חברת CyanogenMod, שיודעה בתור מפתחת הרומים העצמאיים הפופולרים ביותר למכשירי אנדרואיד, הכריזה על גירסה ראשונית ל-CM12 – רום עצמאי שמאפשר למשתמשי אנדרואיד לעדכן ידנית את מערכת ההפעלה שלהם לגרסת ה-Lollipop האחרונה מבית גוגל (Google). למרות שחלק מהפיצ'רים החדשים באנדרואיד 5.0, כמו למשל התאמה אישית של בר הניווט, עדיין נעדרים ממנה, החברה הודיעה כי היא משחררת גרסאות Nightly ראשונות לחלק מהמכשירים, וחלקן צפויות להיות זמינות עוד היום.

חשוב לציין שגירסת Nightly היא כמו גירסת בטא שרחוקה להיות מושלמת, ומיועדת בעיקר לבדיקות ולמתכנתים מתקדמים, כלומר לא למשתמש היום יומי משום שכאמור, עדיין חסרים בה חלקים נרחבים והקוד עוד לא מתקין בשלמות את אנדרואיד 5.0. בשלב הראשון היא תהיה זמינה למכשירי Nexus 4, 6 ו-7, OnePlus One, LG G3 וHTC One M7/8.

מלבד חידושי מערכת ההפעלה בגרסתה החדשה (כאן), CM12 מביא לראשונה יישום רוט (Root) באופן מובנה, כך שאין צורך יותר להשתמש ב-SuperSU כדי לנהל את היישומים עם הרשאות רוט.

הרומים העצמאיים של CM מיועדים בעיקר עבור משתמשי אנדרואיד המתקדמים יותר ומי שלא זכה לקבל את השדרוג המיוחל  עקב החלטת היצרן או מסיבה טכנית כלשהיא. כדי להתקין את הרום באופן עצמאי, צריכים אותם משתמשים לצרוב את כלי הריקוברי ובין היתר (לא חובה) גם הרשאת רוט (Root). הנה כל מה שצריך לדעת בנושא הזה. להורדה, כאן.