רשת הסיבים האופטיים של Unlimited (אנלימיטד), חברת תשתית החדשה שפועלת בשיתוף עם חברת החשמל, מסקרנת חובבי טכנולוגיה רבים כבר חודשים. הם מתייחסים אליה כמעין מפלצת מיתולוגית, כזו שכולם שמעו עליה אבל מעטים ראו באמת: תשתית סימטרית, שמציעה קצבי Upload גבוהים, ועל הדרך שוברת את הדואופול של HOT ובזק.

הסיבה ש-Unlimited אינה כל כך מוכרת היא הפריסה המאוד מינימלית ואיטית שלה. בשלב זה, רק שכונות ספציפיות בערים ספציפיות מחוברות לתשתית, ולמרות שהרשת פורסת עוד ועוד סיבים רוב הסיכויים שעדיין אין לכם את האפשרות להתחבר אליה. אחרי שבדקתי את הרשת במשך שבועיים, אני יכול להעיד שההפסד כולו שלכם.

הרצוי מול המצוי

על הנייר, חבילת האינטרנט שלי ב-Unlimited (אנלימיטד) דומה לחבילה שהייתה לי עד עתה דרך בזק: אינטרנט במהירות 100 מגה. בפועל – יש הבדל של שמיים וארץ.

ראשית, ההבדל הברור: האינטרנט של Unlimited סימטרי, מה שאומר שמהירות ה-Upload זהה למהירות ה-Download. כדי לבדוק את העניין עשיתי שני דברים. הראשון – להעלות קובץ וידאו מאסיבי ליוטיוב (6 גיגה-בייט). מה שהיה לוקח כמה שעות עד כה, לקח דקות ספורות. מרשים. השני – להעביר בשידור חי הזרמת וידאו (סטרימינג) באיכות 1080p, משימה שצלחה באופן חלק כמעט לגמרי (עוד על זה בהמשך).

הדגמת מהירות, דרך האתר של Unlimited

ההבדל השני הוא במהירות המקסימום הריאלית. למרות שהייתי מנוי בבזק על חבילת 100 מגה, בפועל קצב ההורדה המקסימלי שקיבלתי היה בערך 60 מגה (בסביבות ה-7 מגה בייט הורדה). ב-Unlimited אמנם לא הצלחתי עדיין להגיע ל-100 עגול, אבל קצב ההורדה (וההעלאה) הממוצע הוא 90-95 מגה. שיפור עצום.

תוצאות בדיקת מהירות דרך חיבור אלחוטי (5Ghz)
תוצאות בדיקת מהירות דרך חיבור אלחוטי (5Ghz)

השלישי הוא המחיר. השירות של Unlimited תחרותי גם באספקט הזה: חבילת 100 מגה סימטרית עולה כיום 125 שקלים (דרך אקספון). זה בערך מה ששילמתי לבזק בלבד על הקו, לא כולל התשלום לבזק בינלאומי. עוד בניגוד לחברות הישנות, המחירים ב-Unlimited לא ברי מיקוח. יש מחירון אחיד, בלי מחיר מיוחד למי שמאיים להתנתק או מכיר את הנציגים הנכונים. בתור מי ששונא לריב עם נציגי שימור רק כדי לקבל מחיר סביר – זה חידוש מרענן ומבורך.

בשלב זה כל חבילות ה-100 מגה מגיעות עם חודש ראשון נסיון בחינם, מבלי שאפילו צריך לתת פרטי כרטיס אשראי. בחברה ממליצים לשמור את החיבור הקיים (בזק או HOT) במהלך החודש הזה כדי להיות בטוחים בתשתית החדשה לפני המעבר, מה שכנראה מראה עד כמה אנשי החברה בטוחים במוצר שלהם. ניתן לשדרג גם לחבילות 200 מגה או 1 גיגה – אך המחיר עולה בהתאם

קרא עוד:  החל בשבוע הבא Apple Arcade ו-TV Plus ב-4.99 דולרים, בקרוב גם בישראל

הזרמת וידאו Unlimited

נתעכב לרגע על הסטרימינג. מכיוון שמדובר בדוגמה הבולטת ביותר לפעילות רשת שפשוט בלתי אפשרי לעשות עם אינטרנט לא סימטרי ולשמור על איכות שידור סבירה.

את הבדיקה שלי עשיתי עם בעזרת המשחק Fallout 4 לקונסולת ה-Xbox One. נעזרתי בכרטיס לכידה חיצוני מסוג Elgato HD, והעברתי את השידור דרך Youtube Gaming. ביצעתי מספר ניסויים, כאשר בכל אחד מהם העלתי עוד קצת את איכות השידור (רזולוציית ו-Bitrate) – והעסק עבד בצורה מספקת.

אני כותב "מספקת" ולא מושלמת, כי עדיין פה ושם היו גיהוקים שגרמו לקפיצות בצד השני. מצד שני, כאשר מתוך שידור של שלוש שעות באיכות גבוהה אפשר לספור את מספר הגיהוקים האלה ביד אחת זו בהחלט לא צרה גדולה מדי, ויכול להיות שמקורה בכלל בשרתים של יוטיוב או בראוטר הפרטי שלי. יש לציין שגם בזמן ניצול מקסימלי של יכולות ה-Upload החיבור לא "נחנק" (מה שקורה לפעמים בחיבורים אחרים), ואפשר להמשיך לגלוש כרגיל במכשירים אחרים.

