ביקורת מצלמה דגיטלית קומפקטית| Fujifilm FinePix F300EXR
ארן סלע 26.12.2010

כשאנחנו מחפשים מצלמה אנו תמיד דורשים מצלמה עם חיישן ברזולוציה גבוהה, עדשת זום גדולה ואם אפשר גם מצלמה שתצלם מהר כדי שנוכל "לתפוס את הרגע" והכי חשוב שתהיה זולה. חברת FujiFilm טוענת כי המצלמה מדגם Fine Pix F300EXR תואמת לכל הדרישות שלנו. ולא רק זה, לראשונה מציגה חברת פוג'י את המצלמה הקומפקטית הראשונה של החברה עם תפריט מלא בעברית. לקחנו את המצלמה לבדיקה כדי לבדוק האם היא טובה לנו.

מפרט

 • חיישן 12MP
 • רזולוציה מקסימלית 4000X3000 פיקסלים
 • צילום וידאו HD 720p 24 פריימים לשנייה או 640X480
 • פורמט צילום JPG, AVI
 • מייצב תמונה על החיישן
 • עדשת זום X15 מקביל ל 24-360 מ"מ
 • רגישות חיישן עד 12800 ISO
 • מסך תצוגה 3.0" ברזולוצית 460K פיקסלים ב 100% כיסוי
 • תמיכה בכרטיסי SD/SDHC
 • חיבור USB ו HDMI
 • משקל 200 גר' (ללא סוללה)
 • מידות 104X59X33 מ"מ

עיצוב וממשק
המצלמה מזכירה מאוד את קודמת EXR200, וגם כאן למצלמה מידות קטנות יחסית אשר יאפשרו להכניס את המצלמה לכיס או לתא קטן בתיק. גוף המצלמה עשוי מתכת ושילובים של פלסטיק המעניקים תחושת חוזק ועמידות למצלמה.
דבר ראשון, המצלמה מוכנה לצילום תוך 2 שניות מרגע הלחיצה על כפתור ההדלקה. מבחינת כפתורי ההפעלה ישנו שינוי קל מדגם EXR200, כאשר השינוי הבולט הוא גלגלת מצבי הצילום אשר נמצאת בחלקה העליון של המצלמה בצורה זוויתית המקלה על השינוי במצבי צילום. בנוסף לכך תמצאו את הכפתורים הרגילים במצלמות בניהם כפתור הפעלת הפלאש, צילום המקרו, טיימר, פיצוי חשיפה וכפתור ה- F הנמצא בכלמצלמות פוג'י פילם, המאפשר שינוי מהיר של הרגישות ISO, איכות התמונה ואפקט צילום (שחור לבן, ספייה וכו'). שינוי קטן ומצויין במצלמה הוא תוספת כפור הפעלת הוידאו, אשר מאפשר צילום וידאו מהיר- לחיצה אחת והמצלמה מתחילה לצלם וידאו ללא קשר באיזה מצב היא נמצאת (חוץ מכבוי). כפתור זה מחליף את אפשרות הצילום שהייתה עד עכשיו (וקיימת כמעט בכל המצלמות) בתוך גלגלת המצבים. שיפור נוסף בדגם זה בכלל ובשאר מצלמות פוגי' שיצאו בקרוב בפרט היא כניסת של העברית כשפה נוספת בתפריט. התפריט מתורגם בצורה טובה ומובנת.

עדשה ומנגנון AF
אין ספק שאחד היתרונות במצלמה היא העדשה. במצלמה תוכלו למצוא עדשת זום גדולה, X15 (24-360 מ"מ). המאפשרת שימוש מצוין בין היתר לצילומי נוף וצילומים משפחתיים גם אם אתם בתוך חדר קטן יחסית. השימוש בחוגת הזום נוח ביותר וממוקם במקום הכי טוב שיכול להיות, מסביב לכפתור הצילום כך שתוכלו לבצע את 2 הפעולות מבלי להחליף אצבע ובמהירות הגבוהה ביותר. דבר נוסף המשפיע לטובה על מהירות הצילום במצלמה היא מערכת ה AF אשר מסוגלת תוך פחות משנייה לבצע פוקוס על האובייקט ולצלם חצי שנייה אחר כך (לא בדקנו "על השעון" חצי שנייה אבל זה היה מאוד מאוד מהר). אין ספק מדוע פוג'יפילם טוענים כי למצלמה מנגנון AF הכי מהיר שיש.

קרא עוד:  שאומי השיקה מדפסת להדפסת תמונות היישר מהטלפון

איכות תמונה
בתנאי תאורה אידאליים המצלמה נותנת תוצאות טובות. המצלמה מתקשה מעט עם מצבים בהם חלקים מהתמונה בהירים מידי, מבהקים בתמונה יוצאים שרופים לפעמים ואף נראים פיקסלים בגווני האפורים בתמונה. וכלל התמונה הסופית לא מרשימה באופן מיוחד אלה נותנת תוצאה ממוצעת הדומה למצלמות אחרות.

