כרטיסי אשראי, כרטיסי מועדון, כרטיסי מתנה והרשימה עוד ארוכה. הארנק מנופח, ולא רק הישראלי, והוא מחזיק בקרבו כיום קצת יותר מידי כרטיסים בצורה ובסגנון של כרטיסי אשראי אותם רוצים וצריכים לשמור ממש קרוב 'לכל מקרה שאולי יבוא'. אבל מה אם נספר שאת כל אותם כרטיסים אפשר להחליף בכרטיס אחד בודד? בדקנו את Fuze Card שמבטיח לעשות בדיוק את זה.

הוא לא דומה לאף כרטיס אחר

Fuze התחיל כפרויקט מימון המוני. במסגרת זו החברה גייסה בהצלחה 2.5 מיליון דולרים. הוא נראה כמו כל כרטיס רגיל כשמוציאים אותו בפעם הראשונה מהקופסה, וכבר בנקודה הזו הוא קצת מפתיע כי עוביו וגודלו כשל כרטיס אשראי ולא ממש יותר. היכן מתחבאת כל הטכנולוגיה שהוא אמור לכלול ולהציע?

עם צבעו השחור בולט במיוחד והוא אינו נראה כמו אף כרטיס אחר שיש בדרך כלל בארנק. הוא גם קצת גמיש יותר באופן יחסי לכרטיסי פלסטיק רגילים, ובהתחלה זה עורר חשש לגבי עמידותו – חשש שהתפוגג במהירות: הגמישות היא דווקא מה שגורם לו לשרוד תחת לחץ מסיבי בכיס המכנס כששומרים אותו בכיס המכנס.

הערכה כולל, מלבד הכרטיס, גם עמדת טעינה וכן מתאם לזיווג כרטיסים אליהם נתייחס בהמשך. נציין לטובה את העובדה כי באריזה מוצאים גם הוראות מתורגמות לעברית, היבט חשוב בעיקר בגלל שמדובר במוצר שסביר כי המשתמש נתקל בו בפעם הראשונה ולא ממש יודע כיצד לתפעל אותו.

על Fuze יש גם צג קטן צבעי שחור-לבן בגודל  0.03 אינץ' הפועל בטכנולוגיית דיו אלקטרוני (E-Ink). צג זה משמש כדי לדפדף ולעבור בין סוגי הכרטיסים השונים השמורים ב-Fuze וכן להצגת מידע נוסף. הצג ברור וקריא מאוד גם באור שמש ישיר. מתחת לצג יש שלושה כפתורים, כשהשמאלי מיועד להפעלה וכיבוי והשניים הנוספים לניווט בהגדרות.

תהליך ההתקנה הראשוני מתבצע, איך לא, באמצעות אפליקציה המלווה את המשתמש צעד אחר צעד. תחילה יש לפתוח חשבון בשירות, להפעיל את הכרטיס ולבצע זיווג ראשוני באמצעות בלוטות'. צעד זה עבר חלק למדי, כאשר השלב הבא והיותר מעניין היה להצמיד כרטיס חדש ל-Fuze.

באפליקציה הכרטיסים מחולקים לשתי קטגוריות – 'תשלומים' (Payment) תחתיה נשמרים כרטיסי האשראי וכרטיסי התשלום שונים ו-'חברויות' (Membership), שם נשמרים כרטיסי מועדון, קופת חולים וכדומה.

תהליך הצמדת כרטיס חדש מתבצע באמצעות סריקת ברקוד, הזנה ידנית או שימוש ב-קורא כרטיסים מגנטי המצורף לערכה. קורא זה מתחבר ליציאת האוזניות 3.5 מ"מ  – עבור המכשירים של אפל (Apple) אפשר להשתמש במתאם – והוא ומסוגל לזהות את תוכן הכרטיס לצורך הזנת הנתונים ל-Fuze. לא מדובר בתהליך מאוד מסובך, אבל כבר בהתחלה נתקלנו בחוסר הצלחה בסריקת כרטיסי האשראי ואחת הסיבות העיקריות לכך הייתה העובדה שלא ממש ברור באיזה כיוון צריך לבצע את הסריקה. בהזדמנות זו נציין כי האפליקציה כולה באנגלית, כולל ההוראות הרבות בעת צימוד כרטיס חדש, אבל התהליך הרגיש לא לגמרי ידידותי, וטוב שצורפו לערכה הוראות בעברית.

