לשכת החקירות הפדרלית (FBI) ביצעה במהלך תערוכת האלקטרוניקה CES 2019, שננעלה לפני מספר שבועות בלאס-וגאס, מבצע עוקץ חשאי בניסיון להשיג עדויות חד-משמעיות לריגול תעשייתי אותו ערכה לכאורה היצרנית וואווי (Huawei). לפי הדיווח המתפרסם בבלומברג, המבצע ככל הנראה כשל מלהשיג את מטרותיו, אך ב-FBI ממשיכים בחקירה.

המקרה עוסק בדוגמית של זכוכית קשיחה במיוחד, שנשלחה מחברת אמריקנית בשם אקן (Akhan) לוואווי בכדי שזו תתרשם מהטכנולוגיה, ואולי תבחר להשתמש בה במקומה של ״זכוכית גורילה״ (Gorilla Glass) המוכרת במכשירי הטלפון החכם שלה. לטענת אקן, הזכוכית שלה, המכונה ״זכוכית יהלום״ (Diamond Glass), עמידה עד פי עשרה מהמוצרים הקיימים בשוק. לפי ההסכם בין החברות, על וואווי נאסר לשלוח את הדוגמית לסין והיא נדרשה לבדוק אותה בארה״ב. בנוסף, היה עליה להשיב את הדוגמית ליצרן במצב טוב, ובתום 60 ימים.

אלא שוואווי השיבה את דוגמיות הזכוכית רק בעקבות פניות רבות ולאחר פרק זמן ממושך הרבה יותר, כחמישה חודשים. כמו כן, הדוגמית נמסרה בחזרה במצב נורא כאשר היא שרוטה ושבורה למספר חתיכות, עובדה המעידה לפי טענת אקן על ניסיון לפרק את הזכוכית לגורמיה כדי להשיג את הידע הנדרש לצורך ייצורה. חשד זה הוביל לפתיחת חקירת ה-FBI בנושא, ובמהלך תערוכת CES ניסו סוכני הלשכה לתעד פגישה בין נציגי וואווי ומנכ״ל חברת אקן, ואף שכרו לצורך המבצע חדר מלון שרושת במצלמות ומיקרופונים.

קרא עוד:  צפו באירוע ההכרזה של iPhone 11 בשידור חי

הפגישה התרחשה בסופו של דבר במזנון הסמוך לאתר הכנס, ואכן הוקלטה באמצעות מכשירי האזנה נסתרים – אולם במהלכה לא נאמר דבר שעשוי לאשר את החשדות. מספר ימים לאחר מכן, פשטו סוכני ה-FBI על משרדי וואווי בארה״ב בניסיון נוסף לאתר עדויות לריגול תעשייתי. בשלב זה לא ברור האם עדויות כאלו אכן נמצאו במהלך הפשיטה, אם כי נכון לרגע זה כאמור החקירה נמשכת.