Versa, השעון החדש של פיטביט (Fitbit), הגיע לארץ זמן קצר לאחר ההשקה העולמית. Versa הוא שעון כושר עמו מקווים בחברה להתחרות ב-Apple Watch באמצעות מחיר נמוך בהרבה ובאמצעות התמקדות ביכולות שמתאימות לקהל נרחב של משתמשים: מתאמנים חובבים, ספורטאים וותיקים, נשים, גברים – ללא הבדל גזע, מין או מערכת הפעלה. אך האם באמת הצליחה פיטביט לייצר שעון כושר ורסטלי שבאמת יתאים לכולם?

עיצוב לא מאיים

מיד כשמוציאים את Versa מהקופסה מבינים כי החברה הפיקה לקחים מהשעון הקודם שלה Ionic. עכשיו רואים שמדובר בשעון כושר במלוא מובן המילה. החזית העשויה אלומיניום כסוף בעיצוב נאה ויוקרתי והרצועה המחוררת והרחבה מדגישים את העובדה כי מי שלובש את השעון הזה כנראה עושה כושר.

העיצוב של Versa מזכיר ריבוע אבל עם מסגרת מעט מעוגלת. מסך ה-OLED הוא בגודל 1.3 אינץ' שמציע בהירות גבוהה במיוחד של 1,000 ניט כך שהנראות של המסך לא נפגעת בעת אימון חוץ גם ביום שמשי במיוחד. את המסך מקיפה מסגרת עבה, שגם אם זה נראה בתחילה כאלמנט עיצוב לא ממש מוצלח,  היא לא ממש גורעת מהמראה וממש לא משפיעה על השימוש.

השעון מיוצר משילוב של אלומיניום צבוע וזכוכית כשבאריזה מוצאים רצועת סילקון דקיקה בשני גדלים ועם עיצוב נקי. בגוף השעון משולבים שלושה כפתורים פיזיים – שניים בצד ימין ואחד בצד שמאל, וגם אם כמובן הם לא באים על חשבון מסך המגע, הם מאפשרים לנווט בין מסכי השעון השונים. נרחיב בהמשך.

בחלק האחורי של Versa ממוקמים החיישנים השונים: מד דופק, חיישן למדידת רמת החמצן בדם וכן המגעים להטענת השעון. היינו שמחים אם בפיטביט היו משלבים גם יכולות של טעינה אלחוטית, שכן חיבור השעון למטען משונה קמעה: המטען נראה כמו תופסן עשוי פלסטיק שאת חבקיו יש לפתוח לפני שמניחים את השעון במרכזו. מדובר בחוויה מסורבלת ולא נוחה, גם אחרי תקופת מה של שימוש, ובנוסף, גודלו והחיבור הייחודי הופכים אותו לעוד אביזר שצריך 'לסחוב' בנסיעות ארוכות.

Versa זמין בצבע כסף, זהב ורוד ושחור. האחרון הוא הצבע של הפריט אותו קיבלנו לסקירה, והוא קצת מזכיר בצבע הזה את שעוני המחשב הקלאסיים של קאסיו (Casio) שהיו נפוצים בארץ לפי שלושים שנה ויותר.

המינימליזם בהיבט של העיצוב מאפשר לו להשתלב עם כל סגנון לבוש – ספורטיבי, אלגנטי ויומיומי – והוא גם בא לידי ביטוי  במשקל שהינו כ-38 גרם בלבד. לדעתנו מדובר בפרט מרשים למדי לאור המפרט הטכני שכולל סוללה שמציעה עד ארבעה ימי עבודה, מד צעדים, מד דופק המודד דופק מסביב לשעון, מד תאורה וכן תמיכה בבלוטות' 4, תקשורת WiFi ו-NFC לשימוש כארנק אלקטרוני. השעון מציע גם עמידות בפני מים ואבק, ובסופו של דבר שומר על ממדים מרשימים של 29×35 מ"מ עם בעובי של 21 מ"מ בלבד.

עברית שפה קשה

כאמור, Versa הוא שעון חכם לכל דבר ועניין. הוא מריץ את FitbitOS 2.0, הגרסה החדשה של מערכת ההפעלה הקניינית של החברה. הניווט במערכת ההפעלה נעשה באמצעות מחוות ושימוש במסך המגע או באמצעות הכפתורים הפיזיים. לדוגמה, כדי להפעיל את המסך יש ללחוץ על כפתור ההפעלה השמאלי או להשתמש במחווה של סיבוב מפרק היד לכיוון הפנים, יכולת שהוכחה כעובדת בצורה מוצלחת למדי. כיבוי המסך נעשה על ידי לחיצה חוזרת על אותו כפתור או הנחת כף היד על המסך.