גם כשמבצעים סטרימינג בכיוון ההפוך, דהיינו מנסים לצפות בתכנים בהזרמה ברשת, זה עובר מצויין. בשבועיים האחרונים הספקתי לצבור שעות רבות הן ב-Netflix והן ב-Hulu, וכולם שידרו באיכות מקסימלית רוב הזמן. לעיתים רחוקות נתקלתי בירידה באיכות בשעות העומס (סביבות 22:00 בערב), שאפשר אולי לשייך לעומס על הקווים של אקספון, אך גם מקרים אלה נפתרו מאליהם בדרך כלל תוך דקות אחדות.

אווירה של חברה קטנה

אם התמזל מזלכם והשכונה שלכם מחוברת ל-Unlimited, יש עוד כמה עניינים שכדאי לדעת לפני שמתחברים וקשורים לטיב שירות הלקוחות של החברה. אם אתם רגילים לבזק והוט, תשמחו לדעת שב-Unlimited דברים עובדים אחרת. זו חברה קטנה, ללא זמני המתנה ולעיתים נראה שגם ללא נהלי שירות מגובשים. לפעמים זה יוצר רגעים מביכים בהם הנציגים שמים אתכם על המתנה כדי לברר שאלות פשוטות יחסית, אבל אפשר להסתדר עם זה.

כל הנציגים שדיברתי איתם היו אדיבים ונחמדים, אבל לפעמים נראה שהם "נפלו בפח" של כל מיני נהלים לא ברורים בחברה עצמה, כמו אותו נציג שהתקשר להודיע לי שתאריך ההתקנה שקבעו לי נדחה כי הבניין שלי עדיין לא חובר לתשתית, בזמן שהבניין אכן היה מחובר (בדיקה נוספת של אותו נציג וגם הוא הודה בטעות).

קרא עוד:  סמסונג משיקה מחדש את ה-Galaxy Fold המתקפל עם שינויים בעיצוב

אחרי שהבניין שלכם יחובר לתשתית (הליך בירוקרטי ארוך שיכול לקחת למעלה מחודש בפני עצמו), ההתקנה בדירה עצמה קצר יחסית, אך עלול להיות מלווה במתיחת כבלים לא מאוד נאים לאורך הקירות בבית אם נקודת האינטרנט שלכם רחוקה מהנקודה בה התשתית נכנסת לדירה. החברה מספקת ראוטר של D-Link,בתקן n (בתשלום של 200 שקל שנגבה אחרי חוד שניסיון) וכאן כדאי לשים לב מה מקבלים: חלק מהלקוחות מקבלים ראוטר שתומך ב-Dual Band וחלק לא. מכיוון שבמהירויות כאלה גלישה אלחוטית בתדר 5Mhz היא בהחלט איכותית יותר – שווה להתעקש על הדגם המשוכלל יותר, או פשוט לרכוש ראוטר לבד.

נקודת החיבור שתותקן לכם בדירה פועלת כ"נקודת אינטרנט", ללא צורך בהגדרת חייגן או אפילו שימוש בנתב. אם תחברו אליה מחשב באופן ישיר (באמצעות כבל רשת סטנדרטי) האינטרנט פשוט יעבוד, ללא צורך להגדיר אפילו את שם המשתמש והסיסמה של הספק. כל השינויים בתוכניות נעשים דרך שירות הלקוחות או אתר ייעודי, ומתעדכנים אוטומטית דרך הסיב האופטי.

עוד כדאי לציין שבשלב זה Unlimited פועלת אך ורק עם ספקיות אינטרנט קטנות יחסית, כדוגמת אקספון. בשלב זה, מהניסיון שלי, זו לא בעיה והאינטרנט טס כמובטח (ואם תהיתם – עובד מעולה גם כשמנסים לשחק במשחקי מולטיפלייר שדורשים לא רק מהירות הורדה גבוהה אלא פינגים טובים מול שרתים בחו"ל) – אבל תמיד צריך להיות עם היד על הדופק, שכן פעמים רבות חברות כאלה מתחילות להוריד מהירות ברגע שהן עוברות סך מסויים של משתמשים פעילים, ולפעמים הם משתמשים בטריקים מוזרים כמו Carrier NAT שצריך לדאוג לבטל אם רוצים איכות גלישה מקסימלית.

העתיד נראה מבטיח

קשה לדעת כיצד יראה העתיד של Unlimited על סמך בדיקה של שבועיים – אבל ההווה נראה מעולה. אם איכות החיבור תישאר כפי שהיא היום ההמלצה שלי היא חד פעמית: התחברו ל-Unlimited בלי לחשוב פעמיים, שכן היא שמה גם את בזק וגם את HOT בכיס הקטן.

מצד שני, העניינים עלולים להשתנות כשהשירות יהפוך לפופולרי יותר – הן מבחינת שירות הלקוחות והן מבחינת איכות החיבור. עם זאת, גם אם זה אכן יקרה, חייבים לברך כל יוזמה להציב תחרות לדואופול בזק-HOT, וסביר להניח ש-Unlimited ישפרו את המצב שתקבלו מחירים ושירות טוב יותר משתי אלה גם אם הם עדיין לא יגיעו לשכונה שלכם, בדיוק כמו שקרה בשוק הסלולר כשזה נהפך לתחרותי יותר.