רבים ניסו לרכב על ההצלחה של מערכת האנדרואיד (Android) ולהביא מערכת הפעלה מעט שונה, זאת לאור העובדה כי היא מבוססת על קוד פתוח ומאפשרת לכל אחד לעשות כרצונו. כעת מערכת חדשה בשם eelo רוצה להביא יכולות אבטחה מוגברות – אבל ללא יישומי גוגל בתוכה.

גאל דובאל, מי שפיתח את מהדורת הלינוקס Mandriva בשנות התשעים כאלטרנטיבה ל-Windows, מנסה לעשות זאת שוב גם במובייל. לדבריו, בדומה למערכת ההפעלה השולחנית שפיתח, הוא מעוניין לאפשר לכל אחד הדואג לפרטיותו וחושש מעין האח הגדול של גוגל – להצטרף אליו ולסייע בהבאת מערכת eelo למציאות.

מדובר בפרויקט שהקים דובאל במערכת מימון ההמונים קיקסטרטר (Kickstarter), בהתמקדות על פרטיות המשתמש ואם אכן הוא יצליח לגייס סכום 30,000 דולר יחל הפיתוח המשמעותי. מערכת eelo תהיה בבסיסה קוד פתוח והארגון אותו הקים דובאל יפעל ללא מטרת רווח במטרה לאפשר לכל אחד להתקין את המערכת על המכשיר שלו. כלומר, לעת עתה הארגון לא יפתח חומרה אלא יאפשר הורדה של מערכת ההפעלה והתקנתה על מכשיר קיים – בדומה לאופי ההתקנה של רום ה-Lineage OS (או CyangeonMod לשעבר).

eelo תוכל לפעול על מגוון של טלפונים וטאבלטים וכבר כעת היא נבחנה על טלפונים כמו LeEco Le2 ,Xiaomi Mi 5S ו-LG G6. הארגון  פיתח משגר (Launcher) בשם BlissLancher) המחליף את משגר ברירת המחדל ויספק את רוב שירותי הרשת התחליפיים שאפשר למצוא. כך לדוגמה במקום חיפוש גוגל יש את DuckDuckGo ו-Qwant, לשם התקנת אפליקציות תהיה גישה לשירותים כמו F-Droid ו-APKPure וכו'.

קרא עוד:  אופס: סורק טביעות האצבע ב-Galaxy S10 לא ממש מאובטח

האם זה יצליח? העולם יחליט. לעמוד הפרויקט הקליקו כאן ולמי שרוצה להכיר את מערכת מעט יותר לעומק יוכל לקרוא כאן.

וידאו: מערכת eelo בפעולה

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.