פחות משנה מאז שהציגה יוביסופט (Ubisoft) את Far Cry 5, הפתיעה המפתחת עם כותר חדש בסדרה: Far Cry New Dawn. למרות הטענה כי מדובר במשחק חדש לגמרי, רבים קיבלו את התחושה שבעצם זהו המשך ישיר ל-Far Cry 5 רק במהדורת פוסט-אפוקליפטית וצבעונית במיוחד. אז גם אנחנו שיחקנו כדי לבדוק האם זה יותר מאותו דבר או משהו חדש.

אפוקליפסה עכשיו

העלילה מתרחשת 17 שנים אחרי סיום המשחק הקודם, לאחר פיצוץ גרעיני. Far Cry New Dawn מתרחש במחוז הופ (Hope County) שבמונטנה, המדינה בה התרחשה גם Far ,Cry 5 ומציג חורבות של עולם הרוס ופגוע. בהעדר ציביליזציה, הטבע השתלט על חלקים נרחבים מהשטחים ועכשיו מוצאים בהם צמחייה שגדלה פרא בכל צבעי הקשת.

בפתיחת המשחק נחשפים לכרמינה ריי המספרת על העולם שאחרי הפיצוץ הגרעיני. היא מתארת את החיים החדשים שנוצרו והקהילה שהחלה לגדול, אבל כפי שאפשר לצפות הם נתקלים באורחים לא ידידותיים – כנופיית שודדי דרכים אותה מנהיגות התאומות המרושעות מיקי ולו. קבוצת פושעים זו בזזה, כילתה והשתלטה על חלקים גדולים מהאזור.

Highwaymen Twins of Evil
התאומות מיקי (Mickey) ולו (Lou)

המשחק נפתח בהתרסקות רכבת שהובילה קבוצה של מדענים ומהנדסים שחוקרת את העולם החדש בהובלתו של תומאס ראש. לאחר ההיחלצות מהריסות, ולאחר שהם מבינים מה קורה סביבם, מחליטה החברה להיחלץ לעזרת התושבים במחוז. באופן מפתיע לא משחקים את ראש, אלא דווקא את מנהל האבטחה והביטחון, דמות שיוצרים ומעצבים במהלך המשחק, והוא זו שבסופו של דבר מובילה את משימת ההשתלטות הטובה מחדש על האזור.

החוקים של העולם החדש

רגע לפני שמתחילים אפשר לבחור את רמת הקושי, או יותר נכון איך רוצים לשחק ב-
Far Cry New Dawn. האם בוחרים להסתובב בעולם ללא חשש ובעיקר לסייע לקהילה, או שרוצים להילחם ולהוות כוח מוביל? הכל תלוי בדרגת הקושי שבוחרים בהתחלה.

התאפורה הגרפית של המשחק מוכרת היטב, כאמור בהתחלה, מ-Far Cry 5. ובכלל, מי שמכיר את הסדרה ירגיש בבית. אין כאן משהו פורץ דרך. פחות או יותר מדובר באותה חוויה, אותה טקטיקת משחק ואותה הפעלה כוח. עם זאת, התחושה ב-New Dawn כי רב הנסתר על הגלוי, וזה אכן גם המצב. רוב המפה מוסתרת פרט למספר נקודות עניין וציוני דרך בולטים. הצבעים של הסביבה והעושר הגרפי עושים חשק לצאת אל הטבע ולחקור כל דבר אפשרי – אם כי לומדים מהר כי זה יכול להיות מסוכן מאוד.

האויבים במשחק מציגים רמה אחרת של משחקיות. Far Cry New Dawn מציע יכולת מתקדמת יותר בקרב והסכנה הולכת ומתעצמת ככל שמתקדמים במשחק. לאויבים יש כעת רמות קושי משתנות והם יכולים גם להגן על עצמם עם שריון ונשקים שונים. מצד שני גם לדמות הראשית יש יכולת לפתח לעצמה נשקים חזקים וטובים יותר. אם תשאלו אותנו, זה גם מה שגורם למשחק להיות מהנה ומאתגר יותר. אבל, לעיתים קרובות, זה גם אומר שצריך להשתמש בנשק הנכון עבור המשימה המסוימת, ולא תמיד הוא בנמצא.

העולם הכאוטי ב-Far Cry New Dawn

המטרה העיקרית ב-Far Cry New Dawn היא לא (רק) לחסל את האוייבים, אלא להגן על הקהילה ולדאוג לרווחתה ושגשוגה. זה מורכב בדיוק כמו שזה נשמע: לבסיס הפעולה המשמש כבית של הקהילה שהולכת וגדלה נדרש לאסוף חפצים, חומרי גלם ולצוד בעלי חיים, כל זאת על מנת שאפשר יהיה נוכל לבנות כלי נשק, לדאוג לאוכל, או להשתמש בהם לצורך מסחר והחלפה.

