שלושה חודשים חלפו מאז הכריזה לראשונה "ג'ולה" (Jolla), על הסמארטפון הראשון שפועל בעזרת מערכת ההפעלה "סיילפיש" (Sailfish), המבוססת על לינוקס. מאז ההכרזה פתחה החברה בסבב הזמנות מקדים, ואילו השבוע היא מודיעה כי הסתיים אותו סבב, וכי בקרוב יוצעו המכשירים לשוק הרחב, על פי ההערכות, עד לסוף השנה.

מה משמעותה של הפסקת סבב ההזמנות המקדים? האם למכשיר זה ישנו ביקוש כה רב בקרב הלקוחות? לשאלה זו עוד אין תשובות ברורות, אך מהתייחסות לכמה הצהרות של החברה, ניתן להעריך כי בהחלט ניכרת ציפייה לבואו של סמארטפון המריץ Sailfish. ראשית, מציינת החברה כי קיבלה הזמנות עבור המכשיר מ-136 מדינות שונות. בהצהרה אחרת היא מתארת כי סדר הגודל של יצור כמות שכזו, עומד על 50,000 מכשירים. כך שנראה שהחברה קיבלה מספר דומה של הזמנות והפסיקה את היצור המקדים בכדי להבין באיזה סדר גודל יעמדו הביקושים הבאים.

המפרט הטכני של המכשיר כולל מעבד כפול ליבה ומסך בגודל 4.5 אינצ'ים. שטח האחסון הפנימי עומד על נפח של 16GB והוא ניתן להרחבה באמצעות כרטיסי זיכרון מסוג microSD. בגב המכשיר ישנה מצלמה אחורית עם רזולוציה של 8 מגה-פיקסלים וכן הפאנל האחורי ניתן להחלפה וקיים במגוון צבעים. החברה אף התאימה עבור כל גוון פאנל גם צבעי ממשק המערכת תואמים.

סיילפיש, מערכת ההפעלה של המכשיר, מבוססת על  מערכת מיגו (MeeGo), אותה מערכת שהייתה אמורה להחליף את הסימביאן בשימוש נוקיה. בעבר חתמה נוקיה על שיתוף פעולה עם אינטל, זאת במטרה לפתח מערכת הפעלה. מכשיר הנוקיה N9 היה המכשיר היחיד שהוטמעה בו מערכת המיגו. הניווט במערכת הפעלה זו, מבוסס על מחוות מגע ופחות על פקודות מובנות וכפתורים. מאז נטשה נוקיה את המיגו לטובת הווינדוס-פון (Windows Phone), וחברת Jolla, שהוקמה כסטארט-אפ על ידי פורשי נוקיה, חידשה את הסיילפיש על בסיס המיגו.

מחיר המכשיר צפוי לעמוד על $500, וכאמור, ההערכות מדברות על כך שיוצע למכירה לקראת סוף 2013. מפתחי מערכת הסיילפיש, אגב, טוענים כי היא תומכת ברוב האפליקציות של אנדרואיד, אך צריך לקחת את האמירה הזו בערבון מוגבל.