השוק של היום רווה במשחקי פעולה: החל מחייזרים, דרך ציד חיות, וכלה במשחקים עתידיים ומשחקים שמבוססים על סיפורי עבר – אין כמעט גיימר שלא ימצא משחק פעולה לטעמו. אבל מה עם משחקי מירוצים? מעטים המשחקים שהצליחו לטלטל לאחרונה את תחום משחקי המירוצים והוא, כשלעצמו, רזה מתוכן גם ככה. המשחקים בסדרת Forza Horizon תמיד היו מעין נספחים למשחקים בסדרת Forza Motorsport שכבר זכתה לשישה פרקים.אבל עכשיו מגיע Forza Horizon 3 (פורצה הוריזון 3) ונראה שהוא מצליח להחזיר את ז׳אנר משחקי המירוצים למרכז העניינים.

מדובר במשחק שנכתב באופן בלעדי עבור מיקרוסופט (Microsoft), מה שאומר שהוא זמין עבור Xbox One ועבור מחשבי Windows 10 כאחד. ב-E3 2016 הוא זכה בתואר 'משחק המירוצים הטוב ביותר׳ על ידי גוף מבקרי המשחקים, ולכן סיקרן אותנו לראות מה המרחק בין מה שהוצג בתערוכת המשחקים לבין המשחק בפועל, אם בכלל.

מי הבוס?

סביבת ההתרחשות של Forza Horizon 3 דומה לזו של המשחקים הקודמים בסדרה: מדובר בפסטיבל מירוצים נודד בשם הוריזון שמסתובב ברחבי אוסטרליה ומציע מכוניות מהירות, נופים מרהיבים, מוזיקה טובה, שלל מתחרים, ספונסרים, והרבה כסף. אבל הפעם, בניגוד למשחקים הקודמים, בהם שחקנים היו צריכים להתקדם בין המירוצים על מנת להפוך למפורסמים יותר, ולנצח כמה שיותר יריבים כדי להתקדם בפסטיבל, כאן נקודת המבט של השחקן מעט שונה – הפעם השחקן הוא המנהל של הפסטיבל.

במה זה בא לידי ביטוי? כמנהלים, השחקנים מחליטים היכן ברחבי אוסטרליה יוקמו שלוחות של הפסטיבל, אילו מהשלוחות להרחיב ועוד. כמנהלים יכולים השחקנים גם להשפיע על המירוצים השונים. כידוע, במשחקי Forza Horizon הקודמים, המשחק קובע באיזה סוג של כלי רכב יש להשתמש בכל אירוע. אבל ב-Forza Horizon 3 בכל כניסה לאירוע בוחרים אם לשחק בו כמתוכנן על פי יוצרי המשחק, או שניתן לקבוע את החוקים לבד. ניתן לקבוע את סוג הרכב בו ישתמשו המשתתפים, את מספר ההקפות, את מזג האוויר, וכדומה. כמנהלים, ניתן בנוסף להתחרות בנהגים אחרים ולאחר הניצחון להחתים או לפטר אותם . ניתן אפילו לבחור אילו תחנות רדיו להחתים.

forza3titlegoldcoast

במשחק ניתן לקחת חלק פעיל בסוגים שונים של מירוצים שכוללים מרוצי ספרינט (מנקודה מנקודה), הקפות, ובכן בשלל אירועים צדדיים שכוללים משימות מיוחדות ברכבים אותם המשחק מספק לצורך המשימה. אפשר למצוא גם פעלולים, מצלמות מהירות, איזורי דריפט וכמובן אירועי ראווה, בהם מתחרים נגד סירה, מסוק, מטוס קרב ועוד.

במשחק, אנו מתחרים על שלושה דברים: כסף, שיעזור לנו לקנות רכבים ושיפורים; נקודות ניסיון (XP), שיעזרו לנו להתקדם ברמות במשחק; והכי חשוב – מעריצים. בסוף כל אירוע יתווספו לנו מעריצים ומפעם לפעם תגדל כמות המעריצים באופן משמעותי, כך שניאלץ להרחיב את אחד משלוחות הפסטיבל, או לפתוח שלוחה חדשה במקום חדש. תחושת הניהול והשליטה שיש לנו במשחק מורגשת כמעט בכל מקום אפשרי, בין אם זה באירועים אותם נוכל לשנות, באמנים אותם נצטרך להחתים, ובמקומות השונים אליהם נבחר לקחת את הפסטיבל.

