בימים האחרונים השיקה פייסבוק (Facebook), בשקט בשקט, אפליקציה חדשה שמטרתה למשוך קהל צעיר, כך מדווח אתר The Information. האפליקציה עונה לשם Whale, ומאפשרת ליצור ממים – תמונות עם אפקטים ותוספות טקסטואליות, שבדרך כלל מכוונים להצחיק.

ניתן לצלם תמונה מתוך Whale, או לבחור תמונה מהמכשיר או ממאגר תמונות שמספקת פייסבוק, ולהוסיף טקסט, אימוג'י, אפקטים ומסננים שונים. אפשר גם לצייר ציורים, ולגזור את התמונות כדי ליצור סטיקרים. ניתן לשלב בין תמונה אחת לארבע יחד בתצורת קולאז', ולשתף את התוצאה לרשתות חברתיות אחרות. Whale אינה מציעה מקום משלה לשיתוף התמונות.

Image result for whale facebook"

הרעיון של אפליקציה ליצירת ממים אינו חדש. חנויות האפליקציות מלאות אפליקציות כאלו, וב-2013 אף ניסתה מיקרוסופט להיכנס לתחום על ידי שילוב כלים ליצירת ממים ברשת החברתית so.cl, שאותה ניסתה לקדם. אך so.cl נכשלה, ורוב האפליקציות האחרות ליצירת ממים נוטות לכלול פרסומות או תכונות שונות שדורשות תשלום. פייסבוק מבטיחה כי Whale נקייה לחלוטין מפרסום כזה או אחר – לפחות בינתיים.

Whale היא האפליקציה השלישית שמגיעה מקבוצה בשם NPE – ראשי תיבות של New Product Experimentation, או 'ניסוי מוצרים חדשים'. מדובר בקבוצת פיתוח אפליקציות ניסיוניות, שעל הקמתה הודיעה פייסבוק בקיץ האחרון. עד כה כבר הוציא הצוות שתי אפליקציות: Bump, שמיועדת 'לשדך' בין אנשים למטרות ידידות על ידי מענה לשאלות שונות, ו- AUX, שמיועדת להאזנה משותפת לשירים במסיבות.

כל האפליקציות של צוות NPE זמינות כרגע בקנדה בלבד, ובמקרה של Whale למשתמשי iPhone בלבד. לא ברור אם או מתי יהיו זמינות במדינות נוספות ובמכשירי אנדרואיד, אך בכל אופן, פייסבוק הזהירה כי אפליקציות של צוות NPE עשויות להיפתח ולהיסגר ללא התראה תוך זמן קצר.