אחד הסימפטומים הנפוצים ביותר של COVID19, המחלה לה גורם וירוס הקורונה, הוא שיעול: סובלים ממנו כ-68 אחוזים מכלל החולים. מחקרים העוסקים בתחום קובעים גם מאפיינים ייחודיים לצליל ואופן השיעול, המאפשרים להבדיל בין הצטננות "רגילה" ובין המגפה המסוכנת. על זאת בדיוק מסתמכת אפליקציית הדפדפן Coughvid, שפותחה על ידי מכון המחקר השוויצרי EPFL וזמינה כעת בחינם דרך אתר האינטרנט של המכון.

השימוש באפליקציה פשוט למדי: מקליטים באמצעות המיקרופון המובנה במחשב או בטלפון החכם את צליל השיעול של האדם הנבדק, וממתינים לניתוח הצליל על ידי מנגנון אינליגנציה מלאכותית. אותו מנגנון כבר הגיע לטענת החוקרים לרמת דיוק של 70 אחוזים בקביעה האם מקור הצליל הוא באדם החולה ב-COVID19, אולם התקווה היא להגיע לרמת דיוק גבוהה אף יותר ככל שישלחו לאפליקציה דגימות קול רבות יותר.

Coughvid, riconoscere il COVID-19 dal suono della tosse | Webnews

האפליקציה אינה אמורה, כמובן, להחליף את ערכות הבדיקה במעבדות הרפואיות. יוצריה רק מקווים להקל במעט על העומס הקיים על אותן מעבדות, כאשר אנשים שקיים סיכוי נמוך בלבד שהם אכן חולים ב-COVID19 נבדקים באותה רמה של דחיפות ככל אדם אחר. אתר האינטרנט, אגב, כולל גם הוראות בטיחות הנוגעות לשיעול עצמו, שעשוי להיות מסוכן ולהדביק אנשים אחרים המשתמשים באותו מחשב או נמצאים בחדר. לצורך כך, ההמלצה היא להקליט את צליל השיעול בזמן שמשתעלים אל תוך המרפק, ולעטוף את הטלפון החכם בשקית ניילון בזמן השימוש באפליקציה – ומייד לאחר מכן להשליח את השקית לאשפה.