כשמדברים על מחשבים מזעריים, לרוב אנחנו מכירים את מחשבי הנטופ, כמה מחשבי אנדרואיד קטנים ואפילו אינטל נכנסה לתחום עם מחשב זעיר משלה, כשרובם רצים על מעבד חלש למדי (Atom לרוב) כשהוא יכול להספיק לכל היותר לתחנת מדיה בסיסית. חברת קומפיולאב ישראל, זו שהביאה לנו את מחשבי ה-fit-PC, מציגה עכשיו את ה-Instense PC, מחשב קטן מידות המחביא בתוכו ביצועים של מחשב גדול.

סיבוב מבחוץ
המחשב כאמור קטן מידות (19×16 ס”מ) ועוביו מגיע ל-4 ס”מ בלבד. לאור המידות הללו קשה שלא להתרשם ממה שקומפיולאב הצליחה לכלול במחשב הקטן הזה. הוא מעוצב בדומה ל-fit-PC 3 המגיע בצבע שחור ונראה אלגנטי מאוד על השולחן, כשעטיפתו עשויה ממתכת עם צלעות קירור מסיביות וזאת כדי לשמור על טמפרטורה סבירה ללא שימוש במאווררים, כך שבזמן עבודתו הוא שקט לחלוטין.

בקדמתו, הלוגו Instense PC משמש גם כנורית הפעלה בצבע ירוק המשתנה לכתום כאשר נקראים נתונים מהדיסק הקשיח. משני צידי הלוגו יש זוג יציאות USB סטנדרטיות לחיבור מקלדת, עכבר והתקנים ניידים. בחלקו האחורי מוצאים את כל חיבורי המחשב כמו זוג יציאות רשת, יציאת HDMI ו-Display Port לוידאו, זוג חיבורי eSATA לחיבור דיסק קשיח חיצוני, עוד 4 יציאות USB כששתיים מתוכן הן מסוג USB 3.0, יציאת קול S/PDIF וחיבור האנטנות של כרטיס הרשת האלחוטי, קישוריות Bluetooth וספק הכח. מאחור בקטן נמצא גם כפתור הכיבוי וההדלקה, מוסתר כמעט ואינו נראה באופן בולט.

סיבוב מבפנים
המחשב מגיע במספר תצורות. הדגם שבדקנו מבוסס על מעבד כפול הליבה וארבעת נימי העבודה Core i7-3517UE של אינטל (Intel) הפועם בתדר 1.7 ג'יגה-הרץ ומסוגל להגיע במצב הטורבו שלו עד 2.8 ג'יגה-הרץ לכל היותר. המעבד, מסדרת ה-Ivy Bridge המעודכנת של אינטל, שהושק ברבעון השני של 2012, הוא מעבד שמיועד במיוחד למחשבים מעין ה-Intense PC, וזה אומר מעטפת תרמית נמוכה מאוד בשיעור של 17 וואט לכל היותר, מעטפת תרמית שמוכרת יותר מתחום המחשבים הניידים ולא השולחניים – מה שבעצם מאפשר לחברה להציע אותו בתצורה בה לא מותקן מאוורר במערכת ואכן במדידות טמפרטורה שביצענו, הגענו לכדי 48 מעלות למעבד במצב מנוחה, ועד 68 במצב עבודה מאומצת. דבר זה כמובן גרם לכל המחשב להתחמם באופן קיצוני, כך מומלץ שיהיה באזור מאורר. מדובר במעבד לא זול במיוחד, והוא מיועד גם לשימושים עסקיים ומציע תמיכה בווירטואליזציה, טכנולוגיית ה-V-Pro של החברה ועוד, כך שמדובר במעבד שבהחלט אפשר להגדיר כמתקדם.

כמו כל מעבדי ה-Ivy Bridge, הוא כולל גם את השבב הגרפי החדש של אינטל, ה-Intel HD Graphics 4000, שמבקרה שלו פועל במהירות בסיסית של 350 מגה-הרץ, אך בזכות יכולת הטורבו המובנית של המעבד, יכול להגיע באופן דינמי גם למהירות מרבית של 1 ג'יגה-הרץ. המעבד גם תומך בעד 16 ג'יגה-בייט זיכרון מס0ג DDR3 במהירות מרבית של 1,600 מגה-הרץ, ובקומפיולאב בחרו לספק אותו, לפחות במקרה של המחשב שבדקנו, עם 8 ג'יגה-בייט זיכרון RAM במהירות של 1333 מגה-הרץ. את תמונה משלים כונן קשיח בגודל 2.5 אינץ' בנפח של 500 ג'יגה-בייט שפועל בחיבור SATA II.

