לפי חברת הניתוח העסקי TrendForce, משבר בתעשיית שבבי זיכרון ההבזק מסוגי DRAM ו-NAND עשוי לבוא לטובת הצרכנים – על ידי הורדת מחירי מכשירים בעתיד הקרוב.

לפי החברה, ברבעון השלישי של 2018 עלו מחירי זיכרון ה-DRAM באחוז עד שניים לעומת שנה קודם לכן – פחות מהעלייה במחיריהם של השבבים בכל רבעון אחר בשנה וחצי האחרונות – ובמחירי שבבי ה-NAND נרשמה ירידה של 10% לעומת הרבעון השלישי של 2017.

שני סוגי השבבים האלה נמצאים בטלפונים סלולריים ובמכשירים רבים אחרים. שבבי DRAM משמשים כזיכרון העבודה (RAM) של טלפונים, מחשבים, שרתים ועוד, בזכות המהירות הגבוהה שלהם, ושבבי NAND משמשים לכונני אחסון, בזכות העובדה שלמרות איטיותם היחסית ל-DRAM, הם שומרים על המידע גם כאשר מנותקת אספקת החשמל לשבב.

זיכרונות DRAM ו-NAND הם חלק מהסיבה לעלייה במחירי הטלפונים הסלולריים בשנתיים האחרונות: בזמן שהמשתמשים ציפו מהחברות להגדיל בכל דור את הזיכרון והאחסון הזמינים במכשיר, הן נאלצו לרכוש שבבים במחירים גבוהים יותר. בחודש שעבר, למשל, נחשף כי שבבי הזיכרון הם הרכיב היקר ביותר באייפונים החדשים אחרי המסך, ומהווים 10-20 אחוז ממחיר הייצור של המכשירים.

עתה, מעריכה החברה כי עקב ייעול בייצור שבבי זיכרון והאטה בדרישה למכשירים המבוססים עליהם – בעיקר שוקי הסלולר והמחשבים, אך גם השרתים – נוצר מצב בו יצרניות שבבי הזיכרון מתמודדות עם מחסנים מלאים ונאלצות למכור במחירים זולים יותר. לפי TrendForce, מחירי שבבי ה-DRAM צפויים לרדת כתוצאה מכך ברבעון האחרון של השנה, בפעם הראשונה מזה 9 רבעונים (שנתיים ורבע), ב-5% לפחות, ובשנה הבאה בעוד 15% עד 20%. מחירי ה-NAND צפויים לצנוח בשיעורים חדים אף יותר של 10% עד 15% ברבעון האחרון של 2018, ובעוד 25-30 אחוז בשנה הבאה.

קרא עוד:  שאומי השיקה את השואב הרובוטי Mijia 1S, שיפור משמעותי ביכולות הניקוי

אם לתרגם את הירידות האלו למחירי האייפון, אפל צפויה לשלם על שבבי זיכרון בין 4 ל-10 דולרים פחות כבר ברבעון הבא, ובשנה הבאה בין 8 ל-20 דולרים פחות. במקרה (או שלא), 20 דולרים הם בדיוק ההפרש במחיר הייצור בין iPhone X ל-iPhone Xs Max, שאותו הרשתה לעצמה החברה לתרגם לעוד 100 דולרים במחיר לצרכן. וייתכן אף שלא רק האייפנים הבאים יהיו זולים יותר: ב-2007 כבר הורידה אפל את מחירו של האייפון המקורי מסיבה מסתורית ב-200 דולר (מ-700 ל-500), כך שיש תקדים למקרה בו מכשיר קיים מוזל בן-לילה גם בלי השקה של מכשיר חדש.