לפני כחודש פורסמו ברשת ידיעות על כך שעובדים של שתי חברות טכנולוגיה גדולות נפלו קורבן למזימת עוקץ של האקר, אשר התחזה לחברת חומרה באסיה והוציא משתי החברות הללו סכומים של יותר מ-100 מיליון דולר. כעת מתברר כי שתי החברות המדוברות הן לא אחרות מאשר פייסבוק (Facebook) וגוגל (Google).

ההאקר, שנקרא אבלדס רימסאווסקס, פתח בשנת 2014 חברה בלטביה תחת השם Quanta Computer – אותו השם של יצרנית הטכנולוגיה הגדולה מטייוואן, אשר מייצרת בין היתר את השעונים החכמים של אפל (Apple Watch), כמ גם מוצרים של חברת אמזון (Amazon). רימסאווסקס, למרבה הפלא, פשוט החל לשלוח חשבוניות לחברות גוגל ופייסבוק עבור מוצרי חומרה שסיפקה להן החברה האמיתית, ודרש מהן תשלום. עובדי החברות הללו פשוט העבירו לו את הכספים שדרש, ולא טרחו לבדוק אם הסכומים אכן מגיעים לחברת Quanta המקורית.

ההונאה של רימסאווסקס כללה הוצאת מידע מעובדי גוגל ופייסבוק אשר סייע לו לזייף את החוזים, החשבוניות, המכתבים, האימיילים והחתימות של חברת Quanta אותם שלח לחברות, כאשר הכסף הופקד עבורו בחשבונות בנק בקפריסין, לטוויה, סלובקיה והונג קונג.

חברות גוגל ופייסבוק הודו כעת כי אכן נעקצו על ידי ההאקר, וטענו כי הן משתפות פעולה מלאה עם שלטונות החוק בארה"ב כדי להחזיר את הכספים שנלקחו מהן במרמה. "מדובר בקריאת השכמה לכל החברות – גם הגדולות והמתוחכמות ביותר – שכולן יכולות להיות קורבנות של מתקפות פליליות", אמר התובע המחוזי של ארה"ב.  רימסאווסקס, אגב, מכחיש את ההאשמות ומנסה להילחם כעת בצו הסגרתו לשלטונות ארה"ב.

קרא עוד:  גם חנות האפליקציות של גוגל תזכה לעיצוב כהה