קרא עוד:  מיקרוסופט מציעה גרסה ראשונית של PowerToys להורדה

בצד הפרקטי, חיפשנו לבדוק את אפשרויות שדרוג המחשב והברגים בתחתית כבר פורקו למטרה זו. המכסה הבודד עם הבורג מסתיר את הכונן הקשיח, שאותו ניתן לשלוף החוצה ולהחליף במידת הצורך. משם ניתן לגשת גם לזוג חריצי הזיכרונות הניתנים, כאמור, להרחבה של עד 16 ג'יגה-בייט, כרטיס miniPCI-Express (המעבד תומך ב-PCI-Express 3.0) המאפשר להרחיב ולהוסיף כרטיסים וכן ישנה גישה לכרטיס הרשת האלחוטי. עוד ניתן לראות את החיבורים הפנימיים, והלוח המרכזי שמתחתיו ממוקם המעבד.

ביצועים
אז כאמור, ה-Intense pc מגיע עם מעבד Core i7 מסדרת Ivy Bridge האחרונה. זהו לא מעבד אטום (Atom) כפי שהכרנו במחשבים דומים כך שמדובר בביצועים גבוהים יותר בהפרש ניכר. הרצנו את המחשב בשימושים היומיומיים, כמו אינטרנט, הורדות, ניגון וידאו, כתיבת מסמכים זאת במשך מספר ימים. למעשה, השתמשנו בו כתחנת עבודה כללית, ולא רק כמחשב מדיה סלוני, שכן אנו דורשים גם שימוש מסיבי ועבודה במקביל. ואכן, התרשמנו לראות כי המחשב פועל ללא דופי. הכל עבד בזריזות, מעבר בין חלונות, ללא השהיות כלשהם. גם ניגון וידאו היה חלק לחלוטין, כולל ניגון סרטי 720p בקבצי AVI ו-1080p בקבצי MKV.

כן מורגשת ההשפעה של הכונן הקשיח הפנימי, אם זה בהעתקת קבצים או התקנת תוכנות כבדות. לדאבוננו, הכונן המצורף עובד במהירות של 5,400 סל"ד בלבד. אנו מניחים שבשילוב של SSD הביצועים היו גבוהים בהרבה. הוכחה לכך קיבלנו בדרך פשוטה מאוד: ה-Windows Experience Index הציג תוצאה כוללת של 5.9 נקודות מתוך סך של 7.9, כשהניקוד הנמוך ביותר היה של הכונן. בלי הכונן, הממוצע היה עומד על 6.7 נקודות, מספר גבוה בהחלט. עם זאת את הכונן, כפי שציינו, ניתן לשלוף החוצה בהסרת בורג אחד בתחתית המחשב ולהחליפו בקלות למדי באחר, כך שזו פעולה שניתנת לביצוע לאחר הרכישה אם הביצועים אינם מספקים לדעת הרוכש.

מבחנים
אחד הדברים שכמובן מאוד עניינו אותנו היה הביצועים של המחשב. זהו אחד המחשבים הראשונים שמגיעים לידינו שמבוססים על מעבד הדור הנוכחי של אינטל שאחד הבשורות שלו, לפחות לפי החברה המובילה בשוק מעבדי ה-PC, הוא שיפור גדול מאוד בביצועי השבב הגרפי. התוצאות סיפקו לנו תמונה מעורבת משהו. כך, לדוגמה, במבחן הסינטטי PC Mark 7 Basic הוא הציע תוצאה של 2,468 נקודות בלבד. למה בלבד? כי בהשוואה למחשבי אולטרה-בוק, שמבוססים על מעבדי Sandy Bridge מהדור הקודם בכלי מהירות עבודה דומה, שמצוידים בפחות זיכרון אך בכונני SSD, הפער היה יחסית גדול לרעתו של ה-Intense PC, ואם תרצו, זו הייתה עוד הוכחה לכך שהכונן שמשולב בו די מפגר מאחור מבחינה טכנולוגית ומהווה צוואר בקבוק. עם זאת, כשמולו על כפי המאזניים הצבנו את ה-Touch Smart 520 של HP ואת ה-Think Center Edge Z91 של לנובו (Lenovo) התוצאה הזו הייתה גבוהה, אולי לא באופן משמעותי וגורף, אבל בהחלט טובה יותר.