FitbitOS 2.0 מאפשרת, בין השאר, גישה מהירה לפונקציות נפוצות. בממשק המשתמש מצואים בצד ימין את רשימת האפליקציות המחולקת לדפים, כשכל דף כולל עד ארבע אפליקציות. אפשר גם לבחור שתי אפליקציות אליהן יהיה ניתן לגשת במהירות על ידי לחיצה על כל אחד מצמד הכפתורים הממוקמים בצידו הימני של השעון.

בצד שמאל מחכה לוח הבקרה המאפשר לשלוט על המוזיקה ולהתחבר להתקנים אלחוטיים, לכבות או להפעיל את יכולות ההדלקה החכמה וכן לבטל את מערכת ההתראות אליה ניתן לגשת בהחלקה מלמעלה למטה או על ידי לחיצה ארוכה על הכפתור הימני העליון.

מערכת ההתראות תומכת באנדרואיד, Windows 10 Mobile ו-iOS, אך רק הראשונה תומכת במענה להתכתבויות עם יכולת תגובה החכמה שמאפשרת לבחור מבין תגובות המוצעות על פי תוכן ההודעה. ניצן לבחור את האפליקציות שהתראות ההודעות שלהן יוצגו בשעון, וכמובן גם את אלה שלא.

מערכת התראות היא אחת מיכולות הליבה של שעון חכם, ולכן התאכזבנו לגלות כי עדיין אין תמיכה בהצגת עברית כלל. מדור בחיסרון משמעותי שהופך את מערכת ההתראות של השעון לכמעט ולא רלוונטית עבור דוברי עברית.

פיטיבט מאפשרת להוריד ל-Versa אפליקציות מהחנות המקוונת שלה, ובחברה מתגאים במבחר של מעל ל-550 אפליקציות כמו: Hue – לשליטה בנורות החכמות של פיליפס; Flipboard – למעקב אחר כותרות החדשות המעודכנות. מלבד זאת יש לא מעט אפליקציות להתאמת מסכי השעון הניתנים שאפשר לשנות, חלקן אף מציע יישומונים להצגת מידע בחטף כמו קצב פעימות הלב, כמות הקלוריות שנשרפו, מספר צעדים ועוד.

המבחר אולי מצומצם בהשוואה לחנויות אפליקציות אחרות, אבל העזרים החיוניים באמת כבר מותקנים מראש, כולל מעקב אימונים ואפליקציית המוזיקה Deezeer המאפשרת להוריד אל השעון רשימות השמעה של מעל ל-300 שירים כך שניתן להאזין להם בעת האימון גם מבלי להשתמש בטלפון.

טען ושכח (לפחות לארבעה ימים)

אפשר לומר ש-Fitbit OS מסתמנת כנקודת החוזקה והחולשה גם יחדיו של – מצד אחד היא מאפשרת לפיטביט להתאים בדיוק את התוכנה לחומרה ובכך מצליחה החברה לדחוס בשעון שלל יכולות מרשימות וכן זמן סוללה של יותר מארבעה ימים. אך מצד שני שוקלים את העדר התמיכה בעברית וכן שלא דיוק מוצאים כאן מבחר גדול של אפליקציות. חסרונות אלו מצביעים על אי בשלות של האקו סיסטם של פיטביט וזאת בהשוואה לשעונים חכמים אחרים מתחרים המריצים את מערכת ההפעלה של גוגל (Google) או אפל (Apple).

עם זאת, חשוב לזכור כי Versa הוא קודם כל שעון כושר חכם, וככזה הוא עושה את עבודתו נאמנה. אפשרות המעקב החכם, שמסוגלת לזהות ולתעד אימונים ארוביים באופן אוטומטי, אמינה פי כמה מזו הקיימת בגרסה האחרונה של Android Wear. ויורת מכך, במקרים ששוכחים להפעיל את המעקב באופן ידני, השעון עושה את העבודה ומוסיף זאת ליומן הפעילות.

