הסיבות לכישלון Windows Phone, מערכת ההפעלה לניידים של מיקרוסופט (Microsoft), נותחו כבר אינספור פעמים בעבר. אך בימים האחרונים עלה ניתוח מעניין במיוחד של השתלשלות העניינים מנקודת מבטו של אדם שעבד בנוקיה (Nokia) ובמיקרוסופט וראה איך התנהלו העניינים בתוך החברות.

העובד לשעבר סיפר באתר הקהילות Reddit כי הצטרף לנוקיה ב-2011 ועבד כמהנדס פיתוח תוכנה זוטר במשרדי החברה בעיר ברלינגטון שבמדינת מסצ'וסטס. לדבריו, הוא הגיע בשל המשכורת הנדיבה שהוצעה לו שם בשילוב העובדה שהיה מעריץ של Windows Phone, ומונה לעבוד שם על אפליקציה בשם App Social – מעין רשת חברתית להמלצות על אפליקציות שונות.

הוא ציין כי בהמשך עבד גם על Ovi Store, חנות האפליקציות לטלפונים ישנים של נוקיה, כמו גם על הגרסה שלה שנוצרה עבור מכשיר האנדרואיד Nokia X. "זה היה הדבר הראשון שיצרתי עבור Android. (ממשק הפיתוח) היה ממש מפגר לעומת (זה של WP). עם כל החסרונות שלה בצד הצרכני, תכנות ל-WP תמיד היה טוב יותר מאשר ל-Android", הוא כתב.

אבל למרות ממשק הפיתוח הידידותי יותר, Windows Phone נכשלה, ולטענת העובד לשעבר, 4 סיבות מרכזיות הובילו לכך:

1. הערכת-חסר של גוגל – לדבריו, בזמנו ראתה מיקרוסופט ב-iOS את המתחרה העיקרית שלה, בעוד Android לא נלקחה ברצינות, משום שהייתה עדיין 'מחוספסת' מאוד. עם זאת, יחד עם Android, זלזלו במיקרוסופט גם בחשיבות השירותים של גוגל. "כשגוגל ניתקה את מיקרוסופט מ-YouTube, Maps, Gmail וכו' זה גרם ל-Windows Phone להיראות זולה", הוא טען.

קרא עוד:  יש לכם סמסונג? תתכוננו: הטלפונים יתחילו להציג פרסומות

2. Windows 8 – עד ליציאת מערכת ההפעלה השולחנית המודרנית של מיקרוסופט, ממשק האריחים של Windows Phone נחשב מסקרן ובעל פוטנציאל. אך הניסיון לשלב אותו במחשב ואי-ההצלחה שלו גרמו למשתמשים לשנות את דעתם בנוגע לממשק גם בגרסה הניידת שלו.

3. מיקרוסופט – בשנים המדוברות, תחת הנהלתו של סטיב באלמר, עדיין נחשבה מיקרוסופט לחברה דורסנית, והתדמית השלילית שלה הרחיקה גם משתמשים פוטנציאליים, אבל חשוב מכך, גם סטארטאפיסטים צעירים, שהוציאו אפליקציות חדשות ל-iOS ו-Android בלבד, ודילגו לחלוטין על Windows Phone.

4. נאמנות – עד ליציאתה של Windows Phone 8.1, הגרסה בה החלו להצטמצם פערי היכולות בין Windows Phone למתחרות, כבר בחר כמעט כל משתמש בעולם איזו מערכת הפעלה ניידת הוא מעדיף – iOS או Android, ואז כבר היה קשה מאוד לשכנע אנשים לעבור מערכת.

לפי הכותב, בנוקיה הבינו בשלב מסוים שההימור על Windows Phone היה מסוכן מדי ורצו לנסות לפתח מכשירי Android. אלא שלפי החוזה עם מיקרוסופט אסור היה להם להוציא טלפונים חכמים עם המערכת הזו. לכן, הם פיתחו גרסה סגורה של המערכת, עם חנות אפליקציות עצמאית, והוציאו אותה על מכשירים זולים בשם Nokia X שהוגדרו כטלפונים רגילים ולא חכמים. הניסיון הזה לא צלח, ומייד לאחר מכן רכשה מיקרוסופט את חטיבת הטלפונים של נוקיה. השאר, כמו שאומרים, היסטוריה.