קרא עוד:  רייזר הכריזה על אולטרה-בוק ראשון המיועד למשחקים עם GeForce GTX 1650

השימוש במעבד צריכת כוח נמוכה, שכאמור פועל במהירות הנמוכה יחסית של 1.7 ג'יגה-ברץ בלבד, משפיע מאוד על התוצאות לרעת המחשב מושא הבדיקה שלנו כשמשווים אותו מול מחשבים שולחניים, אבל עד היום לא נתקלנו באף מחשב, שולחני או נייד, עם מהירות מעבד דומה שהשיג את התוצאות שהוא השיג במבחן CineBench 11.5. עם תוצאה של 14.00 נקודות במבחן OpenGL ותוצאה של 2.51 נקודות במבחן המעבד, יש הוכחה ניצחת לשיפור שמציע השבב הגרפי החדש של האינטל מול הדור הקודם שלו. האם זה הופך אותו למחשב למשחקים? לא כל כך מהר. אולי משחקים מדור וחצי אחורה. די היה לראות את זה במבחן של Heaven בו הוא השיג תוצאה של 352 נקודות שזה יחסית נחמד למחשב שלא מצויד בשבב גרפי ייעודי, אבל תוצאה זו הושגה ברזולוציה המוכה יחסית של 1,024×1,080 פיקסלים, ומייצגת קצב הצגת מסגרות ממוצע של 14 מסגרות/לשנייה בלבד. לא ממש מדהים.

ואכן, עם כל השיפור שמציע השבב הגרפי הזה, הוא עדיין לא יכול לדעתנו, להתמודד עם מחשבים שמצוידים בשבב גרפי המדור הנוכחי והקודם שמציעות AMD ו-Nvidia. הוא השיג, ושוב ברזולוציה יחסית נמוכה של 1,280×1,024 פיקסלים ציון של 4,923 נקודות במבחן 3DMark06 ו-594 נקודות במבחן ה-Performance של 3DMark11 – ציון זה טוב יותר מהתוצאה של ה-TouchSmart 520 שאינו מצויד בכרטיס גרפי ייעודי (543 נקודות), אך בהפרש קטן יחסית בגלל המהירות הנמוכה של המעבד של ה-Intense PC. מול ה-Z91 , שמצויד ב-Radeon HD 6500, כבר לא היה לו מה לחפש (1,233 נקודות). אם מסתפקים ברזולוציה יחסית נמוכה אפשר כאמור לשחק, אבל לא לצפות לגדולות ונצורות, במיוחד אם משחקים משחקים חדשים.

סיבוב וידאו

סיכום
מחשב ה-Intense PC Pro מצליח לספק ביצועים טובים על אף גודלו הקטן. הוא מסוגל לספק יכולות של תחנת עבודה חזקה, אבל מתאים גם לרוב השימושים הביתיים, אפילו למשחקים ברמה בינונית. הוא מתאים למגוון יישומים לשימוש פרטי, אבל בעיקר יותר לתחום העסקי שכן גודלו והועבדה שהוא ללא מאווררים מהווים יתרון כאשר מעוניינים בסביבה שקטנה מרעשים. אבל, הדגם שבדקנו הוא היקר ביותר שהחברה יודעת לספק ומחירו לא זול בכלל כ-5,200 ש"ח. באתר החברה ישנם מספר דגמים זולים יותר שוודאי יותר יתאימו למשתמשים המוכנים להתפשר על ביצועים, וזה נכון במיוחד בעיקר אם מחפשים תחנות עבודה. בנוסף, אם מסתכלים לעבר המתחרים ישנם לא מעט פתרונות תחליפיים וזולים יותר.

לסקירה המלאה, באתר THspot