נציבות הסחר האמריקאית (FTC) ופייסבוק (Facebook) הודיעו לפני זמן קצר כי הגיעו לפשרה שתנעל את פרשת קיימברידג' אנליטיקה. הפשרה הוצגה בשעות הצהריים שעון ישראל לחברי הסנאט האמריקאי לאחר שאושרה בנציבות.

לאחר חקירה שנמשכה כשנה, החליטה נציבות הסחר להטיל על פייסבוק קנס בגובה 5 מיליארד דולר, ולהטיל עליה שורת מגבלות שאמורות להבטיח שמקרה הפרשות האחרונות לא יישנה בעתיד.

בנוסף לקנס, תיאלץ פייסבוק להתמודד עם מגבלות חדשות: היא תידרש לבדוק את היבטי הפרטיות של כל שירות חדש בטרם השקתו, ולדווח על הממצאים בכל רבעון; המנכ"ל, מארק צוקרברג, יחתום אישית על כל דו"ח פרטיות כזה, ואז להגיש אותו לנציבות שתבדוק אותו. כך, אם בעתיד יתגלו הפרות פרטיות נוספות – צוקרברג עלול למצוא את עצמו בכלא.

מעט או הרבה?

5 מיליארד דולר נשמע כמו סכום גדול – והנציבות גם ציינה כי מדובר בקנס השני בגובהו שהטילה אי פעם, והגבוה ביותר שהוטל בעקבות הפרת פרטיות. אלא שלפייסבוק הסכום הזה לא צפוי להזיק כלל: לפי דו"ח הרבעון הראשון של פייסבוק (דו"ח הרבעון השני ייחשף הלילה), הכניסה החברה בשלושת החודשים ינואר עד מרץ 15 מיליארד דולר – כלומר, גובה הקנס שווה להכנסות פייסבוק בחודש אחד.

אפילו אם לוקחים בחשבון את הוצאות החברה, היא עדיין הרוויחה 2.43 מיליארד דולר נטו – כמחצית מסכום הקנס, שמבחינה זו ניתן להשוות אותו לרווחי פייסבוק בחצי שנה. לחברה יש גם מאגר של מזומנים בגובה 11 מיליארד דולר (לא כולל נכסי הנדל"ן שלה ונכסים מסוגים אחרים, ששוויים עומד על כ-110 מיליארד דולר)  – כך שהיא יכולה לשלם את הקנס 'מהקופה הקטנה'.

קרא עוד:  סקירה: OnePlus 7T Pro - לא יותר מרענון קל

כמו כן, תצטרך פייסבוק להתנות את הגישה של מפתחי צד שלישי למידע של משתמשים בהגשת בקשה רשמית בה יפורטו הסיבות לבקשה והשימושים המיועדים למידע.

דרישה נוספת מפייסבוק היא לקבל הסכמה חדשה מהמשתמשים לבניית מודלים לזיהוי הפנים שלהם – אך מצד שני, היא לא תצטרך להשמיד את המאגרים הקיימים שלה.