רק חודשיים עברו מאז התחייבה פייסבוק (Facebook) שלא לכפות על משתמשים את טכנולוגיית זיהוי הפנים שלה כפי שניסתה לעשות מספר פעמים בעבר, וכבר נראה שהיא עומדת להפר לכאורה את ההבטחה הזו.

ג'יין מנצ'ון וונג, מהנדסת תוכנה מהונג-קונג שחופרת בקרביהן של אפליקציות כדי לגלות מה מסתתר בהן, גילתה בזו של הרשת החברתית תכונה חדשה שסורקת את פניו של המשתמש. בציוץ שהעלתה ניתן לראות אנימציה שמנחה את המשתמש לצלם את עצמו בווידאו בזמן שהוא מסתכל תחילה לצד אחד ואז לצד השני, כדי שהחברה תוכל לוודא שאכן מדובר בפנים אמתיות.

במסך ביצוע סריקת הפנים מצוין כי אף אדם לא יצפה בו וכי הוא יימחק משרתי פייסבוק תוך 30 יום – אך מצד שני החברה מודה בכך שהיא שומרת סרטוני זיהוי פנים על שרתיה, מה שעלול להדאיג משתמשים רבים. רק לאחרונה חויבה הרשת החברתית למחוק מאגר מידע לזיהוי פנים שבנתה מבלי לבקש במפורש את רשותם של המשתמשים.

בתגובה מסרה פייסבוק לאתר Engadget כי מדובר בבדיקה, וכי החברה "אינה משתמשת בזיהוי פנים". היא הוסיפה כי סריקת הפנים הניסיונית אינה מיועדת לזהות את המשתמש הספציפי, אלא רק לוודא שמדובר בבן אדם אמתי, ושהחברה לא ממפה את הפנים בסרטון, והמבט לצדדים נועד רק לאפשר סריקה תלת-ממדית שתוכיח כי מדובר בפנים של אדם כלשהוא, כאמצעי להרחיק בוטים.

קרא עוד:  אפל השיקה חלק משירותי iCloud בגרסאות מקוונות התומכות גם באנדרואיד

תכונה אחרת, שבה המשתמש כן נדרש להוכיח את זהותו הספציפית, היא בעת הזדהות לצרכים כמו השבת חשבון שנגנב וכדומה. בציוץ נפרד מציגה וונג ממשק חדש לתכונה הזו, המפשט את התהליך ומקל על המשתמש לצלם את התעודה המזהה שלו באופן שבו פייסבוק תוכל לאמת את זהותו בקלות ובמהירות.

גם כאן מתחייבת החברה למחוק את התמונה תוך 30 יום, אך לא מציינת כמה זמן אמור לקחת וידוא הזהות.