קרא עוד:  סקירה: מצלמת אבטחה חכמה של שאומי שיכולה לפעול בכל מקום - וללא חיבור לחשמל

לאחר הצמדת הכרטיס הראשון הצמדת שאר הכרטיסים הייתה מהירה וחלקה יותר, אולי כי כבר מבינים טוב יותר את התהליך ולא נבהלים יותר מכמות ההוראות הרבה המוצגת באפליקציה. לכל כרטיס נותנים שם או כינוי באנגלית, ולצורך הבדיקה סרקנו לתוך Fuze שני כרטיסי אשראי, שלושה כרטיסי קופת חולים, כרטיס לתשלום במסעדות וכרטיס של מקום העבודה. למעשה בשלב הזה עבודתה של האפליקציה הסתיימה והיא כבר אינה נדרשת יותר לשימוש, אלא אם רוצים לשנות הגדרות אחרות או להוסיף כרטיסים. בסך הכל מאפשר Fuze לאחסן עד 30 כרטיסים שונים.

כרטיס כל יכול

השימוש היומיומי ב-Fuze פשוט למדי. כל שצריך הוא לשלוף את הכרטיס מהארנק, להפעילו ולבחור את הכרטיס המבוקש מתוך הרשימה. לא צריך אפליקציה או הכנה מיוחדת, ורגע לפני שנותנים את הכרטיס פיזית למוכר או המלצר במסעדה, אפשר גם ללחוץ על הכפתור Hold באמצע כדי לקבע את הכרטיס הנבחר למשך 10 דקות, זאת כדי שלא ישתנה בטעות במהלך השימוש.

כל נותני השירות שראו את Fuze הופתעו, שאלו שאלות וחלקם אף לא ממש שיתף פעולה, זאת עד שהסברנו במה מדובר. באחד המקרים אף חששו שמא מדובר בכרטיס גנוב, שכן לא חרוט על הכרטיס השם המלא כפי שמקובל בכרטיסי האשראי.

כך או כך, גילינו כי הארנק שלנו הצטמק מאוד. הוצאנו ממנו כמעט את כל הכרטיסים שברשותנו ואף חסכנו את הצורך להסתובב עם מספר כרטיסים שבהם משתמשים לעיתים רחוקות, כמו כרטיס קופת חולים של הילדה או כרטיס מתנה שקיבלנו ושכחנו כמעט מקיומו.

לא נתקלנו בבעיה טכנית בתשלום באמצעות Fuze, כל עוד מדובר במכונות המבוססות על קורא מגנטי. גם בחניון בו מכניסים ומוציאים את הכרטיס לא נתקלנו בבעיה. החברה אומרת כי ניתן להשתמש בו גם בקופות התומכות בתשלום דיגיטלי בקרבה באמצעות טכנולוגיית NFC, אבל זה משהו שכמעט ולא קיים בישראל.

המגבלה שיש ל-Fuze, לפחות בדגם הנמכר בישראל, הוא חוסר תמיכה בשבב EMV המאפשר למשוך כספים בכספומטים. לכן, מי שנוהג לעבוד עם מזומן, יידרש להמשיך ולשאת את הכרטיס המתאים בארנק. דבר נוסף שיש לציין כי הוא לא יכול להחליף את כרטיסי הקרבה העושים שימוש בטכנולוגיית HID לפתיחת דלתות.

מי חושש מאבטחה?

אי אפשר להתעלם מכל נושא האבטחה. בכל זאת מדובר בכרטיס אחד המכיל את כל תכולת כרטיסי הארנק השונים, כולל אלה שמשלמים איתם בקופה. במהלך חיבור הכרטיס לטלפון, האפליקציה משתמשת בפרוטוקול בלוטות' מאובטח, אולם גם זה אינו חסין ובעבר כבר נתגלתה פרצה שנפתרה בעדכון תוכנה. לשם הרחבת יכולות האבטחה, ניתנת למשתמש אפשרות להגדיר באפליקציה רמות אבטחה שונות.

