ארגון מוזילה (Mozilla) הציג כמה מהשינויים שהוא מתכנן עבור Firefox (פיירפוקס), דפדפן הקוד הפתוח שלו, בהיבטים של שיפור מהירות הגישה וחסימה טובה יותר של חברות המנסות לעקוב אחר הרגלי הגלישה של המשתמשים.

כך, בין השאר, אמור הדפדפן שנמצא כיום בגרסה 61 להתחיל לחסום בגרסה 63 תרחישי מעקב שגורמים לאתרים לעלות לאט יותר ממה שמצופה, ובאופן משמעותי לעיתים. הקביעה האם זה יקרה תלויה בבדיקות שנערכות כיום בקרב בוחני הבטא של Firefox, וזאת בעקבות מחקר שערכה חברת גוסטרי (Ghostery) ממנו עולה שיותר מ-55% מהזמן שלוקח לאתר ממוצע לעלות מבוזבז על פעילות 'מעייפת' מאחורי הקלעים שבדרך כלל אינה ממש רלבנטית לגולש שמגיע לאתר: מודעות, תרחישים שונים, הודעות צצות, כל מה שגולשים לא בדיוק אוהבים ושגם כיום יכולים לגרום להאטה רבה של הגלישה.

הארגון ציין עוד נקודת התמקדות שהוא מקווה שתבוא לידי ביטוי בגרסה 65 של Firefox – מעקב אחרי גולשים בזמן שהם עוברים בין אתרים. במוזילה טוענים שרוב הדפדפנים בשוק אינם מספקים בפועל את רמת הפרטיות לה מצפים הגולשים, והמטרה היא לנקות את השטח לטובת הגולשים מעוגיות שעוקבות אחר הגלישה, וכן מאחסון מידע מעקבי בידי חברות צד שלישי. החסימות הללו יתבצעו באופן אוטומטי כדי לאפשר למשתמשים להגיע 'נקיים' כשהם עוברים לאתר חדש.

"זה יותר מאשר רק הגנה על המשתמשים – זה לאפשר להם להשמיע את קולם. אתרים מסוימים ימשיכו לדרוש מידע מהמשתמשים בכדי לקבל תוכן, אבל עכשיו הם יצטרכו לבקש את זה, שינוי חיובי עבור אנשים שעד עתה לא ממש ידעו מהם חילופי הערך שהם התבקשו לעשות", נמסר ממוזילה.

קרא עוד:  מצב גלישה פרטי אכן כזה? חמש עובדות שכדאי לדעת על תכונת הגלישה בסתר

התכונות החדשות הללו כבר זמינות בגרסת העדכון הלילי של הדפדפן, Firefox Nightly, בה נבחנות תכונות ויכולות שונות לראשונה, וכל מי שמריץ במחשב שלו את הגרסה הזו יכול לגשת ללוח הבקרה ולהפעיל אותן.

-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.