לוגו גוגל

האיחוד האירופי פנה לאחרונה לחברת גוגל (Google), בדרישה להרחיב את  נוהל "הזכות להישכח", שמשמעותו היא שכל אחד ואחת מאיתנו זכאים לפנות לחברת גוגל להסרת כל המידע האישי עלינו הקיים בתוצאות מנוע החיפוש שלה, וכך בעצם להקשות על איתור תכנים ברשת הנוגעים אלינו באופן אישי.עד כה, גוגל החלה את יישום הנוהל על אתרים בעלי סיומת השייכת לאירופה בלבד, כגון סיומת .fr או .co.uk, וכעת האיחוד האירופי מנסה לגרום להרחבת השרות גם לקידומות בינלאומיות כגון .com או אפילו .net.

כוונתו של האיחוד האירופי, שבאה לידי ביטוי בדרישה זו, היא למנוע את המצב בו מישהו שפרטיו נמחקו ממנוע החיפוש google.co.uk , ומתחשק לנו בכל זאת לאתר את המידע בדרך אחרת, כל שעלינו לעשות זה לגשת לדוגמה לכתובת google.co.il ושם התוצאות עדיין קיימות ללא הפרעה.

עכשיו השאלה המתבקשת היא: האם יהיה מדובר בפתרון איכותי ויעיל, או בסיבוכים מיותרים לתחום מורכב מלכתחילה?  לדברי הניו-יורק טיימס, גם במידה והפסיקה אכן תעבור והנוהל ייכנס לתוקפו, עדיין לא ברור איך בפועל הדברים יבוצעו מול גוגל, וקיימת השערה שפורסמה במקור בוול-סטריט ג'ורנל שמתארת את ביצוע המהלך ע"י בידוד וסינון התוצאות המוצגות לנו כגולשים על פי כתובת ה IP שממנה אנו גולשים למנוע החיפוש. לדוגמה: אם אדם בקנדה יחפש מידע על דמות שביקשה להסיר את פרטיה ממנוע החיפוש בקנדה, כל עוד הגלישה מבוצעת מכתובת IP קנדית, אותו אדם יהיה חסום לתכנים אלה ולא יראה אותם.

קרא עוד:  רוצו לעדכן: פרצה חמורה התגלתה בדפדפן Firefox

אין ספק, יוזמה מבורכת, כל שנותר הוא לחכות לפסיקת האיחוד האירופי בנושא, ולראות כיצד מתכוונים בגוגל ליישם אותה, צעד שייתן לנו הגולשים מעט יותר שליטה על המידע האישי שלנו המתפזר ברשת.

כתב: אבי בכמן