פייסבוק (Facebook) איפשרה לחברות לרכוש גישה למידע שהצהירה כי היא אינה מאפשרת גישה אליו מטעמי פרטיות, וניצלה פרצה באנדרואיד כדי לגשת למידע נוסף על משתמשים בלי לבקש לכך הרשאה – כך נראה לפי מסמך של כ-250 עמודים שנחשף על ידי חבר הפרלמנט הבריטי דמיאן קולינס.

המסמכים, שהיו עד כה חסויים, כוללים מידע שחויבה פייסבוק למסור לחברה בשם Six4Three, שתבעה אותה ב-2015 על התנהלות בלתי תחרותית בכל הנוגע לגישה למידע על משתמשי הרשת החברתית. המידע כולל מסמכים פנימיים של החברה, כמו גם התכתבויות מייל של בכיריה, המצביעים על התנהלות בעייתית מאוד מצידה.

אחת התגליות הגדולות שמצטיירות מהמסמך היא כי פייסבוק איפשרה לחברות מסוימות גישה למידע כמו רשימות החברים של משתמשים, זאת למרות כי הצהירה כי לא תאפשר יותר גישה כזו. מהמיילים משתמע שחברות כמו נטפליקס ו-Airbnb זכו להמשך הגישה לפרטים אישיים, ככל הנראה תמורת תשלום. באחד המיילים אף כתב צוקרברג כי הוא תומך בשינוי שיטת התמחור של פייסבוק למפתחים – כלומר בגביית יותר כסף ממפתחים ככל שהם רוצים גישה ליותר מידע – ורמז כי הסיבה אינה הדיבורים על כך שמדובר בפרצת אבטחה. במלים אחרות, מבחינתו זה היה 'מס שפתיים' נגד תלונות על אובדן הפרטיות של משתמשי הרשת החברתית, או אף תירוץ לגבות כסף מחברות שרוצות גישה למידע

מפרה תנאים שהיא עצמה הכתיבה

גילוי משמעותי אחר הוא כי פייסבוק ניצלה פרצה מאופן העבודה של חנות האפליקציות של גוגל כדי להוסיף לאפליקציה שלה יכולת לאסוף את יומן השיחות וההודעות מהטלפונים של המשתמשים בלי לבקש מהם הרשאה לכך. בשרשור מיילים מזכיר בכיר בחברה שהצוות האחראי רוצה את ההרשאה הזו, אך מפחד מתגובות המשתמשים. אחד המשתתפים בשרשור מעדכן בהמשך כי נמצאה דרך להוסיף את ההרשאה בלי לבקש אותה במפורש.

קרא עוד:  סקירה: JLab Studio - אוזניות בסיסיות המציעות איכות שמע מפתיעה

כמו כן, בשרשורי המיילים שנחשפו נמצאת גם התכתבות בה צוקרברג אישר לחסום את הגישה של אפליקציית Vine למידע שאפליקציות אחרות קיבלו – רק משום שהיא בבעלות המתחרה טוויטר, שחסמה את אותה הרשאה לאינסטגרם מייד לאחר שנרכשה על ידי פייסבוק.

קולינס כותב במסמך כי "ברור שפייסבוק חתמה עם חברות מסוימות על הסכמי סינון הפוך, שלפיהם הן המשיכו לקבל גישה מלאה למידע על חברים לאחר שינויי מדיניות פייסבוק ב-2014/2015". הוא הוסיף כי לא נראה שהחברה יידעה את המשתמשים בעובדה הזו, וכי אין שום תשובה הגיונית לשאלה אילו חברות קיבלו את המשך הגישה לנתונים שנחסמו לכל היתר ומדוע.

דובר מטעם פייסבוק מסר כי "כפי שאמרנו פעמים רבות, המסמכים הם רק חלק מהסיפור ומוצגים בצורה מטעה ללא הקשר. אנו עומדים מאחורי השינויים שעשינו ב-2015 כדי למנוע מאנשים לשתף מידע על החברים שלהם עם מפתחים. כמו כל עסק, קיימנו דיונים פנימיים רבים על הדרכים השונות בהן נוכל לבנות מודל עסקי בר-קיימא לפלטפורמה שלנו. אך העובדות ברורות: מעולם לא מכרנו מידע של משתמשים".