Epson EcoTank L3160
בקצרה
אפסון כבר מזה מספר שנים מכוונת את מדפסות הזרקת הדיו שלה לחסכון כספי שבא ליד ביטוי בעיקר בחסכון הכספי בכל ההיבטים שקשורים למילוי דיו ולעלותו לדף. אבל הם גם לא דורשת יתר מדי התעסקות טרם ההדפסה הראשונה שיוצאת ממנה, וגם אם היא מעט יקרה יותר ממדפסות הזרקת דיו בסיסיות בטווח הארוך היא מציעה חסכון כספי ניכר
אהבנו
חסכון עצום בעלויות הדפסה
נגישה מכל מקום ולכולם
הדפסה ישירות משירותי ענן
קטנה וקומפקטית
תהליך התקנה קל ופשוט (מהטלפון)
פחות אהבנו
הממשק במחשב כבר מיושן
עלות בסיסית קצת יקרה ביחס למדפסות דיו פשוטות
8.9
9

מדפסות הזרקת הדיו עברו סוג של מהפך בשנים האחרונות. בעבר, הלא ממש רחוק, הן נחשבו ליקרות לתחזוקה בהשוואה למדפסות הלייזר, בעיקר בשל עלויות ראשי הדיו, אבל המצב השתנה. המדפסות החדשות מסוגלות להדפיס יותר דפים ואף בעלות נמוכה יותר לדף ממדפסות הלייזר המסורתיות.

השינוי הזה, ברובו, הושג באמצעות המרה משמעותית בדרך בה המשתמשים מספקים דיו למדפסות שלהם: לא עוד החלפת ראשי דיו בכל פעם שהמחסנית מתרוקנת, אלא שימוש במכלי דיו בלבד. ראש הדיו מכיל כמות קטנה מאוד של דיו בפני עצמו, והיא מוזנת אליו ממכלים חיצוניים, כך שלא צריך יותר לבזבז עשרות שקלים בכל פעם מחדש על מוצר שהתמורה שלו למשתמשים בפועל נמוכה מאוד.

אחת החלוצות בתחום הזה היא אפסון (Epson) שהשיקה ב-2015 את סדרת EcoTank. הסדרה עברה במהלך השנים האחרונות מספר שינויים חשובים, ואת אלו אפשר לראות ב-EcoTank L3160 Wi-Fi שהגיעה אלינו לסקירה. זוהי מדפסת משולבת 3 ב-1 (All in one) עם כמות דיו המספיקה לשלוש שנים וזה בפני עצמו חיסכון כספי לא קטן.

Epson L3160: אריזה קומפקטית

L3160, כמו גם שאר דגמי הסדרה המשווקים בישראל, היא מדפסת משולבת המאפשרת הדפסה, סריקה והעתקה. היא נועדה לשימוש בבית או במשרד, בכמויות הדפסה נמוכות יחסית בהשוואה למדפסות לייזר ומיועדת להיות זמינה לכולם כל הזמן – אפשר להדפיס דרך הטלפון, המחשב, ישירות בחיבור WiFi Direct או אפילו על ידי שליחת הודעת דואר לכתובת ייעודית של המדפסת.

מדפסת משולבת Epson EcoTank L3160

כאשר הוצאנו את המדפסת לראשונה מהאריזה הופתענו לנוכח גודלה המצומצם יחסית עם מידות של 37x34x17.9 ס"מ – כשליש יותר ארוכה, לערך, מדף A4. צבעה שחור ואילו החלק העליון מחופה בטקסטורה משוננת.

הזנת הדפים היא מאחור ויש מקום להכניס עד 200 דפים. אנחנו בדרך כלל מעדיפים שתהיה מגירת אחסון לדפים, אבל הבחירה הזו נובעת כנראה ממגבלה שמוטלת בגין הגודל היחסית קטן שלה. פלט ההדפסה יוצא מקדימה למגש שאותו אפשר לפתוח או לסגור בהתאם לצורך. היא מאפשרת הדפסה בשני צידי הדף, אבל באופן ידני.

תפעול המדפסת נעשה באמצעות צג LCD צבעוני קטן יחסית כשמסביבו מספר כפתורים לניווט, הפעלה ועוד. אגב, הדבר המבדיל את דגם L3150 מ-L3160 הוא בצג זה, כשבדגם L3150 נעשה שימוש בכפתורים ונורות לד לחיווי.

מבחינת המפרט, EcoTank L3160 מסוגלת להדפיס בצפיפות של 5760×1440 פיקסלים לאינץ' באיכות הכי גבוהה, נתון שאף עוקף את רוב מדפסות הלייזר לשימוש ביתי/SOHO. היא מסוגלת על הנייר להדפיס במהירות של 33 דפים לדקה בשחור לבן או 15 דפים בצבע. מבחינת יכולות הסריקה או העתקה, המדפסת יכולה לסרוק דף A4 תוך 11 שניות לתמונת שחור לבן או עד 35 שניות לצבעוני באיכות המקסימלית של 1200×2400 פיקסל לאינץ'.

