שבועיים לאחר שנודע כי מיקרוסופט (Microsoft) עובדת על דפדפן מבוסס כרומיום ועשרה ימים מאז שאישרה זאת רשמית, עובד לשעבר בחברה חושף את מה שנראה כאקדח מעשן נגד גוגל (Google).

הדבר עלה באתר Hacker News של קרן ההון סיכון Y Combinator בו נפתח בעקבות הידיעה דיון ארוך בשאלה האם שליטה של מנוע יחיד בשוק תהיה טובה או רעה. אחד הגולשים כתב כי הוא חושש שגוגל תנצל את השליטה שלה במנוע Blink כדי להטמיע בו טכנולוגיות שהחברה היא היחידה שיכולה לנצל עד תום – לדוגמה, מקודד וידאו שרק לגוגל יש רישיון או גישה להשתמש בו.

בתגובה גילה ג'ושוע בקיטה, שהועסק בעבר הקרוב כמתמחה בצוות הפיתוח של הדפדפן Edge במיקרוסופט, "זה כבר קורה. אחת הסיבות שהחלטנו להפסיק את (פיתוח) EdgeHTML היתה שגוגל כל הזמן עשתה שינויים באתרים שלה ששברו (תאימות עם) דפדפנים אחרים".

כדוגמה הוא מביא את המבחן שערכה מיקרוסופט והראה ש-Edge מאפשר לצפות בסרטוני יוטיוב במשך זמן ארוך בהרבה מכרום במחשב נייד שאינו מחובר לחשמל. לדבריו, זמן קצר לאחר מכן נוסף לפתע ביוטיוב אלמנט מוסתר מעל חלון הווידאו, שלא עשה כלום מלבד לגרום לרכיב האצת החומרה של מיקרוסופט להפסיק לעבוד, וכך גרם ל-Edge לעבוד לאט יותר ולצרוך יותר סוללה. "כמעט ברגע שבו הם פגעו בתאימות האצת חומרה ביוטיוב, הם התחילו לפרסם ש-Chrome חסכוני יותר בסוללה מ-Edge בצפייה בווידאו", הוא כתב, והוסיף כי "בעוד שאני לא בטוח שיוטיוב שוּנה בכוונה להאט את Edge, רבים מעמיתיי כן משוכנעים בכך – והם אלה שבדקו זאת".

קרא עוד:  הוא כאן: מיקרוסופט עדכנה את Edge לגרסת ה-Chromium

בקיטה וחבריו אינם היחידים שחושדים בגוגל. סטיב טרוטון-סמית', מפתח אפליקציות ומשחקים למוצרי אפל (Apple) האחראי בין היתר על גרסת המשחק Doom ל-iPhone, כתב בתגובה בטוויטר (Twitter) כי גם "תקיעת המקלות בגלגלי שירות GSuite של גוגל ב-iPad מכוונת לחלוטין. כך הם יכולים להכשיר את הטענה ש-MobileSafari אינו דפדפן טוב, במיוחד לעסקים וחינוך. אם אפל תשפר את ספארי, גוגל תשבור משהו חדש".

כמה מהמשתתפים בדיון לא השתכנעו, וכתבו כי כמפתחים הם מכירים מצבים רבים בהם מוסיפים אלמנטים לכאורה חסרי שימוש לקוד – במקרה של YouTube הם העלו את האפשרות כי מדובר במקום להכניס לוגו של מותגים, או ניסיון ללכוד בוטים שמנפחים את נתוני הצפייה בסרטונים.

גם אם הטענה של בקיטה נכונה, העובדה שדווקא עובד לשעבר במיקרוסופט מעלה אותה אירונית מאוד: מיקרוסופט עצמה השתמש באותה פרקטיקה של ניצול כוח כדי לשבור תאימות כדי לגרום למפתחי אתרים בשנות ה-90 להתאים אותם ל-Internet Explorer ולא ל-Netscape. הפעם היא זו שבצד המפסיד של פרקטיקה דומה, לכאורה.