מנכ"ל פייסבוק (Facebook) הכריז הלילה כי הרשת החברתית הגדולה בעולם תוותר על הניסיון לגרום למשתמשים לשתף יותר מידע עם כולם, כולל המפרסמים שלה, ותתרכז יותר באפליקציות התקשורת המיידיות שלה.

ההודעה, שהסתתרה בתוך מסמך חזון בן יותר מ-3,000 מילים (אורך של 2.5 כתבות בנות שני עמודים בעיתון), היא התשובה של צוקרברג לסדרת השערוריות שבהן היתה החברה מעורבת בשנים האחרונות והובילו בתורן לסדרת חקירות נגדה בשלל מדינות – החל מההבטחה הכוזבת לאיחוד האירופי בנוגע להפרדה בין נתוני וואטסאפ לשאר אפליקציות פייסבוק, דרך הכשל המוחלט בהתמודדות עם פייק ניוז וסוגיות אחרות של סינון תכנים, ועד לשערוריית קיימברידג' אנליטיקה שבעקבותיה הגיעה שורת חשיפות לגבי הפרת פרטיות מצד פייסבוק.

"כבר כיום אנו רואים שהודעות פרטיות, סטוריז בעלי תפוגה וקבוצות קטנות הם החלקים הצומחים ביותר של התקשורת המקוונת", כתב צוקרברג. "אני מאמין שעתיד התקשורת יעבור יותר ויותר לשירותים פרטיים ומוצפנים, שבהם אנשים יכולים להיות בטוחים שמה שהם אומרים אחד לשני נשאר מאובטח וההודעות והתוכן שלהם לא יישארו שם לעד".

הוא הודה במרומז כי הכיוון הזה לא מסתדר עם המודל הנוכחי של פייסבוק – איסוף מידע ומכירתו למפרסמים – מאחר שההודעות הפרטיות תהיינה מוצפנות, ולפייסבוק לא תהיה גישה אליהם. במקום זאת, הוא ציין כי החברה מתכוונת לעבור יותר ויותר לכיוון של שירותי מסחר דרך ההודעות הפרטיות, כפי שעולה מדיווחים שונים הגורסים כי בימים אלה מוקם במרכז הפיתוח של החברה בישראל אחד מכמה מרכזי פיתוח לעניין מטבעות וירטואליים.

קרא עוד:  רוצו לעדכן: פרצה חמורה התגלתה בדפדפן Firefox

צוקרברג הוסיף כי הוא מודע לעובדה שהמעבר למודל המבוסס יותר על תקשורת בין אישית מוצפנת צפוי לעורר התנגדות ואף חרמות מצד מדינות כמו הודו, סין ורוסיה, שדורשות גישה להודעות, ואמר כי החברה לא מתכוונת להתפשר על העקרונות החדשים שלה.

השינוי לא יגיע בבת אחת, ויתבצע בהדרגה "במהלך השנים הבאות". בין היתר הוא יכלול כנראה מחיקה של כל ההודעות כברירת מחדל לאחר חודש או שנה, אלא אם המשתמש יבחר לבקש שהן לא יימחקו. בנוסף, הודעות בודדות יכללו אפשרות להשמדה עצמית לאחר מספר שניות או דקות.