אפשר לנשום לרווחה. על אף החדשות על כך שMegaupload הורד, לא מדובר היה על דבר שקשור לSOPA/PIPA, שכן לפני כמה שעות, אנשי הקונגרס ואנשי הסנאט שהעלו את ההצעות, לאור המחאה החזירו את הצעות החוק למגירה. Megaupload הורד לאחר מאבק משפטי לא קצר, והרבה התנגחויות בין תעשיית הבידור לבין החברה.

האם ניצחנו?
נכון לעכשיו, כן. הצבעה על החוקים היתה אמורה להתקיים ב-24 לחודש, כשהמחאות גרמו לכך שנוצר רוב גדול למתנגדים לחוקים, וכפי שכתבנו, החוקים ירדו מסדר היום.

החדשות אמנם משמחות, אבל אי אפשר לשכוח מאירועי השבוע, כשהשבוע העולם נדהם, כאשר האינטרנט, למשך יום, נדם.

טוב, לא העולם. בהחלט ייתכן שיש מה שיותר עניין את המפגינים בסוריה, וללא ספק, לא נדם. השתעל אולי, כאשר 115 אלף אתרים הביעו עמדה ויצאו נגד ארה"ב והתאגידים, שניסו בשני חוקים, לקחת את האינטרנט שאנחנו מכירים ומוקירים, ולהפוך אותו אך לצל של מה שהוא היה.

רקע
חבר בית הנבחרים האמריקני, למר סמית', ביחד עם עוד שלושה עשר צירים, הגיש את הצעת החוק H.R. 3261, הלא היא SOPA.

כדי להעביר חוק בארה"ב, החוק צריך לעבור בסנאט ובבית הנבחרים. לחץ מצד תעשיית הבידור האמריקאית ומאות הלוביסטים שלה, הביאו ללידה של SOPA – Stop Online Piracy Act ושל PIPA – PROTECT Intellectual Property Act. נשמע אצילי. אנחנו כאן באתר בעד הגנה על זכויות יוצרים, אנחנו כותבים על דברים שמעניינים אותנו ורוצים לקבל קרדיט על פועלנו. החוק הזה הוא בכלל לטובתנו?

לא באמת. באנגלית מסובכת, עם הרבה ר"ת, וניסוחים שרוב פרקליטי הצמרת היו מתפלצים מהם, ניסו להעביר את שתי ההצעות שכדי להגן על זכויות היוצרים היקרות שלנו (אבל בעיקר של תעשיית הבידור), כך יתנו לממשל האמריקני את היכולות לעשות את הדברים הבאים בתהליך מקוצר:

  1. להוריד כל אתר אמריקאי שהוגשה נגדו תלונה על הפרת זכויות יוצרים מהאינטרנט.
  2. להוריד כל אתר אמריקאי שקישר לאתר מהסעיף הראשון.
  3. למחוק מתוצאות החיפוש, ואף למחוק את הדומיין של אתרים לא אמריקאיים שהוגשה נגדם תלונה.
קרא עוד:  החופש הגדול כבר כאן: חמש אפליקציות לבני נוער עובדים

כאמור, כל אלו בהליך מהיר, שדומה לתהליך ה-DMCA הנהוג כיום, שבו חברה כמו וויאקום נכנסת לממשק מיוחד ביוטיוב, ודורשת להסיר סרטון מסויים על בסיס טענות של הפרת זכויות יוצרים, כשכבר קרה שוויאקום דרשה להוריד סרטון אחרי שהופיע בתוכנית בסגנון של "צינור לילה", ואף תבעה את גוגל על מליארד דולר (והפסידה) על הפרת זכויות יוצרים, כשחלק מהסרטונים שהם טענו שמפרים את זכויות היוצרים, הם סרטונים שוויאקום העלו בעצמם כדי לקדם את התוכניות.

