נציבות המידע הבריטית (ICO) הודיעה על הטלת קנס בשווי 664,000 דולרים על פייסבוק (Facebook), שהם כ־2.4 מיליון שקלים, זאת כעונש על חלקה והתנהלותה בפרשת קיימברידג' אנליטיקה (Cambridge Analytica).

נציבות המידע מצאה כי החברה הפרה פעמיים את החוק עליו היא נענשת, כאשר בפעם הראשונה לא הגנה על המידע של משתמשיה ובפעם השנייה לא דיווחה על הגעת המידע לחברות חיצוניות שלא היו אמורות להיות בעלות גישה אליו, ביניהן קיימברידג' אנליטיקה. כמו כן, הוושינגטון פוסט מדווח כי ההודעה על הקנס היא ראשונית והסכום הסופי עשוי להשתנות בהמשך לדיונים נוספים בין הרגולטורים הבריטים לפייסבוק, כאשר דו"ח מעקב צפוי להתפרסם באוקטובר.

כזכור, בחודש מרץ האחרון נודע כי פייסבוק מכרה מידע על משתמשיה לחברה שהשתמשה בו לצורך הטיית תוצאות הבחירות בארה"ב. בהצהרה של מנהל הפרטיות הראשי של פייסבוק הוא מודה כי "פייסבוק הייתה צריכה לעשות יותר כדי לחקור את הטענות על קיימברידג' אנליטיקה ולנקוט פעולה כבר ב־2015". דו"ח של 40 עמודים שנוצרו על ידי הרגולטורים הבריטים טוען כי החברה נכשלה בכך שאפשרה לצדדים המעורבים עם אוניברסיטת קיימברידג' לבנות אפליקציה שאוספת נתונים על משתמשי פייסבוק ועל החברים שלהם.

זאת ועוד, פייסבוק תהיה תחת בדיקה נוספת על ידי הרגולטורים בבריטניה לאחר שזאת הוכיחה כי ראיות ועותקים של נתונים או חלקים מהם נחלקו עם גורמים אחרים שהשתמשו בהם, וזאת למרות ההצהרה של קיימברידג' אנליטיקה כי היא מחקה את כל הנתונים שבידיה כאשר התבקשה.

קרא עוד:  גוגל: זה מה שעניין אתכם ב-2019

כעת, תצטרך פייסבוק לשלם את הקנס, כאשר מצד הנציבות מדובר בסכום הגבוה ביותר שהיא יכולה להטיל, אך מצד החברה מדובר בסכום כסף קטן, שלא לומר פעוט ביחס להכנסותיה של החברה. לפי הדו"ח הרבעוני, פייסבוק הכניסה ברבעון הראשון של השנה סכום של כ־5.5 מיליארד דולרים, כאשר בחישוב מהיר ניתן לשער שתכסה את סכום הקנס תוך כ־15 דקות בלבד. עם זאת, לחברה יש סיבה לחשוש, מפני שנציבות המידע ציינה גם כי מחודש מאי 2018 סכום הקנס המקסימלי יעלה ל־17 מיליון ליש"ט (שהם כ־4 אחוזים מהמחזור השנתי של החברה).