סיקור Fit PC 2 Nettop

מאת: איתי מקמל  |  10.05.2009

המפלצת הגדולה שיושבת לכם בצד השולחן שלה אתם קוראים מחשב הולכת לעבור מהפך לא קטן. הניצנים הראשונים הם הנט-טופים (Nettop) הקטנים שהם מיני מחשב קטן ומזערי. נכון, לא ביצועים מדהימים, וקשה להם בזינוק בעליה, אבל המשתמש הממוצע יכול בהחלט להסתפק בהם. אחד מהקטנים ביותר שקיימים בשוק הוא ה-Fit PC 2, תוצרת כחול לבן.

מפרט טכני

  • מעבד: Intel Atom Z530 1.6GHz / Z510 1.1GHz
  • זיכרון: 1GB DDR2-533
  • אכסון: דיסק קשיח 2.5 אינצ' SATA וכניסת microSD
  • תצוגה: יציאת HDMI ברזולוציה מקסימלית 1920×1080 HD
  • תקשורת: כניסת רשת, 802.11g WLAN
  • ממשקים: USB, אינפרא אדום, Line In/Out
  • מערכת הפעלה: Winows XP / Linux Ubuntu
    * חלק מהפריטים אופציונלים

עיצוב
כשפותחים את האריזה (הנראת כאריזת ספר ממוצע) מבינים עד כמה המחשב קטן. גודלו קצת יותר מכף יד וצבעו שחור מט, מה שגורם לו להיבלע על השולחן, ממש כמו עוד פריט ש"זרוק" לכם שם. העיצוב פשוט וסולידי.

ממשקים
בקדמת המכשיר תמצאו את כפתור ההדלקה, נוריות חיווי, כניסת miniSD (הפחות נפוצה) ו-2 כניסות USB, או יותר נכון mini-USB שכדי להשתמש בהם, תזדקקו לכבל מתאים. אנו מניחים שזה נעשה מחוסר מקום בקופסה ועל היצרן לספק כבלים מתאימים.
מאחור ישנם עוד 4 חיבורי USB סטנדרטים אך צפופים למדי שאינם מאפשרים לחבר מספר התקנים "שמנים", חיבור רשת/WiFi ויציאת HDMI. חסרון נוסף הוא חוסר סימון סוג החיבור על המארז. לזהות מהי כניסת USB או רשת זה לא בעיה אך לזהות את ההבדל בין כניסת רמקולים ויציאת מיקרופון לא ממש אפשרי.
העמסנו אותו בחיבורים כשהוא במצב מאוזן והוא נשאר יציב (370 גרם) כדי לא להימשך אחורה או ליפול, אך את הספק כח (החיצוני) מומלץ להניח על השולחן.

קרא עוד:  לשאומי יש מצלמת אבטחה שיכולה לפעול מחוץ לבית גם ללא חיבור לחשמל

ביצועים ומולטימדיה
המחשב שקט מאוד, צורך במקסימום 8W חשמל (כמו מנורת לילה) ומתחמם קלות בעבודה מאומצת. הוא מבוסס על Atom Z530 בתדר 1.6GHz. בשונה מ-N270 הוא צורך פחות חשמל, בעל ניהול חשמל מתקדם ויקר יותר. כיאה ל-Atom, הוא מתמודד ללא כל בעיה עם משימות יומיות (אינטרנט, אופיס, מוזיקה).
כשאנחנו חושבים על מחשב קטן, דבר ראשון קופץ לנו לראש HTPC. לכן בדקנו כיצד הוא מנגן וידאו, או יותר נכון וידאו ב-HD. העברנו לדיסק פרק של "אבודים" (720p, קידוד AVC) וניגנו אותו עם נגן VLC. התוצאות היו מאכזבות: כל זמן הניגון הוידאו היה מפוקסל ולא היה ניתן לצפות בו כלל. נסיון שני היה עם סדרת "העולם המופלא" (720p, קידוד Xvid) ששם הוידאו פעל חלק ללא בעיות מיוחדות. למרות שהיצרן מבטיח האצת חומרה ב-H.264, מומלץ לקחת זאת בחשבון.
תגובת המשווק לגבי H.264: המכשיר שנמסר לאתר לבדיקה, הינו בגדר Engineering Sample, והדרייבר של האצת חומרה H.264 עדיין לא קיים בו. היצרן עובד על הדרייבר בצורה מאומצת, כך שלקראת תאריך בו יהיה זמין המחשב לרכישה המונית, האצת החומרה תפעל כמובטח.

מחיר
הוא נמכר בחו"ל תמורת 245$-396$ בהתאם לתצורה, בארץ ניתן להשיג אותו עם כל החבילה בכ-2,000 ש"ח. לא זול בהתחשב שזהו מחשב בלבד.

חסרונות
– מחיר
– אינו מנגן חלק ב-HD מלא
– כניסות USB קדמיות לא סטנדרטי

קרא עוד:  הפתעה: מיקרוסופט הציגה טלפון מתקפל מבוסס אנדרואיד

יתרונות
+ קטן ולא תופס מקום
+ חסכוני בחשמל

לסיכום
זהו אחד המחשבים המעניינים ביותר שיכול להיות לכם בבית. עם משימות יומיות אתם תסדרו איתו יופי אבל לא מעבר לכך. יש לנו עוד כמה שימושים בשבילו (שרת הורדות, מחשב רכב…) רק חבל שגודלו בא על חשבון מחירו.

ביצועים (ביחס למעבד) – 8

עיצוב – 8

נוחות שימוש – 7

תמורה למחיר – 5

ציון
7.5

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.