קרא עוד:  באיזה שיא גינס מפוקפק זכתה Electronic Arts?

היי, קנגורו!

במשחקי הסדרה הקודמים, פסטיבל הוריזון התרחש באמריקה ובאירופה, וכעת הוא מגיע לאוסטרליה. משחקי עולם פתוח לרוב מנסים לחקות ערים או ארצות מוכרות, אך מעטים המשחקים שעושים זאת כמו ש-Forza Horizon 3 עושה. אוסטרליה מעולם לא נראתה טוב יותר, על כל גווניה: החל מחופי ים מרהיבים, עיירות מפותחות שנוצצות בלילה, יערות יפהפיים ושטחים מדבריים עוצרי נשימה – כל אלו ייגרמו לכם לעצור כמה פעמים במהלך המשחק כדי להתפעל מהנוף. התחושה של יבשת 'מוקטנת' מורגשת כאן היטב, והנסיעות מאזור לאזור אמנם קצרות יחסית אך תחושת המעבר בין אזורים מובלטת. כך, לדוגמא, ניתן לנסוע ביער וכמה דקות מאוחר יותר לנהוג בבאגי בשטח מדברי. ניתן להקים שלוחה של הפסטיבל בכמה אזורים מרכזיים ביבשת, בניהם בשטח מדברי, בשטח עירוני, ביער, לצידי הים ועוד.

forza3forest

המשחק מציע הרבה דברים חדשים, אך מביא גם שלל ממתקים מקודמיו: גם פה מקבלים הודעות על חוות בהן ממוקמות גרוטאות שאפשר למצוא ולשפר, גם פה יש מתחרים אחרים ברחוב אותם ניתן לאתגר למירוץ ספונטני, וגם פה תמצאו את עצמכם נוסעים הלוך וחזור באותו כביש בניסיון לשבור את שיא המהירות.

עם זאת רמת הקושי נקבעת לא רק על ידי המקצועיות של המתחרים, אלא על ידי הגדרות שונות כמו האם להפעיל או לבטל את בקרת המשיכה, בקרת היציבות או את ה-ABS. אפשר גם לקבוע האם יוצג קו נהיגה על הכביש, אם הנהיגה תהיה מציאותית או בסגנון ארקייד, האם הנזק למכונית יהיה ויזואלי בלבד או גם פיזי, ועוד. ככל שהרמה יותר קשה, הבונוס הכספי שיחכה בסוף כל מירוץ יהיה גדול יותר, והמטרה היא כמובן לעודד את השחקנים להקשות על עצמם, ולנסות ולקחת את היכולות שלהם עד לקצה.

מבחר המכוניות עצום: החל מהאיטלקיות, אמריקאיות, בריטיות, יפניות, ומה לא. למעשה, המשחק מציע מגרש חניה שמלא ביותר מ-350 מכוניות שמוגדרות על ידי יוצרי המשחק כ-'מכוניות הכי טובות בעולם'. בהשוואה למשחקים גדולים אחרים בשוק, מתברר ש-Forza Horizon 3 מכסה הרבה יותר יצרניות רכב מכל משחק אחר, וכתוצאה מכך המגוון עצום: רכבי שטח, כביש, מכוניות משפחתיות, רכבי מסלול, באגי ועוד, כל אלו מרגישים מעולה, וחוויית הנהיגה בכל אחד מספיק שונה עד כדי שיש צורך בהסתגלות במעבר מרכב אחד לשני. אפשרויות השיפור לכל רכב גם הן גדולות יחסית למשחקים אחרים, והן מבטיחות יכולת התאמה אישית, מעל ומתחת למכסה המנוע. אפשר לקחת רכב אמריקאי משנות ה-60 ולהפוך אותו לחיית ראלי או למפלצת של 980 כוחות סוס. מי שתמיד חלם להגיע ל-280 קמ״ש בניסאן משנת 1972, רצוי שיתכונן: אפשר להגשים את החלום.