צילום וידאו
גם כאן תמצאו חידוש מרענן ביחס לקודמת ה EXR200, בדמות צילום וידאו HD, דבר שהפך לנורמה בכל מצלמות הסטילס הקומפקטיות. כפי שהזכרנו מקודם הפעלת צילום הוידאו מתבצע באמצעות כפתור ההפעלה המהיר שנמצא בגב המצלמה. אך גם ללחיצה המהירה יש חיסרון קטן, גם לא בכוונה תוכלו ללחוץ על הכפתור והמצלמה תתחיל לצלם מבלי שתרצו בכך. פתרון עתידי למעצבי המצלמה הבאה הוא לשים את הכפתור בחלקה העליון של המצלמה ובכך להקטין את ה"טעויות".
איכות צילום הוידאו טובה מאוד בעיקר באור יום. כמובן שבתנאי אור חלשים יחסית איכות התמונה מעט יורדת, אבל זה משהו שמאפיין כל מצלמה דגיטלית בתנאי אור חלשים. את המצלמה תוכלו לחבר לטלויזיה דרך חיבור HDMI מיני (כבל לא מסופק בערכה וחבל) או דרך חיבור AV המוכר.

טכנולוגיה
המצלמה כמובן מצוידת בטכנולוגיה רבה כדי להקנות לכם שימש קל במצלמה ולהבטיח כי הצילום יהיה הטוב ביותר. הכל מתחיל בשיפור קל של טכנולוגיית ה Face Recognition המאפשר חיפוש נוח ומהיר של אדם מסוים במספר רב של תמונות. כל זה נעשה בשיתוף עם טכנולוגיית ה Face Detection המוכרת מזה שנים. שילוב נוסף בטכנולוגיה היא אופציית צילום הילדים. המצלמה תצלם את ילדכם אך ורק שהילד יסתכל ישירות למצלמה.
גם צילום הפנורמה שופר. כאן תוכלו לצלם צילום פנורמי של 360 מעלות. לא עוד צילום והתאמה של תמונות אחת לשניה כדי ליצור תמונת פנורמה. אלא שהפעם תצטרכו רק ללחוץ פעם אחת על כפתור הצילום ולזוז לרוחב, המצלמה כבר תצלם לבד ובסוף תציג לכם את תמונת הפנורמה שלכם.
כדי להבטיח צילום חד וללא טשטוש, תעלה מצלמה את רמת הרגישות שלה עד ל 1600 ISO בתנאי תאורה חלשים. רגישות גדולה יותר של החיישן, 3200, 6400 ו 12800 ISO מתאפשר אך ורק בצילום ברזולוציה נמוכה יותר.

קרא עוד:  גוגל ליצרניות: אפשרו למשתמשים לעקוב ולהגביל את זמן השימוש בטלפון

סוללה
הסוללה הנטענת במצלמות הקומפקטיות תמיד מאכזבות ומצריכות טעינה כל יומיים שלושה של שימוש. גם כאן אין הרבה הפתעות. הסוללה החזיקה מעמד שלושה ימים לערך אחרי שימוש רב בעדשת הזום, צילום רב בפלאש ואף מספר צילומי וידאו קטנים. כמובן שאין כמו נוחות של 2 סוללות בכיס. אך אם אתם בטיול ויש לכם אופציה להטעין את הסוללה לפחות פעם ביום היא בהחלט תספיק לכם. שינוי מרענן בגזרה נעשה באמצעות עיצוב חדש למטען. המטען מעוצב כמו מטען סוללות רגיל (ללא כבל). אני רואה בזה שינוי טוב מאחר ולא תמיד יש מקום להניח את המטען.

פלאש
בטח קרה לכם מקרה אחד או שניים בו  צילמתם עם פלאש בתוך הבית ותמיד הדמות הייתה מוארת והרקע היה חשוך. פה זה לא יקרה לכם, המצלמה יודעת לפי מדידת האור להפעיל את הפלאש בעוצמה מסוימת כך שהפלאש יתווסף לאור הקיים כך שתתקבל תמונה שגם ברקע יהיו פרטים. דבר זה נעשה גם כשהמצב הפוך, שהרקע מואר אך הדמות חשוכה (לדוגמה צילום מול שקיעה), הפלאש יופעל בעוצמה כך שגם הדמות תראה מוארת וגם הרקע (השקיעה) יהיה חשוף טוב ולא שרוף (מה שבדרך כלל קורה).

מחיר ואחריות
המצלמה מוצעת בארץ במחיר החל מ 1300 ₪ עם שנה אחריות של החנות המיובאת. וכן תוכלו למצוא במחיר של החל מ 1700 ₪ עם שנתיים אחריות של חברת שמעוני (היבואנית הרשמית). תעשו את השיקול שלכם. למצלמה עם מפרט כמו חיישן 12MP צילום וידאו באיכות HD וזום אופטי X15 המחיר בהחלט סביר.

לסיכום
אין ספק כי עם כל הטכנולוגיה המצויה במצלמה ה- Fine Pix F300EXR היא בהחלט חזקה אל מול המתחרות, שלא לדבר על זום אופטי X15 וצילום וידאו באיכות HD שאף נותנת למצלמה יתרון קל. אך אם נסתכל על איכות התמונה הסופית שהיא בהחלט סבירה ולא עולה על המתחרות, משאיר את ה- Fine Pix F300EXR כשווה לאחרות ולא יותר.

-פרסומת-
מנווט בין העכבר למוצץ, מאסטר בפוטושופ ומבשל מטעמים להנאתו. צלם מיום היוולדו ("אל תקראו למצלמה בטלפון DSLR") וחושב שלא צריך להוציא יותר מ-1,500 שקל על סלולרי חדש‎.