שוק המטבעות הווירטואליים זוכה היום למצטרף חדש ומעניין במיוחד בדמותו של Libra – מטבע קריפטוגרפי שפותח על ידי פייסבוק (Facebook).

בדומה למטבעות הווירטואליים האחרים, ליברה מבוסס על בלוקצ'יין (Blockchain) – מעין פרוטוקול בו כל הפעולות מעובדות ומוצגות על ידי אלפי מחשבים ברחבי הרשת וגלויות לעין כל. עם זאת, מלבד השולח והמקבל אף אחד מכל מי שרואה את תיעוד הפעולה לא יכול לדעת מי הגורמים המעורבים בה.

אך בזה נגמר הדימיון לביטקוין, את'ריום ואלפי המטבעות האחרים על בסיס בלוקצ'יין שהושקו בעשור האחרון: ראשית, הליברה, בניגוד למטבעות הללו, אמור להיות מטבע בעל ערך ממשי ויציב. לשם כך, כל דולר, או שקל, או כל מטבע אחר, שיומר במטבע הווירטואלי, יישמר במעין מאגר כסף שיהווה את הכספת של קרן ליברה. בנוסף, ערך המטבע יוצמד למדד שיורכב ממטבעות יציבים כמו הדולר, הליש"ט, האירו, הפרנק השווייצרי והין היפני, כדי למנוע תנודות חדות בשוויו. מצד אחד, זה אומר שהמטבע הזה לא יאפשר למשקיעים המוקדמים בו להתעשר ממסחר בו – ומצד שני, זה אמור לאפשר לו לתפקד כמטבע אמתי, ולא כמניה שמורצת על ידי סוחרים אינטרסנטים.

שנית, הליברה מנוהל, כאמור – בניגוד למטבעות קריפטו אחרים, שלאף גורם אין יכולת לשלוט עליהן בשום צורה. לטענת פייסבוק, היא לא הצליחה למצוא דרך ליצור מטבע וירטואלי יציב ובר קיימא ללא שום שליטה. עם זאת, כדי להבטיח שהמטבע עדיין מבוזר דיו, הקימה פייסבוק את קרן ליברה שתנהל את המטבע. כרגע חברים בקרן 28 גופים – ביניהם חברות האשראי ויזה (Visa) ומאסטרכרד (MasterCard), חברת התשלומים פייפאל (PayPal), אתר הסחר איביי (eBay), חברת ההשקעות אנדראסן הורוביץ (Andreessen Horowitz), חברות הרכב השיתופי אובר (Uber) וליפט (Lyft), שירות הזרמת המוזיקה ספוטיפיי (Spotify) ועוד.

כדי להצטרף לקרן על כל גורם להשקיע לפחות 10 מיליון דולר, להפעיל שרתים עם חיבור מהיר שיכולים לעבד את פעולות התשלום המתבצעות במטבע ולעמוד בכמה דרישות נוספות – וגם אז, כל גוף יכול לקבל לא יותר ממושב אחד בחבר המנהלים של הקרן. פייסבוק עצמה, אגב, לא תהיה חברה ישירה בקרן, אלא באמצעות חברת בת בשם Calibra. היא מקווה שעד תחילת השנה הבאה יצטרפו לקרן לפחות 100 גופים.

לא מטבע אנונימי

כדי להשתמש במטבע החדש יצטרכו אנשים לבצע אימות זהות ראשוני מול אחד הגורמים המפעילים את המטבע – כך שבניגוד לביטקוין, למשל, הקרן המנהלת תוכל לספק לממשלות מידע על זהות משתמשים החשודים בהעלמות מיסים, מימון טרור וכדומה.

פייסבוק ציינה כי הגופים החברים בקרן ליברה לא יוכלו להרוויח ישירות מחברותם, אלא רק באמצעות חלוקת דיוידנדים מריביות שתצטברנה על מאגר הכסף שאליו צמוד שווי הליברה ומעמלות מזעריות שייגבו מהמשתמשים על כל העברה – ונועדו בעיקר למנוע שימוש לרעה. כמו כן, החברה ציינה כי ייתכן שחברות יוכלו להרוויח באמצעות הצעת שירותים חיצוניים על בסיס המטבע הווירטואלי. היא, למשל, מניחה שעסקים קטנים ירכשו יותר פרסומות ברשת החברתית ברגע שיוכלו לסגור עסקאות ישירות מול הלקוחות באמצעות הליברה.

כרגע נמצאת רשת הבלוק'ציין של ליברה בתקופת בטא, כאשר פייסבוק מתכוונת להשיק את המטבע בתחילת 2020. חברת Calibra, שכאמור תשמש נציגת פייסבוק בקרן הניהול, תשיק אפליקציית ארנק ייעודית, אך ניתן יהיה להשתמש במטבע באפליקציות אחרות, כולל Whatsapp ו-Messenger.