"שבוע הכפילים" או שבוע הדופלגנגר (Doppelganger), שהחל באופן רשמי לפני כחמש שנים כסדרה של ממים, הוא שבוע שלם שבו משתמשים בפייסבוק משנים את תמונת הפרופיל שלהם לתמונה של סלבריטאי אשר נחשב דומה להם. בין אם הם חושבים שהוא דומה להם, ובין אם אחרים חושבים כך. בשבוע הראשון של חודש פברואר, אם כך, תאלצו לחזות ברבים מחבריכם לפיד ש"נראים" לפתע כמו סלבס כאלו ואחרים, ובשלל של תגובות שנעות בין "בול!" לבין "לא דומה בכלל".

אלא שמבחינה חוקית יבשה, מדובר בפעילות שלא עולה בקנה אחד עם תנאי השימוש של הרשת החברתית. פייסבוק מקפידה לציין כי אסור למשתמשיה לפרסם תמונות או פוסטים שמפרים זכויות יוצרים של מישהו אחר, וכי באפשרותם להסיר כל תוכן או אינפורמציה שמנוגד להצהרה הזו". במילים אחרות, אלא אם כן צילמתם בעצמכם את תמונת הסלבריטאי שהעליתם לפרופיל, או לחילופין רכשתם את הזכויות שלה באופן חוקי – אתם מפרים רשמית את תנאי השימוש – ואת החוק.

יחד עם זאת, פייסבוק עושה לא מעט כדי לקדם את שבוע הכפילים, שכמובן רק מעלה לה את הטראפיק ואת נתוני השימוש, ולכן החדשות הטובות הן שלשבוע אחד בלבד, יש לכם רשות להפר את החוק – כל עוד אף אחד לא מדווח עליכם. "משתמשים אחראים בעצמם לתוכן שהם מפרסמים", אומר דובר פייסבוק, "וכמו תמיד, פייסבוק תגיב לפניות שיבקשו להסיר תמונה כזו או אחרת שפוגעת בזכויות יוצרים של מישהו. יחד עם זאת, אנחנו בדרך כלל לא מקבלים בקשות מיוחדות כאלה בתקופה הזו של השנה". ותכל'ס – איזה סלב ייצא מעפן ויתלונן על שימוש בתמונה שלו?

ולמי אתם דומים? כמובן שתוכלו לאתר את המפורסם בעצמכם, אבל לא חייבים להתאמץ יתר על המידה ולתת לאפליקציות לעשות זאת במקומכם. אחת מהן והמפורסמת יותר היא FacePlus המתחברת למצלמה דרך המחשב, מצלמת ומחפשת עבורנו את ההתאמה המרבית. בתחום הטלפונים יש כמה וכמה אפליקציות שונות, כמו לדוגמה Celebrity Look ALike Generator ו- Look alike בתחום האנדרואיד ולאייפון יש אחת דומה. נסו בעצמכם, אבל אנחנו לא מבטיחים שתמצאו התאמה מדויקת, מקסימום תמיד אפשר להעלות מפורסם שאתם רוצים להיות.