כמעט לכולנו יש בבית מכשירי סלולר משומשים שאין להם שימוש. חלק מהווים מכשירי "גיבוי" למקרה והסלולרי האהוב שבכיסנו שובק חיים. אחרים, סתם צוברים אבק במגירה כי לבעליהם אין זמן או חשק להתעסק במכירתם. מה גם, שמכירת מכשיר סלולרי דורשת לא מעט עבודה מקדימה של ניקוי המידע האישי מהמכשיר. אז רבים מאיתנו פשוט לא טורחים.

ענקית המסחר המקוון איביי יוצאת בקריאה לישראלים – בואו למכור את הסלולרי שלכם! החברה הקימה דף נחיתה יעודי בעברית שמאפשר לגולשים לבדוק את שווי המכשיר המשומש שלהם באיביי.

אלטע זאכן דיגיטלי

בהודעה לעיתונות מטעם איביי, נכתב שאהדתם של הישראלים למכשירי סלולר ניכרת גם ברכישות באתר. לדברי אלעד גולדנברג, מנהל הפעילות המסחרית של איביי בישראל, ב-2015 רכשו המשתמשים הישראלים קרוב ל-40,000 מכשירי סלולר (וכ-3 מיליון מוצרים נלווים להם). בנוסף, טוען גולדנברג שיותר ויותר ישראלים בוחרים למכור מכשירים משומשים ולא למסור אותם לבני משפחה וחברים.

במחקר TMT Predictions שפירסמה חברת דלויט גלובל בתחילת 2016 נראה כי שוק הסמאטרפונים המשומשים צפוי להניב למעלה מ-17 מיליארד דולר וקצב הגידול של שוק הסמארטפונים המשומשים חזוי להגיע לפי 5-4 משוק הסמארטפונים הכולל. מכירת מכשירים משומשים על-ידי צרכנים וספקים צפויה להמשיך ולגדול עד 2020.

המכשירים השולטים

על-פי ההודעה לעיתונות, נכון להיום חמשת המכשירים המובילים במכירות ב-eBay ישראל הם:
Apple iPhone 5 and 5S
Apple iPhone 6 and 6 Plus
Samsung Galaxy S6
Apple iPhone 4S
Samsung Galaxy S5

קרא עוד:  אפל תאלץ לעבור ל-USB-C? האיחוד האירופי ידרוש חיבור טעינה אחיד לכל המכשירים

"אפל, סמסונג, LG, HTC ונקסוס הם מותגי הטלפונים עם שיעורי החיפוש הגבוהים ביותר ב-2015" מוסיף גולדנברג. "הנתונים שלנו מראים כי למרות שה-iPhone 6 Plus יצא לשוק לפני יותר משנה, מחירו הממוצע גבוה רק במעט מזה של הסמסונג גלקסי S6 Edge, שיצא לשוק לא מכבר. הסמסונג גלקסי 7S הוא ללא ספק המכשיר המדובר ביותר ב-2016 אבל בעלי iPhone יכולים להיות בטוחים שהתיאבון למכשירי iPhone חדשים ומשומשים לא ירד עם 10 מיליון חיפושים ב-2015 לעומת 4 מיליון חיפושים על סמארטפונים של סמסונג".

כמה תקבלו על הסלולרי הישן שלכם? תלוי ביצרן, הדגם וכמובן מצבו של המכשיר. מחיר המכירה הממוצע ל-iPhone 6s הוא כ-875 דולר למכשיר בודד, בעוד שהסמסונג גלקסי 6S משיג מחיר של 526 דולר.

שווה למכור?

כאמור, מכירה של מכשיר משומש אינה משימה פשוטה. צריך לפרמט את המכשיר ולנקות אותו מנתונים אישיים, להעלות אותו למכירה ואז עוד לשלוח אותו לקונה המאושר בדואר ישראל המהולל. זו מטלה די מייגעת שרובנו מתחמקים ממנה בשלל תירוצים ("אה, אני אהפוך את המכשיר לנגן מדיה למטבח! מתישהו…"). באיביי טוענים שחבל, ומכשיר שפורש לגמלאות מסיבה שאינה תקלת חומרה או גיל מופלג ממש, שווה למכור אותו ולהרוויח כמה מאות שקלים לטובת רכישת המכשיר הבא. לחלופין, תוכלו לתת לו להמשיך לצבור אבק בתקווה שיום אחד יזכה למעמד של פריט אספנות יוקרתי.

התמונה באדיבות Shutterstock