המשפט המזוהה ביותר עם גוגל (Google) במשך 20 שנות קיומה הוא Don’t be evil – 'אל תהיה מרושע'. אבל עתה נראה שהחברה ממש לא מצייתת לכלל העליון של עצמה, כפי שחושף ג'ונת'ן נייטינגייל, סגן נשיא Firefox לשעבר, בשרשור ציוצים בטוויטר (Twitter).

נייטינגייל, תושב טורונטו שבקנדה, ביקש לעודד מחאה מקומית נגד חברת-בת של אלפבית (Alphabet) שמואשמת בניסיון השתלטות על שטחים ציבוריים נרחבים בעיר. כדי להסביר מדוע הוא תומך במחאה ומתנגד לפרויקט השכונה החכמה הגרנדיוזי של גוגל, הוא הסביר כי בזמנו במוזילה (Mozilla) נחשף למה שקורה למי שנותן לגוגל לעשות ככל העולה על רוחה.

לדבריו, מערכת היחסים בין מוזילה לגוגל היתה חיובית מאוד לאורך השנים, אך לאחר השקת דפדפן כרום (Chrome) הפכה יותר ויותר לתסמונת שטוקהולם – גוגל חיבלה בדפדפן של הקרן ואז טענה שמדובר בטעות, ואילו אנשי הקרן לא העזו לטעון אחרת, שכן רוב תקציבם הגיע מגוגל.

"פרסומות ל-Chrome החלו להופיע לצד חיפושים של Firefox, Gmail ו-Google Docs החלו לחוות בעיות ביצועים שאיכשהו קרו רק ב-Firefox. אתרי הדגמה של גוגל חסמו את Firefox בטענה שקרית שהוא 'אינו תומך'", מספק נייטינגייל דוגמאות לבעיות מסתוריות שהחלו לקרות לאחר השקת Chrome. "בכל פעם הם אמרו 'אופס. טעות. נתקן אותה'. (…) היו עשרות אופסים כאלה, אולי אפילו מאות, וכל אחד מהם גרם לנו לאבד משתמשים. אני לא אוהב לייחס לרשעות את מה שאפשר לייחס לטיפשות – אבל איני מאמין שגוגל טיפשה עד כדי כך".

קרא עוד:  סופית? המקבילה ל-AirDrop באנדרואיד תיקרא Nearby Sharing

זו אינה הפעם הראשונה בה נחשפת התנהלות בעייתית (בלשון המעטה) של גוגל כלפי מתחרים: בשנה שעברה צייץ כריס פיטרסון, מנהל תוכנית Firefox במוזילה, כי גוגל החלה להשתמש בגרסה ישנה של מבנה מסוים לדפים ביוטיוב, מה שבאופן מקרי לכאורה האט מאוד פתיחה של דפים באתר בדפדפני Firefox ו-Edge;

בדצמבר האחרון חשף ג'ושוע בקיטה, מתמחה לשעבר בצוות הפיתוח של דפדפן ה-Edge, כי רבים בצוות האמינו שגוגל משבשת בכוונה את פעילות האתרים והשירותים שלה בדפדפן של מיקרוסופט (Microsoft). לדבריו, זה היה המניע העיקרי לכניעה של מיקרוסופט מול גוגל במלחמת הדפדפנים;

ב-2013 חסמה גוגל את אפליקציית YouTube ל-Windows Phone, שפותחה בשיתוף פעולה בינה לבין מיקרוסופט, יומיים בלבד לאחר יציאתה. גוגל טענה כי מיקרוסופט מסרבת להיענות לדרישות המינימום לסיפוק חוויית גישה טובה לשירות, ואילו מיקרוסופט טענה כי גוגל ממציאה תנאים מיוחדים כתירוץ למניעת גישה למשתמשי Windows Phone.