לרשויות יש עוד עבודה רבה בכל הנוגע לשימוש ברחפנים (Drones) אישיים. ארה”ב היא הראשונה לנקוט בצעדים ראשונים כאשר דרשה כי בעלי רחפן הנע בין משקלים של 0.22 עד 25 ק"ג יידרשו להירשם באופן מקוון וזכתה להיענות של חצי מיליון בעלי רחפנים בתוך מספר ימים. אולם מה קורה בשאר העולם ומי בכלל יודע כמה רחפנים מסתובבים בשמיים בזמן אמת?

המקרה האחרון תועד אמש במצלמות הטלוויזיה בערוץ NBC בזמן אליפות העולם בסקי שנערכה באיטליה. בזמן שמתחרה הסקי הנריק קריסטופרסן (Henrik Kristoffersen) גולש ומנווט עצמו בין העמודים, נראה רחפן גדול מימדים מתרחסק סנטימרים ספורים בלבד ממנו ובמזל גדול מאוד הוא לא פגע בו. “זה נורא. זה לא יכול לקרות שוב”, אמר הנריק והוסיף: “רחפן שכזה הפוגע בך במהירות מגובה רב יכול לגרום לפציעה חמורה”.

התרסקות רחפנים, במיוחד הגדולים שבהם הכוללים גם ציוד צילום, יכולה לגרום לפגיעות בגוף ולנזק לרכוש והנפילה האחרונה לא הייתה היחידה. זה הפך לתופעה מסוכנת של ממש. בחודש ספטמבר האחרון התרסק רחפן על קבוצה של קהל בזמן צפייה בסרט במקום פתוח וגרם לפציעתה של ילדה בת 12. באותו החודש, סטודנט ריסק רחפן לתוך קהל באצטדיון פוטובול ואילו ההתרסקות המפורסמת שבהן היא חדירתו של רחפן למדשאות הבית הלבן בתחילת השנה. התרסקות נוספת נרשמה בתחילת החודש בזמן מירוץ של 10,000 איש, אז נפל רחפן לתוך הקהל וגרם לפציעה של שני ספורטאים.

קרא עוד:  פיתוח חדש יאפשר לשנות צבע ועיצוב על כל מוצר - בלי לקנות חדש

בזמן שאמזון (Amazon) מנסה בימים אלה לעלות לאוויר עם מאות רחפנים שיבצעו משלוחי ללקוחותיה ברחבי ארה"ב, רבים מטילים ספק ביכולת של הרשויות לאכוף את המדיניות שהוכתבה או תוגדר בעתיד. גם בישראל, למרות האיסור להטיס רחפן מעל שטח ציבורי או מיושב ולא במרחק 250 מטרים ממנו – אין אכיפה בפועל.

מה ניתן לעשות? להוסיף לרחפנים רישום דיגיטלי ייעודי עם רישיון, הגבלה טכנולוגית ועוד, אך מעניין לראות לאן בעתיד הקרוב הדבר יתפתח והאם בכלל ניתן יהיה להטיל מגבלות של ממש.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.