למעשה זהו הציר סביבו נע המשחק: המשימות השונות נועדו כדי להשיג את הציוד הרב הנמצא מחוץ לאזור הבטוח שבבסיס הקהילה וכדי לאתר חפצים המונחים במקומות רבים המוסתרים היטב בין צמחיה ובניינים עזובים. זוכרים את נקודות העניין במפה? כאן הם מתחילות לעזור לפעולה. והם אלו שיסייעו במלאכה הרבה. אבל יש כמובן גם בעיה: בצירים הראשיים מסתובבים השודדים שמנסים תמיד לחסל מיד את כל מי שנקלע לדרכם. גם המשימות השונות נמצאות באזורים בהם מסתובבים הכנופייה, ולכן חייבים למצוא דרך לחסל אותם. אם עושים זאת לאט לאט ובשקט, המשימה יכולה להיות קלה, אבל אם מחליטים להרים את הקנה ולהתחיל לירות בצרורות יש לקחת בחשבון שתגיע גם תגבורת ואז זה כבר יכול להפוך לשדה קרב של ממש.

לכבוש את האויב

המשאב החשוב ביותר ב-Far Cry New Dawn הוא אתנול המסייע בבניית הבסיס. אפשר להשיגו בשיטוט בדרכים, אבל גם על ידי עצירת רכבי הכנופיה. כבר הבנתם בפסקה הקודמת שזה לא פשוט, וגם מסוכן, אבל זה שווה. מאוד שווה. ככל שאוספים יותר משאבים, כך אפשר לייצר כלי נשק חדשים, טובים וחזקים יותר.

כמו ברוב המשחקים שמגיעים כיום לשוק יש עוד דרך להשיג משאבים: כסף. אמיתי. אמנם לא חייבים לרכוש, אבל בלי תהליך השגת המשאבים יכול להיות מייגע מאוד.

יורים בכל דבר Far Cry New Dawn

בין המשימות צריכים גם לכבוש בסיסי קבע חדשים. אלה מסייעים להרחיב את האחיזה באזור, להשיג ציוד רב, וגם אתנול החשוב כל כך להמשך. אחרי שכובשים בסיס לראשונה אפשר לבחור האם להרוס אותו או להשתלט עליו, ואז לקחת את הסיכון כי הכנופייה תנסה לחזור ולכבוש אותו. במקרה כזה חברי הכנופייה מגיעים בכוחות מתוגברים, מה שמקשה לכבוש את המקום מחדש. אבל, בכיבוש חוזר יש תגמול כי הבסיס החדש יספק יותר משאבים.

יש לא מעט משימות צדדיות, שחלקן כלל לא מוצגות במפה ומתגלות רק כאשר מגיעים לאזור. זה יכול להיות אנשים מזדמנים שיציעו סחר חליפין או איתור מקומות תצלום על המפה. הכי אהבנו את חבילות ההפתעה המוצנחות מהאוויר. את אלה ניתן לראות בזכות העשן הצבעוני העולה מהן ואם מגיעים אליהן בזריזות אפשר גם לקחת את השלל ולברוח. העניין הוא שבעקבות העשן גם אנשי הכנופייה באים, ואז יכול להיות שיחכה לכם עוד קרב.

השורה התחתונה

העולם הפתוח ב-Far Cry New Dawn הוא ללא ספק דומה ומזכיר מאוד את אופי המשחק של Far Cry 5. אבל בסיפור הזה הכל שונה – הדמויות, האויב וגם הנשקים. בכל זאת, מדובר בעולם אחרי הפצצה גרעינית ואפשר לצפות לכאלו שינויים.

המאמץ להשיג משאבים וציוד בכל מחיר בזמן שכדורים שורקים בכל עבר, רימונים נזרקים, מכוניות ואופנועים דוהרים הופך את החוויה למהנה. נכון, לא מדובר באמת בעולם אפוקליפטי, אבל הוא עולם מרהיב שעושה חשק רק להמשיך לחקור ולשחק.

אמנם לא מדובר במשחק חדש לגמרי, אבל הוא בהחלט כזה שיספק הנאה לחובבי הסדרה.

Far Cry New Dawn נבדק על Xbox One S והוא זמין החל מהיום גם לקונסולת PlayStation 4 ובמהדורה למחשב דרך חנות Steam. העותק לסקירה התקבל על ידי המפיצה הרשמית בישראל עדלי יונייטד.

10 דקות משחק ראשונות של Far Cry New Dawn

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.