בצעד חסר תקדים, הכריזה היום פייסבוק (Facebook) על כלי חדש שיאפשר למשתמשים להעביר את התמונות שלהם בכמה לחיצות בודדות לחשבון Google Photos אם יחפצו בכך – ובהמשך גם לשירותים מתחרים אחרים.

הכלי הזה הוא הסנונית הראשונה שנולדה מ"פרויקט העברת מידע" – שיתוף פעולה בין מיקרוסופט, אפל, גוגל, פייסבוק וטוויטר, שהוכרז לפני כמעט שנה וחצי, ומטרתו לפתח מעין 'שפה' משותפת שתאפשר לשירותי רשת שונים להעביר ביניהם מידע בקלות.

לדברי פייסבוק, מדובר כרגע בשירות ניסיוני, ולכן הוא מושק בשלב ראשון באירלנד, כדי לצבור תגובות ממשתמשים במדינה דוברת האנגלית הקטנה ביותר, ולבצע שינויים מתבקשים לפני פתיחת השירות לכולם. החברה הבטיחה כי יתר העולם יזכה ליהנות מהשירות החל מהמחצית הראשונה של 2020.

תזמון ההשקה לא מקרי: לאחרונה החלו ברחבי העולם לאיים על פייסבוק ועל שותפותיה למיזם כי אם לא תצענה למשתמשים כלים להעברת המידע שלהן משירות אחד למשנהו, יחוקקו חוקים שיחייבו אותן לעשות זאת. החברות, שמאוד לא מעוניינות בהתערבות רגולטורית, מיהרו ליזום מהלך לפיתוח כלי קוד פתוח להעברת מידע, למרות שכלים כאלה יקלו מאוד על מתחרים צעירים למשוך משתמשים מהשירותים הגדולים.

בעשור האחרון כבר מציעה פייסבוק, וכמוה גם חברות נוספות, אפשרות להוריד את כל המידע האישי למחשב. אך הורדה כזו לא ממש מועילה למי שרוצה לא רק לסגור את החשבון בשירות אחד, אלא לעבור לשירות מתחרה, מכיוון שלכל שירות יש מבנה שונה למדי למידע. הפרויקט יוצר מבנים אחידים לקטגוריות מידע שונות כמו תמונות, סרטונים, פוסטים, אנשי קשר וכדומה, וכך מקל על שירותים אחרים התומכים באותם מבנים אחידים 'למשוך' את המידע ישירות מהמתחרים, במקום שהמשתמש יצטרך להעביר את המידע על ידי הורדה ועלאה ידנית שלו לשירות אליו החליט לעבור.