Epson L3160: טכנולוגיית מכלי הדיו

כפי שכתבנו בתחילה, השינוי החשוב שעושה טכנולוגיית EcoTank של אפסון הוא בחסכון הרב בעלויות ההדפסה. במדפסת L3160 ושאר הסדרה אין ראשי דיו מתחלפים, מגעים רופפים או מנגנון שדורש תחזוקה חוזרת. למעשה, מדובר בטכנולוגיית Micro Piezo הקיימת במדפסות הענק של אפסון לתעשייה, רק שזו הוקטנה והותאמה למדפסות הביתיות.

מילוי דיו במיכל במדפסת אפסון Epson EcoTank L3160

מיכלי הדיו הממוקמים במדפסת מאפשרים מילוי חוזר באמצעות בקבוקי דיו זולים יחסית ובכך מבטיחה אפסון חסכון שיכול להגיע לעד 90% מעלויות הדיו בהשוואה לשימוש בראשי דיו מתכלים. בערכה כלולים זוג בקבוקי דיו שחור ועוד שלושה בקבוקי צבע (כחול, צהוב ואדום), אשר מסוגלים להספיק לעד 8,100 דפים בשחור ועד 6,500 דפים בצבע – כ-3 שנים ויותר בהתבסס על נפח הדפסה חודשי ממוצע של 225 דפים.

מלבד זאת, הטכנולוגיה גם מפחיתה ומבטלת את התקלות הנפוצות במדפסות הזרקת דיו, כמו החשיפה של מגעי ראשי הדיו למשתמש, התייבשות הדיו והצורך לעבוד עם המדפסת באופן רציף כדי לשמור על איכות ההדפסה. את EcoTank L3160 אין צורך לתחזק והיא יכולה להישאר כבויה למשך תקופה ארוכה בלי חשש – וכן והיא ומבצעת ניקוי ראשים עצמי במידת הצורך.

לפני תחילת העבודה עם המדפסת וחיבורה לחשמל, יש למלא את מיכלי הדיו. המיכלים מעוצבים כך שאין חשש לנזילות או השפרצות, מה שמונע בזבוז דיו או לכלוך סביבתי לא נעים. כל שצריך הוא לפתור את האריזה, לסובב את הפקק ולהפוך את הבקבוק אל תוך המיכל הנכון. כדי למנוע טעויות יש סימון ברור ברור על הבקבוק ומכלי הדיו, אבל בנוסף דאגו בחברה להעניק חיבור פיזי שונה לכל מיכל כך שאין סיכוי שהמשתמש יתבלבל.

מילוי המיכל, שתכולתו 65 מ"ל לכל סוג צבע, לוקח מספר שניות ומכיוון שהוא שקוף אפשר לראות בזמן אמת את תכולת הדיו. אפשר למלא דיו גם כשהוא ריק למחצה, ואין חשש שהמיכל יעלה על גדותיו שכן השסתום שבו מונע יציאת נוזלים החוצה.

עלותו של כל בקבוק דיו הוא כ-49 שקלים בלבד וערכה שלמה נמכרת ב-260 שקלים.

מיכלי הדיו במדפסת המשולבת Epson EcoTank L3160

מתחילים להדפיס

אחרי מילוי מיכלי הדיו והפעלת המדפסת בפעם הראשונה יש כמובן צורך לבצע כמה הגדרות. הדבר נעשה דרך הצג, הקטן מידי לטעמנו, בו יש לבחור את הרשת האלחוטית אליה רוצים לחבר את המדפסת. לאחר מכן המדפסת מתחילה לבצע כיול עצמי הנמשך כ-10 דקות. לאחר מכן היא המליצה להוריד את אפליקציית Epson iPrint לטלפון (אנדרואיד או iOS) המסייעת בביצוע שלל משימות שונות לצד הגדרות המדפסת.

אם לומר את האמת, זו כנראה הייתה הדרך הנוחה ביותר להתקנת מדפסת בה נתקלנו עד היום. אין צורך בחיבור פיזי למחשב ומדלגים אל העיקר כדי להתחיל לעבוד. דרך האפליקציה אפשר לסרוק מסמכים, להדפיס תמונות, לקשר לענן ולהדפיס מסמכים היישר משירותים כמו Dropbox, Google Drive, One Drive ועוד. אהבנו מאוד את האפשרות שקיבלנו כתובת דואר ייעודית כך שכל בני הבית או עובי המשרד יכולים להדפיס ישירות במשלוח קובץ אותו מצרים להודעת דואר אלקטרוני, ומכל מקום.