קרא עוד:  רשמית: מיקרוסופט חשפה את Xbox Series X

מנגנון האבטחה הראשון והבסיסי ביותר הוא הסתרת המספר המלא של אמצעי התשלום ובמקום הספרות יוצגו רק כוכביות. כך שאם מישהו זר ירצה להעתיק את הנתונים הוא לא יוכל. אפשרות זו מופעלת כברירת מחדל והעדפנו להשאיר אותה כך.

שכבת אבטחה נוספת, ואולי חשובה יותר, היא שימוש בסיסמה. זו בנויה על צירוף של הקשות על הכפתורים שבכרטיס, וזאת על מנת לפתוח אותו בכלל לשימוש. אנחנו קבענו צירוף של 6 הקשות, כמות ההקשות הנדרשת המינימלית, אולם חייבים להודות שזה מעט מעיק כאשר ממהרים לשלם עם הכרטיס אם כי לטעמנו זהו צורך בסיסי וחשוב.

אבל לעיתים זה לא מספיק, ועבור מי שלא רוצה לקחת סיכון, אפשר גם להגדיר כי בכל שימוש עם כרטיס ה-Fuze, הטלפון של בעל הכרטיס חייב להימצא בסביבה. כלומר כל עוד הכרטיס אינו בקרבתנו, לא ניתן להשתמש בכרטיס. במצב זה, האפליקציה פועלת ברקע ובכל הפעלה של כרטיס ה-Fuze נעשה חיבור בבלוטות' לטלפון שגם מאפשר לאתר את המיקום בו נעשה שימוש בכרטיס לאחרונה.

בהמשך מבטיחה החברה כי תהיה אפשרות למחיקה מרחוק של הכרטיס, אם הגנב ינסה להתחבר עם הכרטיס לאפליקציה ובכל מקרה זה לא ממש יעזור לו כי הנתונים נשמרים בכרטיס בלבד ולא בטלפון. כמובן, שמי שבכל זאת לא סומך על פתרונות דיגיטליים, יכול לוותר על סריקת כרטיסי האשראי ולהשאיר ב-Fuze רק את כרטיסי המועדונים השונים, שהם בעיקר אחראיים להגדלת הנפח המעיק שבארנק.

זמן סוללה

הסוללה הזעירה שבתוך Fuze מחזיקה כ-30 יום, זאת אם משתמשים בכרטיס כ-4-5 פעמים מדי יום. זמן סביר שמשתנה בהתאם לכמות השימוש. כדי להטעין את הכרטיס משתמשים במתאם טעינה אשר מתחבר ב-microUSB לכל שקע USB ומסוגל להטעין את Fuze במלואו תוך כשעה וחצי.

זהו פתרון חכם ונוח כי המתאם אינו משמש רק לחיבור הטענה, אלא גם כמטען נייד בפני עצמו. בתוכו יש סוללה נוספת המאפשרת לבצע הטענה לכרטיס בכל מקום. שימושי במיוחד כאשר נמצאים זמן רב מחוץ לבית כמו בטיול ארוך.

השורה התחתונה

Fuze Card הוא כרטיס שמצליח סוף סוף לעושת סדר בארנק. גודלו סטנדרטי לחלוטין, הוא נוח לשימוש וזמן הסוללה שלו מספק. הוא עדיין לא יכול להחליף לגמרי את כל הכרטיסים והתוכנה מרגישה עדיין לא מספיק בשלה, וגם מחירו לא ממש זול, אבל הוא בהחלט פותר בעיה מעיקה להמון משתמשים.

Fuze מוצע במחיר של 490 שקלים, אך בתקופת ההשקה ניתן לרכוש אותו ב-100 שקלים פחות אצל הנציג הישראלי עם קוד הטבה FIRST100 ל-100 הרוכשים הראשונים. עוד מידע בעמוד הפייסבוק.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.