השינוי בהצבעת חברי הקונגרס

אותו תהליך מקוצר, שכנראה יהיה יותר פשוט מהתהליך ב-DMCA, אומר שבמקום שקליפ יימחק מיוטיוב, הממשל האמריקאי, בהתקבל תלונה מבעל זכויות יוצרים, יוכל להוריד את האתר מהרשת לחלוטין, כשהאתר המואשם צריך להוכיח את חפותו, ולא המאשים שצריך להוכיח את אשמתו. יכתבו על כך ב-Enadget, ודקה אחרי שאנחנו נקרא על זה, גם יירד הווילון על אנגדג'ט, אנחנו כאן ב-TGSpot נחליט שמדובר בנושא שראוי לכתבה, ובאופן טבעי נקשר אל האתר שהורד. הממשל האמריקאי יוכל לדרוש שנמחק מתוצאות מנועי החיפוש, כדי למנוע המשך של פגיעה בזכויות היוצרים. עם חובת הוכחת החפות, חברות גדולות יוכלו להפיל חברות סטארטאפ על ידי מחיקתן מהתודעה, בין אם זה על ידי הורדת האתר (אם הוא מאוחסן בחברת אחסון אמריקאית), או העלמתו ממנועי החיפוש. הורדה כזו יכולה לקחת חברה בתהליכי צמיחה, ולהפיל אותה לקרשים, שכן היא תצטרך לבזבז את כל מרצה וכספה על להוכיח שאין לא אחות, ושהאחות הזאת לא פגעה בזכויות היוצרים של אף אחד. אגב, PIPA/SOPA מכוונים גם להביא להטלת עונשי מאסר על מי שהורידו קבצים בצורה פיראטית, ככה שגולש שיוריד שיר של מייקל ג'קסון, עלול להיזרק לכלא ל-5 שנים, שזה באופן משעשע, תקופת מאסר יותר ארוכה מהתקופה שהרופא שרשם לו את התרופות שהביאו למותו, שקיבל 4 שנים בכלא.

קרא עוד:  כרום עשוי לחסום מודעות המכבידות על טעינת הדפים

האם זה הסוף?
קשה להגיד. הצעות חוק מעוררות מחלוקת הרבה פעמים חוזרות בשמות אחרים, ולפעמים מגבלות של חוק אחד שנועד לעשות דבר מאוד אצילי, הן למעשה שמות אחרים למגבלות של חוק אחר שנועד לעשות דבר מאוד מרושע. יש חשש שחוק שנועד להגן על ילדים מפני פורנוגרפיה באינטרנט, יכלול בתוכו את המגבלות שPIPA/SOPA ניסו להנחיל.

דבר אחד בטוח – האינטרנט זה אנחנו, ואנחנו זה האינטרנט. אירועי השבוע, הוכיחו שיש לנו את הכח. לא רק להאקרים סעודים, או מקסיקנים, או לאנונימוס, או ל-FBI. אז מחד גיסא, אפשר קצת להזדעזע שהאינטרנט היה קרוב לקיצו. מאידך גיסא, ראינו איך המחאה של ענקי האינטרנט, שהובילה למחאה שלנו, הביאה לניצחון שלנו במערכה.

הערה מערכתית: לכבוד אתר Megavideo, אנחנו מציעים לעמוד 72 דקות בדומייה. למי שאין כח לחכות, שינתק את המודם, יחכה 15 שניות, ויחבר.

-פרסומת-
זהו הפרופיל האישי שלי, והוא יכול לשמש לי כבמה להלל את עצמי ולספר על עצמי סיפורי אלף לילה ולילה... אבל אין הנחתום מעיד על עיסתו, לכן, אצטט את גדולי האומה:"יש איזה רועי אחירון מטומטם מעצבן באתר TGSPOT..." (אריק, טרול, פיקסלים על פורום, 2011)ובנימה רצינית, טכנולוג, כותב להנאתי, גם מצלם (לפעמים).