בקשות להצגת התראות מאתרים, שקיימות מאז 2012, הפכו בשנים האחרונות למטרד המשמעותי ביותר ברשת. כמעט ואין אתר שלא מבקש מהגולשים רשות לשלוח להם התראות גם כאשר הם אינם גולשים בו. הבקשות הללו נראות כמו 'הודעות קופצות' קטנות, וגולשים רבים לוחצים עליהן בלי להסתכל. בנוסף, חלקן הגדול לא מאפשרות לבטל את ההופעה שלהן לעד. הפתח הזה נתן לגורמים זדוניים הזדמנות להשתמש בהתראות כאלו בדרכים מפוקפקות כמו דחיפת פרסומות והתקנת רושעות.

עתה, מתכוונים במוזילה (Mozilla) להילחם במטרד הזה על ידי הפחתת האגרסיביות של התופעה, ונתינת יותר כוח בידי הגולשים. לפי דיווח של ZDNet, החל מגרסה 72 של הדפדפן FireFox, שתשוחרר לציבור ב-7 בינואר, הבקשות להצגת התראות מאתרי אינטרנט לא יוכלו לנקוט בחודרניות.

בתחילת השנה ערכה מוזילה ניסוי במסגרתו נבחנו שתי דרכים להילחם בתופעה: הראשונה היתה חסימה של הבקשות עד לרגע שבו הגולש לוחץ על כפתור כלשהו, בעכבר או במקלדת ולאו דווקא על המסך, בזמן גלישה באתר. השנייה, וגם ההגיונית יותר, הייתה החלפת ההתראה בצלמית קטנה בשורת הכתובות. עתה, לפי ZDNet, נבחרה הדרך השנייה. הצלמית תונפש כדי להסב את תשומת ליבו של המשתמש, אך לא תידרש כל פעולה מצד המשתמש כדי להמשיך לגלוש כרגיל בלי לאשר את הבקשה.

כדאי לציין כי בכל הדפדפנים ניתן גם לכבות ידנית את בקשות הגישה להתראות:

קרא עוד:  רוצו לעדכן: פרצה חמורה התגלתה בדפדפן Firefox

בכל דפדפן מבוסס Chrome, יש להיכנס לכאן ולכבות את המתג העליון, כך שלידו יתחלף הכיתוב מ-Ask before sending או "שאל לפני שליחה" ל-Blocked או "חסום";

ב-Firefox יש להיכנס למסך ההגדרות, להקליד notifications או "התרעות" (תלוי בשפת הממשק) ולסמן V בתיבת Block new requests asking to allow notifications או "חסימת בקשות חדשות להפעלת התרעות".

בתוך כך, בסוף השבוע הודיעה מוזילה כי בשנה הבאה היא תילחם גם בהתקנת תוספים לדפדפן על ידי תוכנות. מאז שחר קיומו, אפשר פיירפוקס לתוכנות שהמשתמש מתקין על המחשב להתקין גם תוספים לדפדפן על ידי הוספת קובץ התקנה של התוסף לתיקיית הדפדפן. התקנה בדרך זו הפעילה את התוסף לכל המשתמשים במחשב ללא אפשרות כיבוי והסרה.

בעקבות תלונות על שימוש ביכולת הזו לרעה, בעיקר על ידי גופים מפוקפקים, החליטה מוזילה שבגרסה 73 של הדפדפן, שתשוחרר ב-11 בפברואר, ימיר הדפדפן תוספים כאלה לתוספים רגילים המוצגים במסך התוספים וניתנים לכיבוי והסרה, והחל מגרסה 74 שתשוחרר ב-10 במרץ לא תיתמך כלל התקנת תוספים על ידי תוכנות חיצוניות. במקום זאת, תוכנה שמגיעה עם תמיכה בתוסף לדפדפן תצטרך לשלוח את המשתמש להתקין אותה ידנית מאתר האינטרנט שלה – תהליך שהמשתמש יכול להחליט גם לא לבצע.

העמותה הדגישה כי הסרת התמיכה בהתקנה כפויה של תוספים לא תפגע ביכולת להתקין תוספים שאינם נמצאים בחנות של הדפדפן, כל עוד המשתמש הוא זה שיוזם את ההתקנה על ידי כניסה לאתר והורדת קובץ התוסף.