יצא לכם פעם לשוחח עם מישהו בטלפון הנייד, ולאחר מכן לפתוח פייסבוק (Facebook) ולמצוא פתאום סטטוסים או פרסומות שקשורים ישירות לנושאי השיחה שלכם? בישראל סביר להניח שזה פחות קורה, אבל בארה"ב מתברר שזה די נפוץ, משום שאפליקציית פייסבוק, כך מתברר, משתמשת במיקרופון כדי להאזין לשיחות פרטיות ולברר במה משתמשיה בדיוק מתעניינים ובאופן מפתיע הוא שהם לא מנסים להסתיר את זה אפילו.

קלי ברנס, פרופסור לתקשורת באוניברסיטת דרום פלורידה, מזהירה את משתמשי הרשת החברתית כי מי שהתקין את אפליקציית פייסבוק בסמארטפון שלו עלול להיות חשוף לניטור שיחות מצד החברה, וזה קורה כבר לפחות שנתיים. היא אף ערכה מספר ניסויים במהלכם דיברה עם אנשים על מספר נושאים, ומיד לאחר מכן גילתה בפיד החדשות פרסומות שקשורות ישירות לנושאי השיחה שלה ומשתמשי פייסבוק אחרים בארה"ב טוענים את אותו הדבר.

מתברר שהיכולת הזו נוספה באפליקציית פייסבוק מאז שנת 2014 בגבולות ארצות הברית, וכי החברה לא מתביישת להודות שהוא קיים. פייסבוק הודתה שהיא אכן מאזינה לשיחות אבל טוענת שהיא משתמשת בו רק "לטובת המשתמשים", כלומר לא משתמשת במידע כדי לאשר פרסומות רלוונטיות אלא כדי להציג להם פיד חדשות מתאים יותר לתחומי העניין שלהם.

בנוסף טוענת החברה כי האפליקציה "לא מאזינה תמיד" לשיחות, וכי הם "לעולם לא מאחסנים אודיו" בשרתים שלהם. "פייסבוק לא משתמשת באודיו של המיקרופון כדי להשפיע על פרסומות בפיד החדשות", טוען נציג החברה, "מפרסמים יכולים להגיע לקהל היעד שלהם על ידי תחומי עניין ומידע דמוגרפי אחר, אבל לא באמצעות האודיו שנאסף על ידי האפליקציה".

קרא עוד:  גלישה ב-VPN בחינם - חמישה שירותים שכדאי לבדוק

אם בכל זאת לא מתאים לכם שפייסבוק תאזין לכל שיחה שאתם עושים במכשיר, אפשר לעצור אותה בצורה קלה ופשוטה:

באנדרואיד: הגדרות – פרטיות – שנו את הרשאות של אפליקציית פייסבוק או מסנג'ר.

ב-iOS: הגדרות – פרטיות – מיקרופון – אל תאפשרו לפייסבוק או מסנג'ר להשתמש במיקרופון.