בבדיקות שלנו הוכיחה אפשרות המעקב החכם כי היא מזהה בהצלחה את הפעילות. שהשעון זיהה ללא בעיה ריצה בחוץ או על גבי המכשיר האליפטי בחדר הכושר, ולאחר כיוונון של גודל הצעדים הסטייה בדיווח הייתה שולית בלבד. למרות כי Versa מאפשר לוותר על הטלפון בזמן אימון, חובבי הכושר מחוץ לבית יתאכזבו לגלות שבהעדר רכיב GPS פנימי, כמו זה שקיים ב-Ionic היקר יותר, מסתמך השעון החדש על ה-GPS של הטלפון החכם כדי לעקוב אחר המסלול.

השחיינים שבין קוראינו ישמחו לגלות כי Versa מציע עמידות למים לעומק של עד 50 מטר. ויותר מכך, הוא מציע תוכניות למעקב אחר אימוני שחייה,והוא מזהה בהצלחה לא רק את מספר ה-'בריכות' ששוחים, אלא גם את סגנון השחייה, כשלעיתים רחוקות הוא לא זיהה בבדיקות שלנו את המעבר בין סגנון חתירה לחזה.

אבל בזמן השימוש גם למדנו כי הכפתורים ממוקמים באופן מעט הבעייתי. הם יכולים לשמש גם כדי להשהות או להפסיק לגמרי את האימון. לעתים מצאנו כי פעילות מסוימת הושהתה מכיוון שאחד הכפתורים נלחץ בטעות בעת כיפוף של מפרק היד.

בשעון שולבו גם יכולות ייעודיות לנשים כמו מעקב אחר מחזור חודשי ו/או זמן הביוץ, עם אפשרות להצליב את המידע הזה עם נתונים חיוניים אחרים כדי לקבל דו"ח מקיף אודות המצב הבריאותי.

פיטביט כסגנון חיים

כשהאימונים מסתיימים, השעון מציג על גבי המסך מעיין תקציר אימון שכולל את הזמן שעבר, כמות הקלוריות שנשרפו ועוד. מידע נוסף ומורחב יותר ניתן לקבל במסך Today אליו מגיעים בהחלקה מלמעלה למטה. מסך זה מספק באמצעים גרפיים סיכום שבועי של הימים שחלפו, כך שניתן לראות בחטף את כמות הצעדים שבוצעו והאם הם עברו את היעד היומי, את הדופק הנוכחי ואף סיכום של האימונים האחרונים.

מידע מורחב ניתן למצוא באפליקציה הראשית של פיטביט אותה מתקינים כמובן בטלפון. מעבר לכך שהיא משמשת לניהול השעון, להורדה של מסכי שעון ואפליקציות נוספות וכדומה, היא גם מציגה את המידע המוזכר לעיל בהרחבה ובחברה אף מקווים כי זו תהיה אפליקציית הכושר היחידה שהייתה בשימוש של הלקוחות, והיא שילבה בה יכולות כמו ניטור איכות השינה, מעקב אחר צריכת מים, מעקב אחר המשקל, ההיקפים ואחוזי השומן וכן אפילו אפשרות למעקב אחר צריכת הקלוריות, כשלחברה מאגר מידע ענק המכיל אלפי מאכלים שאת צריכתם ניתן לתעד לפי משקל, מנות, חתיכות וכיוצא בכך.

האפליקציה משמשת גם כמעיין רשת חברתית כשניתן לעקוב לא רק אחר החברים המשתמשים במכשירים של פיטביט, אלא גם להצטרף לקבוצות ממוקדות מטרה מסוימת לקבלת מוטיבציה, שיתוף תמונות והתקדמות, וזה אפילו מקום בו מצאנו כי אפשר לקבל תשובות לשאלות שונות לגבי השימוש ב-Versa.

השורה התחתונה

Versa הוא צעד נכון בכיוון שאליו פיטביט מנסה לקחת את היכולות הרבות שלה – ייצור שעון כושר חכם שיקסום לכולם ולא רק לחובבי הכושר. הוא ניחן בעיצוב ידידותי, יש לו שלל יכולות וגם תג מחיר אטרקטיבי במיוחד של 899 שקל. הוא מעניק תמורה רבה למחיר.

בהחלט היינו ממליצים עליו כרצועת כושר אך נוכח העדר התמיכה בעברית קשה לנו להמליץ עליו כשעון חכם, שכן מערכת ההתראות המסונכרנת עם הטלפון, הליבה הבסיסית של היכולות החכמות, לא שימושית כלל עבור דוברי העברית וחבל.

-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.