אפליקציית Epson iPrint
אפליקציית iPrint בטלפון

אפסון גם מספקת שירותי ענן בחינם לרוכשי המדפסת. תחת מטריית Epson Connected Services אפשר להתחבר למדפסת מרחוק, לאשר כתובות המותרות להדפסה, לקבל התראות על תקלות ומצב המדפסת ועוד. כדי שהמדפסת תהיה זמינה כל הזמן, נדרש לבטל את הכיבוי האוטומטי שלה, כלומר שקישוריות ה-WiFi תישאר פועלת כל הזמן.

via GIPHY

דווקא התקנת המדפסת במחשב התבררה כחוויה מעט פחות מהנה. יש הרגשה כי לא הרבה השתנה בתחום הזה וחבל. אמנם הצלחנו להתקין את התוכנה דיי בקלות, ואף המדפסת זוהתה ברשת בזריזות, אבל גם נדרשנו להתמודד עם שאלות רבות מדי שבסופן הוצגה רשימה מנופחת למדי של תוכנות נוספות להתקנה. וחמור מכך, לרובן לא היה פירוט מספק ולא ברור האם יש צורך בהן לשימוש השוטף. היינו מצפים כי תהליך ההתקנה, כמו גם ממשקי העבודה, יהיו פשוטים ונעימים יותר ולא משהו שמזכיר ממשק מלפני שני עשורים.

התוכנות שכן זקוקים להן נוחות לשימוש, והן מגובות בתכונות כמו סריקה למחשב בלחיצת כפתור מהמדפסת, קבלת מצב עדכני, שגיאות או כמות הדיו הנותר במיכל. גם לא נתקלנו כמעט בבעיות חיבור, ומרגע הדלקת המדפסת עברה פחות מדקה עד שהיא התחברה לרשת הבדיקה. אם משאירים אותה במצב המתנה, אפשר גם לסוך את הזמן הזה.

הגדרות המדפסת במחשב. מראה מיושן

EcoTank L3160 מציעה לא מעט הגדות במיוחד אם בוחרים להשתמש בה באמצעות המחשב. יש שלושה מצבי איכות הדפסה מוגדרים מראש – טיוטה (Draft), רגיל (Normal) ואיכות הכי גבוהה (High Quality) – והם כמובן לא משנים רק את איכות ההדפסה, אלא גם הזמן להדפיס לכל דף, וכן את כמות הדיו בה משתמשים. הדפסה באיכות טיוטה לוקחת כ-6 שניות לדף שמחציתו ריק או 12 שניות באיכות רגילה. במידה וזהו טקסט על דף מלא, לוקח כבר כ-10 שניות לאיכות טיוטה או כ-16 שניות לאיכות רגילה.

סריקה של דף מלא באיכות רגילה של 200dpi לוקחת כ-20 שניות ואפשר להגיע עד 9600dpi. מה שנחמד הוא כי דרך התוכנה אפשר להעביר את הקובץ היישר לאחד משירותי הענן המוכרים, או לשמור כקובץ PDF מאוחד של מספר סריקות יחדיו.

ההבדל בין איכויות ההדפסה הוא לעיתים רב. באיכות 'טיוטה' הצבע נראה מעט דהוי. מצב זה מתאים להדפסת מסמכים לשמירה, קריאה או סתם הדפסה לילדים שנזרקת אחר כך לפח. עבור הגשת עבודות מצב 'רגיל' הוא המומלץ יותר והאיכות היא טובה לשלל שימושים אחרים, אבל לא באיכות לייזר. מי שמעוניין באיכות טובה ברמת תמונה, הגדרת 'איכות גבוהה' מספקת רמת צפיפות טובה מאוד.

איכויות ההדפסה – מטיוטה לאיכות הגבוהה ביותר

השורה התחתונה

Epson L3160 היא מדפסת הזרקת דיו מהדור החדש המשנה את כללי המשחק. לא עוד בזבוז כסף על ראשי דיו והחלפות חוזרות ונשנות של ראשי הדפסה שאינם מתפקדים, וגם לא צריך ההתעסקות רבה מדי עם המדפסת טרם ההדפסה הראשונה. כן היא מעט יותר יקרה ממדפסות הזרקת דיו בסיסיות, אבל העיקר כאן הוא ההבדל בעלויות הדיו וההדפסה, ולאורך זמן מדובר בחסכון כספי רב.

יש גם מספר יכולות מודרניות ושימושיות כמו היכולת להדפיס מכל מקום, שליחת הדפסה היישר מהטלפון וחיבור ישיר לשירותי ענן. תהליך ההתקנה עבר בשלמות מפתיעה, אבל כאמור היינו שמחים לראות עדכון של הממשק במחשב. היא לא מרעישה ומאפשרת עבודה במצב המתנה בצריכה בסיסית של חשמל, כך שהיא מוכנה להדפסה בכל רגע.

בסופו של דבר, אם מחפשים מדפסת טובה שתשרת את בני הבית או במשרד קטן לאורך זמן, ה-Epson EcoTank L3160 היא בהחלט פתרון שצריך לקחת בחשבון.

מחירה הוא 959 שקלים ולרוכשים במהלך חודש נובמבר בסניפי אופיס-דיפו ובאג היא תוצע ב-799 שקלים. למי שמסתפק בדגם ללא מסך צבעוני, L3151 מוצעת במחיר 699 שקלים במהלך החודש במקום 799 שקלים.