כרטיס הסים (Sim Card) אשר פועם בליבו של כל מכשיר מכשיר סלולרי הוא פלא קטן. הוא מאפשר לחובבי גאדג'טים שכמותנו להחליף מכשירים מבלי הצורך לערב את המפעילה הסלולרית, בנוסף על-גבי הכרטיס מאוחסנים אנשי הקשר וגם הם נודדים אל המכשיר החדש.

בהשקת ה-iPhone 4, אנו זוכרים כי הרמנו גבה נוכח האימוץ של כרטיס סים מסוג חדש "מיקרו-סים" (micro-Sim) אשר קטן מכרטיס הסים הרגיל ובעצם "חותך" בשומן המיותר העוטף את את השבב. זאת על-מנת למנוע ביזבוז מיותר של מקום על-גבי המכשיר. כיום שנה וחצי לאחר ההשקה של ה-iPhone 4 רוב יצרניות הסלולאר טרם יישרו-קו עם המגמה והרוב המוחלט של המכשירים מושק עם כניסת סים רגילה. הדבר לא היווה בעיה לחובבי הגאדג'טים שכן בעזרת חיתוך של הכרטיס והשימוש במתאמים מפלסטיק, במקרה הצורך, ניתן להשתמש בכרטיס הסים במכשירים בעלי כניסות שונות.

אך ייתכן שהימים הללו מאחורינו שכן חברת Giesecke & Devrient, יצרנית כרטיס סים הציגה את ה"נאנו-סים" (nano-Sim), כרטיס חכם בגודל זעיר של 12 מ"מ על 9 מ"מ, הקטן ב-60% מכרטיס סים רגיל ודק יותר בכ-15%. לצורך השוואה כרטיס סים סטנדרטי הוא בגודל 25 מ"מ על 15 מ"מ.

בתמונה המצורפת ניתן לראות חלק מלוח-האם של ה-iPhone 4, וניתן לראות בבירור כי המגירה של כרטיס המיקרו-סים (מוקפת בריבוע אדום) תופסת קצת יותר מקום מהמעבד. המשמעות של כרטיס סים קטן יותר ודק יותר, הוא פחות שטח "מבוזבז" על-גבי לוח האם, מקום אשר מתפנה עבור רכיבים חשובים יותר כמו הסוללה. היתרון בשימוש בכרטיס קטן יותר הוא ברור ואין ספק ששימוש בכרטיסי הנאנו-סים בעתיד יאפשר ליצרניות לבנות מכשירים קטנים ודקים יותר. בנוסף יהיה ניתן להשתמש בכרטיס הנאנו-סים ברופאה או בחקר בע"ח לבניית משדרים סלולארים זעירים.

עוד בהודעה לעיתונות החברה מודיעה כי הכרטיס יתמוך בתאימות לאחור ויהיה ניתן להשתמש בנאנו-סים במכשירים ישנים יותר אשר כוללים כניסת סים או מיקרו-סים באמצעות שימוש במתאם. בקרוב באייפון הבא? (מקור)

-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.