבה הראשונה והעיקרית היא נושא האבטחה, שניתן לקרוא עליו באין ספור דיונים וביקורות ברשת.
  הסיבה השניה היא לפי ביקורות משתמשים ברשת שמראות שהחוויה הרבה פחות טובה ממה שנראה מראש, ותקלות בשימוש.
  שלישי, נושא חוסר התמיכה ב-emv הוא קריטי מאחר ובאירופה אין דרך לשלם בחנויות ללא הצ'יפ וגם בארץ הדבר יכנס לשימוש בטווח הזמן הקרוב.

  נ.ב. אם המוצר היה כל כך מוצלח סביר להניח שהחברה לא הייתה טורחת לשנות את שמה, מה שהיא עשתה לאחרונה.

  • חוסר התמיכה ה EMV הוא כרגע לא מפריע (מלבד עמדות תשלום של מקדונלדס…) זזה נכון שבחו"ל לא ניתן להשתמש בו בגלל זה. לגבי הנוחות שימוש – פשוט מעולה. מאוד נח ואני מאוד מרוצה מהמוצר

  • ראשית, השימוש ב-emv ילך ויתרחב מאחר וזו תקנה שעברה בארץ וכבר החלה להיות מיושמת.
   נראה לי מבאס לקום בבוקר ולגלות פתאום שבבית הקפה הקבוע שלך אין אפשרות להשתמש יותר באשראי שלך, וזו תהיה המציאות בזמן הקרוב מאוד.

   שנית, מדגם של איש אחד לא מייצג, בטח כאשר ניסיון החיים שצברת על המוצר לא גדול ביחס לעולם.

   מנסים להרים את המוצר הזה מ-2014 ללא הצלחה, ויש לזה סיבות הגיוניות. קניה של הכרטיס זה לשים את הכסף על קרן הצבי במקרה הזה

  • לא רשמתי שאני מדגם מייצג… רשמתי את התרשמותי האישית מהמוצר. לגבי EMV, בתור בעל עסק אני אומר לך בוודאות שיקח עוד הרבה מאוד זמן על ליישום מלא של התקן בארץ. לגבי המחיר, תשמע, לא מדובר במליונים שאני "שם על קרן הצבי"… עוד שנה/שנתיים לא יעבוד – נחזור או לכרטיסים הרגילים או למוצר שיחליף אותו

  • התשובות שלך גורמות לי לקבל רושם שאתה מרוויח משהו פה ולכן מתעלם או משליך הצידה טיעונים חשובים כאילו הם לא באמת בעיות.

   למוצר הזה יש היסטוריה של בעיות, וכל בר דעת יכול ללמוד על זה ברשת.

   אני אחזור על זה שוב – מתוך מספר מתחרים בשוק הזה אין אחד שהצליח באמת, וגם במקרה החברה המדוברת יש סיפור מסריח על שינוי שם החברה. לא נראה לכם מפוקפק?

   אני הייתי כנראה מהראשונים שרצו את ה-coin המקורי בקיקסטארטר, אז באמת שאני יודע על מה אני מדבר.

 5. יקר מאד גם אחרי הנחת הקוד
  מה הקטע לדרוש עבורו תשלום
  שיעשו עליו פרסומות מוטבעת ושינפיקו ללא תשלום מכירה

  • מסכים כי הוא עדיין מוצר יקר, אבל אני גם לא הייתי רוצה לקבל אותו "במתנה". בכל זאת יש כאן מוצר שדורש אבטחה מוגברת, צוות פיתוח שחייב לענות לפרצות אבטחה שמגיעות מכל עבר ומוצר שדורש עדכונים כל הזמן. את זה לא תקבל במוצר חינמי.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here