קרא עוד:  אייסר הכריזה על כיסא גיימינג במחיר מטורף, וגם ניידים חדשים

forza3engine

הגשה שלא מהעולם הזה

Forza Horizon 3 הוא המשחק המרשים ביותר מבחינה ויזואלית שיש ל-Xbox One להציע, כשהרבה קרדיט לכך ניתן להעניק לעובדה שכאמור מדובר במשחק מיקרוסופטי בלבד. השמש שחודרת מבעד לעצים, הגשם שמכה על השמשה הקדמית, המים הנוצצים, האפקטים המרשימים של הזיקוקים ואווירת הפסטיבל – אם אתם מחפשים משחק להשוויץ איתו ב-Xbox One החדש שלכם, זה האחד.

כל נסיעה הופכת לתענוג, כאשר לכל אחד מהאיזורים האוסטרליים שמוצגים במשחק ייחודיות משלו עם ירידה לפרטים במקומות הנכונים. גם הסאונד של המשחק שופר פלאים ממשחקי העבר: יש תחנות רדיו לכל אחד – אם מחליטים להחתים את התחנות הנכונות, והצליל שמפיקים הרכבים ממלא סיפוק. בהגדרות המשחק ניתן גם לשלוט בעוצמות הקול של פרטים, החל מהדיבורים של השדרן ברדיו, דרך רעשי המנוע וכלה בזיקוקים.

אחרי שמסיימים את המשחק והופכים את פסטיבל הוריזון באוסטרליה לגדול בכל הזמנים, מחכות עוד שעות של הנאה ברשת. יש שלושה מצבי משחק עיקריים: Free Roam, שמאפשר לשוטט ברחבי אוסטרליה עם חברים; Online Adventure, שמוביל מאליפות לאליפות בסדרת מרוצים של 4 מרוצים בכל אליפות; וכן מצב חדש לגמרי שנקרא Campaign Co-Op שמאפשר לארבעה שחקנים לבצע ביחד מירוצים ולהשיג הישגים שישמרו לכל אחד מהם גם בקריירה לשחקן יחיד. מהניסיון שלנו, כל אחד מהמצבים הללו עובד מעולה ומבטיח בקלות עוד כמה שעות של הנאה, כי אין דבר יותר כיף מאשר להתחרות עם שלושה חברים בדרך למירוץ. נשמע מוזר? ברוכים הבאים לאוסטרליה.

forza3city

ככה עושים משחק

כפי שכבר הספקתם להבין Forza Horizon 3 הוא משחק שלא פוגשים בכל יום. זהו משחק שלוקח את עצמו ברצינות, אבל מאפשר לשחקן להפיק שעות על גבי שעות של הנאה. זה משחק ששואב אתכם אליו, וגורם לכל אדם לפעור פה שהוא רואה את אוסטרליה ואת כל מה שיש לה להציע. גם אחרי שתסיימו להפוך את הפסטיבל לגדול ביותר בכל הזמנים, עדיין מחכים לכם עוד אינספור פעלולים לבצע בצורה הטובה ביותר, מאות כבישים לחקור ומספר עצום של מצלמות מהירות לעבור, ואחרי כל אלו תקראו לחבר׳ה לעוד כמה שעות של כיף ברשת.

אם אתם חובבי מירוצים Forza Horizon 3 פשוט חייב להיות על הספרייה שלכם, ואם אין לכם Xbox One או מחשב חזק מספיק, אולי זה הזמן לקנות אחד. המשחק לוקח את מה שטוב בקודמיו, מוסיף לכך עוד קצת מהקסם האישי שלו והופך למשחק שכל יצרנית משחקי מירוצים גדולה, ואולי אפילו כל יצרנית משחקים גדולה, צריכה ללמוד ממנו . בשורה התחתונה: ככה עושים משחק.